Epipremnum / Pothos

Pothos, latinsky Epipremnum, lidově zvaný i Divý Janko, je oblíbená táhla rostlinka, která už dlouhá léta zdobí mnohé poličky a skříně v domácnostech i kancelářích. Oblíbenou se stala zejména kvůli nízkým nárokům na světlo a zalévání. Výzkum NASA ji dokonce zařadil mezi rostliny s nejlepší schopností čistit ze vzduchu toxiny. Roste relativně rychle a tedy je vhodná například pro pěstitele začátečníky, kteří chtějí postupně zazelenat svůj byt. 

V článku se dozvíte:

  • Odkud pothosy pocházejí?
  • Jak pečovat o pothosy?
  • Jak se pothosy množí?
  • Jsou pothosy jedovaté pro domácí mazlíčky?

Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete právě v  tomto článku, stejně jako podrobný návod k péči.

Název a původ

Pothosy pocházejí z  tropických lesů Číny a  Himálaje. Nalezeny byly iv  dalších oblastech jihovýchodní Asie. Často jsou kvůli podobnosti zaměňovány s druhy jako Philodendron , Rhaphidophora nebo Scindapsus . Matoucí může být také to, že se vyskytují pod různými názvy. Latinsky se tento druh nazývá Epipremnum, anglicky Pothos či Devil´s Ivy. Česky bývají označeny jako Šplhavnice, či různými variantami lidového pojmenování Divý Janko, Divný Janko či Divoký Janko.

Zajímavost

Existuje rod rostlin s názvem Pothos, kam patří 65 druhů. Žádné Epipremnum však dnes už do rodu nepatří, ale hovorově jim tento název zůstal.

Vzhled, druhy a rozměry

Pothos je táhla nebo plíživá rostlina. Patří do čeledi áronovité, latinsky Araceae. V  přírodě se pomocí vzdušných kořenů zachycuje na vyšší stromy a  šplhá se po nich směrem nahoru.

V  domácích podmínkách se můžete rozhodnout zda jej umístíte na poličku a  necháte spuštěn viset směrem dolů, nebo mu můžete do květináče umístit podpůrnou tyč , po které se může táhnout směrem nahoru.

Listy mají většinou tvar nataženého srdce. Nejčastěji jsou zelené barvy v  kombinaci se žlutými či bílými fleky. Nejrozšířenějším druhem je takzvaný Golden Pothos, latinsky Epipremnum aureum, který má zelené listy se žlutými fleky. Poprvé byl pojmenován koncem 18. století a  dosud je nejrozšířenějším druhem táhlé pokojové rostliny díky snadnému množení.

Věděli jste, že?

Nejčetnější výskyt, ať už v přírodě nebo v domácnostech, má Epipremnum aureum. S jeho zařazením v rámci rostlinné říše byly značné problémy. Nejprve bylo pojmenováno Pothos aureus, pak bylo považováno za Rhaphidophoru s názvem Rhaphidophora aurea, později si vědci mysleli, že je to varieta Epipremnum pinnatum, až nakonec po detailním zkoumání rostlinky a jeho životního cyklu – přeměny mladých listů na dospělé a květin, zjistili, že je to samostatný druh a konečně dostal svůj dnešní název – Epipremnum aureum.

Dalšími oblíbenými druhy jsou Pothos Marble Queen, který mu je podobný, avšak jeho fleky nejsou žluté, ale bílé, Neon pothos s  výraznými listy, Pothos variegata / Pothos N´Joy s  menšími bílo-zelenými listy, Pothos Happy Leaf, který má na bílých listech nepravidelné zelené skvrny různé sytosti.

Pothosy se mohou dorůstat až do délky 20 metrů. V domácích podmínkách mívají většinou kolem jednoho či dvou metrů. Pokud jsou delší tak je pak lidé nastříhají, zakoření a  zasadí opět do květináče aby zahustili rostlinku. Listy se mohou dorůst do velikosti 100 na 45 centimetrů. Běžně v  domácnosti však mívají jen velikost do 20 centimetrů.

Jak pěstovat pothosy?

Pothosy jsou rostliny nenáročné na zálivku i světelné podmínky. Jsou vhodné opravdu pro každého, zvláště pro někoho kdo s  rostlinkami začíná, protože zvládnou i nepravidelnou zálivku a  ne zcela ideální podmínky.

Umístění

Nejlépe se pothosu daří na světlém místě bez přímého slunce. Velmi dobře však snáší i umístění v  polostínu i stínu. Nesmí však být v místnosti zcela bez světla, ani na něj nemůže svítit přímé sluneční světlo. Panašované variety potřebují světlo o něco více, protože bílá a žlutá místa neobsahují chlorofyl a proto je pro tyto rostlinky náročnější fotosyntetizovat. Pothosu nevadí průvan tak moc, jako jiným rostlinkám, lepší však bude, pokud se mu vyhneme. 

Zalévání

Pothos je dobré zalévat pravidelně a  nechat vrchní vrstvu půdy mezi zálivkami úplně proschnout. Interval zalévání je přibližně jednou týdně v  závislosti na teplotě. V  létě je třeba zalévat častěji a  v  zimě se může zálivka omezit, aby půda vždy stihla proschnout a  rostlinka nestála ve vodě. Pothos má velmi rád i vyšší vzdušnou vlhkost a rosení listů, ale obejde se i bez něj. Může být umístěn v blízkosti zvlhčovače vzduchu. 

Přesazování

Pothosy je dobré prosadit každý rok, dva do nové zeminy, která obsahuje dostatek živin, jelikož z  té staré je už rostlinka vyčerpala. Nový květináč by měl mít jen o  jeden, až dva centimetry větší průměr než ten původní. Pro othosy je vhodný substrát pro zelené pokojové rostliny. My preferujeme substrát Profík.

Hnojení

Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, je dobré pravidelně aplikovat hnojivo pro zelené pokojové rostliny, aby rostlinka měla dostatek živin. Může být tekuté nebo v  tyčinkové formě. To jak často jej budete aplikovat závisí na jeho koncentraci, je důležité abyste dodrželi návod na obalu.

Množení

Pothosy se mohou množit dělením – když rostlinku přesazujeme, oddělíme menší výhonky do nového květináče a necháme je růst samostatně. Dalším způsobem je množení stonkovými řízky. Tyto řízky mohou být umístěny přímo do zeminy, která bude pravidelně zalévána a tedy udržována ve vlhkosti nebo je můžeme dát zakořenit do vody. Když jsou kořínky alespoň 5 centimetrů dlouhé, rostlinka se může zasadit do zeminy.

Je epipremnum jedovaté?

Ano, epipremnum / pothosy jsou jedovaté pro domácí mazlíčky. Konzumace kterékoli části rostliny by jim mohla způsobit zažívací potíže.

Zajímavosti

  • Ve výzkumu vedeném NASA se pothosy dostaly do první desítky rostlin, které efektivně čistí vzduch. Odstraňují z  něho například formaldehyd, toluen, xylen či beznén.  
  • Epipremnum je jedna z mála rostlin, které nekvetou téměř vůbec, protože mu chybí určitý hormon, ale když se rostlina tímto hormonem přihnojí, vykvete. V roce 1964 bylo zaznamenáno poslední spontánní kvetení, pravděpodobně některé jedince tento hormon mají. 
-14%
Original price was: 369 Kč.Current price is: 319 Kč.
-14%
Original price was: 369 Kč.Current price is: 319 Kč.
-14%
Original price was: 489 Kč.Current price is: 419 Kč.
-20%
Original price was: 1 239 Kč.Current price is: 989 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *