Kapradina Nefrolepka

Kapradina Nefrolepka je vlhkomilná rostlina nenáročná na péči a v domácnostech se jí zvykne krásně dařit. Kromě toho, že zazelená každý prostor, dobře svými listy čistí vzduch. Je vhodná na stinná místa a umístit ji můžete také do koupelny s oknem.

V článku se dozvíte:

  • Jak pěstovat kapradina, aby se jí dobře dařilo?
  • Kam umístit kapradina?
  • Jaký substrát používáme k pěstování kapradiny?
  • Dá se kapradina rozmnožit z řízků?
  • Jsou kapradiny toxické?

Odpovědi na všechny tyto otázky a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku. 

Název a původ

Nephrolepis je přibližně 30 druhů rostlin patřících do čeledi Neprolepidaceae . Patří mezi kapraďorosty. Nejčastěji se u nás pěstuje Nephrolepis exaltata , česky Nefrolepka vznešená . Anglicky bývá přezdívaná Boston Fern. Pochází z Jižní Ameriky, Polynésie a Afriky a tedy roste v tropických oblastech. Některé nefrolepky jsou terestriální (rostou v zemi), jiné epifytické (rostou na stromech). 

Vzhled a  rozměry

Některé druhy nefrolepky dokáží dorůst do obrovských rozměrů. Listy nefrolepky vznešené mohou za ideálních podmínek dosáhnout délky 2,5 metru, ale existují se i jiné druhy nefrolepky, jejichž listy mohou mít až 4 metry. Do určité délky roste vzpřímeně a poté listy začnou převisovat směrem dolů. Na spodní straně listů se nacházejí výtrusnice. U kořenů tvoří hlízy, resp. oddenek. 

Jak pěstovat kapradina?

Umístění

Mnoho kapradin je stínomilných, ale během podzimu a zimy nefrolepce bude nejlepší, když ji umístíme na rozptýlené světlo mimo dosah přímých slunečních paprsků. Ideální je například místo na východní straně, kde sluneční paprsky svítí jen nějakou dobu během ranních hodin. Pro její zacuchanou hřívu a převislé listy působí dobře ve stojanech či zavěšená v macramé držáku na květináč .

Zalévání

Zeminu bychom měli stále udržovat vlhkou, ale zároveň nenechat nefrolepku stát ve vodě. Zaléváme ji zespodu do podmisky nebo ozdobného květináče, ideálně měkkou vodou. Důležitá je i vzdušná vlhkost, které dosáhneme rosením, zvlhčovačem či miskou s kamínky zalitými vodou. Pokud má nefrolepka konce listů seschlé, potřebuje vzdušnou vlhkost zvýšit.

Přesazování

Nefrolepku přesazujeme každý rok na jaře do květináče, který má o  1 až 2 centimetry větší průměr, než ten předchozí. Použijeme substrát na pokojové rostliny smíchaný s čistou rašelinou v poměru 1:1, protože kapradiny jsou kyselomilné. 

Hnojení

Kapradina hnojíme od jara do podzimu hnojivem pro pokojové rostliny , nebo speciálním hnojivem pro kapradiny. Jednou za 2 – 3 měsíce použijeme namísto klasického hnojiva okyselovač půdy v poloviční koncentraci, jaká je napsána na obalu. 

Množení

Kapradina se množí rozsazováním při jarním přesazování. Jednotlivým rostlinám opatrně rozdělíme kořeny (můžeme si pomoci ostrým nožem) a zasadíme každou zvlášť do samostatného květináče. 

Věděli jste, že?

Kapradiny patří mezi nejstarší rostliny. Na světě žili již před 360 miliony let. Vyvinuly se ze zelených řas. Mají složitý rozmnožovací cyklus. Na spodcích listů se nacházejí výtrusnice s výtrusy. V létě se roztrusují do okolí. Jelikož nejsou schopny se rozmnožovat pohlavně, nekvetou a nemají plody. Kapradiny mají kořeny, podzemní stonek – oddenek a listy. Kapradiny patří mezi rostliny, ze kterých vznikala ložiska černého uhlí.

Jsou kapradiny jedovaté?

Ne, kapradina není jedovatá a ještě čistí vzduch od formaldehydu, xylenu a toluenu. Také čistí i půdu. Je velmi vhodná do domácnosti s malými dětmi i domácími zvířátky.

Kapradiny dostupné na eshopu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *