Scindapsusy

Scindapsus pictus je nenáročná rostlina vhodná i pro začínající pěstitele či ty, co nemají nejvhodnější podmínky jako například nedostatek světla či málo času na péči. Tato táhla rostlinka má několik variant, které se liší velikostí listů, intenzitou zeleného zbarvení a  stříbrného panašování. 

V článku se dozvíte:

  • Jak vznikl název scindapsus?
  • Jak vypadají scindapsusy?
  • Je scindapsus a epipremnum totéž?
  • Jaké odrůdy scindapsusů známe?
  • A  jak se o  scindapsus starat? 

Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete právě v  tomto článku, stejně jako podrobný návod k péči.

Název a původ

Scindapsus roste v  tropických lesích Indie, Bangladéše, Thajska, Sumatry, Javy, Filipín a  v  okolí těchto míst. Patří do čeledi Araceae, česky áronovité.

Podobá se na více rostlin, se kterými je příbuzný. Lidé si ho často zaměňují s  pothosem či philodendronem a  pod těmito názvy zvykne být i prodáván. Nejčastější lidové názvy jsou saténový potos a  stříbrný potos, také potosovec. Pothos je v  skutečnosti rod, který je spíše ojedinělý a  rostliny, které známe pod tímto názvem, patří do rodů Epipremnum  a  Scindapsus. 

Jeho rodové jméno pictus znamená malovaný, což poukazuje na stříbrné panašování.

Vzhled, druhy a rozměry

Scindapsy jsou táhlé rostliny s  listy v  tvaru srdíček a  stříbrným panašováním. Ze spodní strany jsou listy také stříbrné. Známe několik variací. Nejznámější z nich jsou Scindapsus pictus Argyraeus, který má lístky menší, Scindapsus pictus Silvery Ann (Anne) se středně velkými listy a  bohatším panašováním, Scindapsus pictus Třebí nebo Exotica, který má listy největší a panašování středně intenzivní.

Velice pěkná je odrůda Scindapsus Moonlight, jejíž listy jsou celé stříbrné a také odrůdy Scindapsus Silver Splash a  Silver Lady, které se na sebe podobají a  mají na listech hodně stříbrné, ale trochu prosvítá i  zelená.

Existují také zelenější a  nepanašované odrůdy scindapsusů, nicméně ty mají méně zajímavý vzhled. 

Věděli jste, že?

Scindapsus patří mezi rostliny, které efektivně čistí vzduch. Jeho příbuzný Scindapsus officinalis se používá v tradiční medicíně zejména k léčbě respiračních onemocnění, proti parazitům, proti průjmu a také k léčbě revmatické artritidy.

V přírodě žijí scindapsy epifyticky na stromech, přichycené kořeny o kmeny a vodu čerpají ze vzdušné vlhkosti a dešťů vzdušnými kořeny. 

Jak pečovat o scindapsus?

Umístění

Scindapsus je nenáročný na světlo, ale čím více bude na světle, tím výraznější bude panašování a  také bude rychleji růst. Přímé slunce je nevhodné, mohlo by mu spálit listy, ideální umístění je na rozptýleném světle. Nevadí mu průvan, ale lépe mu bude na bezvětrném místě. 

Scindapsu můžeme dát dekorativní oporu , po které se může táhnout, nebo jej můžeme pěstovat spuštěn. 

Zalévání

Scindapsus zaléváme pravidelně přibližně jednou týdně, závisí to však na velikosti rostliny, velikosti květináče a  teploty a  vlhkosti prostředí. Čím je rostlinka více na světle, tím častěji je třeba ji zalít. Rostlinky umístěné ve stínu zase zaléváme méně často. Scindapsus má rád vzdušnou vlhkost. Rosení není potřeba, ale jednou za čas ho ocení, hlavně v  zimě, když se topí.

Přesazování

Scindapsus přesazujeme na jaře jednou za 1 – 3 roky, mladé rostlinky každý rok. Vhodné je zvolit vnitřní plastový květináč o  1 – 2 cm větší než původní. Také jej můžeme přesadit do terakotového květináče. Použijeme substrát na pokojové rostliny, do kterého můžeme přimíchat perlit k provzdušnění. My doporučujeme substrát Profík na pokojové rostliny.

Hnojení

Hnojit bychom měli od jara do podzimu a  v  zimě hnojení vynechat. Vhodné je hnojivo pro pokojové rostliny okrasné listem. Můžeme použít tekuté hnojivo či hnojivo v  tyčinkách. 

Množení

Scindapsus se nejsnáze množí stonkovými řízky. Můžeme je zasadit rovnou do substrátu, který udržujeme vlhký. Také můžeme dát řízky nejprve zakořenit do vody a když narostou kořínky dlouhé alespoň do 5 cm, pak je zasadíme do půdy. Tento proces může trvat i několik měsíců. Vodu pravidelně kontrolujeme a  v  případě potřeby měníme. Je vhodné použít i stimulátor zakořeňování.

Je scindapsus jedovatý?

Ano, dužina obsahuje drobné křišťálky, které ve větším množství způsobují podráždění pokožky a  sliznic a  zažívací potíže.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *