Darina 4 organominerální hnojivo
Působení přípravku
Kapalné organominerální hnojivo Darina 4 vyrobené na základě přírodní organicko minerální suroviny – jezerního sapropelu, který se během několika tisíciletí tvoří ve dnových vrstvách z odumřelých rostlin, živých organismů, minerálních komponentů a mikroelementů.
Jezerní sapropel – je unikátní starodávná surovina pro výrobu huminového hnojiva, tvořící se samou přírodou na dně jezer vzniklých v době ledové. Během milionů let rozložené živé organismy a rostliny se usadily na dno takového jezera a vytvořily ohromné množství dnových zásob huminových látek a fulvokyselin, stopových prvků a biolátek tak nezbytných pro správný a rychlý růst. Tato biologická masa, nacházející se ve dnových vrstvách jezer se jmenuje sapropel. Nejlepšími sklady pro ochranu všech podivuhodných vlastností sapropelu jsou jezera, která nemají žádný odtok ani přítok. Jelikož je teplota na dně takového jezera celý rok prakticky neměnná, sapropelje zde uložen jako v termosce. Proto huminy obsažené v jezerním sapropele jsou nejsilnější a neuvěřitelně aktivní, což dá hnojivům, vyrobeným na jejich základě nevídané vlastnosti, dovolující za několik dní vyléčit nebo ozdravit prakticky všechny druhy rostlin, „nakrmit“ jejich vitamíny a fulvokyselinami a vrátit jim ty vlastnosti, které jejich příroda obdařila v momentě jejich vzniku. V průběhu celého dvacátého století vědci vyspělých zemí hledali cesty jak přimět sapropel otevřít se světu a vydat svá bohatství lidstvu. Teprve koncem dvacátého století sapropel začal pomalu, krok za krokem odhalovat svá tajemství člověku pod nátlakem nových originálních idejí a technologií zpracování. Dnes již známe sériovou výrobu hnojiv na základě jezerního sapropelu, která odkrývá pro agronoma amatéra i profesionála nové možnosti zvýšení úrody zemědělských kultur, květin, stromů a keřů.
Hnojivo vyrobené na základě přírodní organicko-minerální suroviny – jezerního sapropelu, který se během několika tisíciletí tvoří ve dnových vrstvách z odumřelých rostlin, živých organismů, minerálních komponentů a mikroelementů.
Používá se k vylepšení chemických a biologických vlastností půdy, zvyšuje výnosy zemědělských plodin, posiluje imunitu rostlin vůči škůdcům a extrémním teplotám.
Používá se také k ošetření dekorativních a lesních kultur, v sadovnictví, ovocnářství a vinohradnictví.
Jezerní sapropel je výsledkem přirozeného rozkladu odumírajících rostlin a mikroorganismů ve vodním prostředí.
Jeho základními životodárnými komponenty jsou především bohatá uskupení huminů a fulvokyselin, vitamíny a minerály, tak nezbytné pro každou rostlinku z hlediska jejího správného a rychlého vývinu a růstu.
Existuje spousta známých zdrojů huminů. Je to hnědé uhlí, rašelina, chlévský hnůj hospodářských zvířat a další. Ale huminy získané z nich jsou desítky a stovkykrát méně aktivnější než analogické látky získané z jezerního sapropelu. Proč? Proto, že v průběhu staletí se sapropel nacházel v hloubce jezera při stabilní teplotě. Díky vrstvě přírodního jílu byl chráněn před působením ultrafialových paprsků, které ničí huminy přeměňujíce je na neutrální sloučeniny.
Ale kromě toho se sapropel vždy vyskytuje v koloidním a kapalném stavu a nikdy se nemění na jiné pevné formy na rozdíl od uhlí nebo chlévské mrvy. Nepodrobuje se neustálému vlivu atmosférického kyslíku a neoxiduje.
Kapalné huminové hnojivo je vhodné pro ekologické pěstování.
DARINA 4 se vyrábí z extraktu z jezerního sapropelu a je to unikátní produkt, jehož použití zajišťuje:
- zvyšuje úrodnost od 30 do 100% a více, v závislosti na zemědělské kultuře, typu půdy a klimatických podmínkách.
- podstatně zlepšuje kvalitu vypěstovaných produktů spojenou se značným zvýšením obsahu vitamínů, minerálů, aminokyselin, škrobu, sacharidů a jiných užitečných látek.
- obnovuje, posiluje a léčí imunitní systém rostlin všech tříd a druhů. Zvyšuje jejich odolnost vůči chorobám, škodlivému hmyzu a houbám, také k nepříznivým klimatickým podmínkám. Na výstavě Zahrádkář v Trenčíně nám pan Mráz řekl, že DARINU 4 používá již 4 roky. V době kvetení meruněk na Myjavě přišly mrazy. Tehdy měl jen jednu lahvičku DARINY 4 o objemu 50 ml, která mu stačila jen na postřik jednoho stromku. Výsledkem toho se tento stromek ukázal jako jediná meruňka v celé Myjavě, která díky tomu přežila jarní mrazy do – 5 stupňů Celsia a měla ještě velkolepou úrodu meruněk.
DARINA 4 značně zkracuje periodu zrání plodů (vegetační období). V Dunajské Stredě se podařilo zkrátit vegetační období pro papriku o 10 dní a v Humenném o 12 dní. - ničí řadu nejvíce nebezpečných hub na povrchu rostliny (například perenospóru). Pan Martinčič ze Skalice řekl, že problémy nemocí révy ho přestali trápit poslední tři roky, od toho momentu, kdy začal používat hnojivo DARINA 4. Zvyšuje obsah sacharidů v plodech. Zvláště u révy, citrusů a cukrové řepy. Může se použít bezprostředně před sklizní (dva týdny před sklizní) k vylepšení kvality plodů.
DARINA 4 Obohacuje půdu huminovými kyselinami s vysokou biologickou aktivitou. Při aplikaci do půdy stimuluje přirozený růst užitečných bakterií všech typů. To je základem zdravé půdy, plodů, a co je nejdůležitější, našeho zdraví a zdraví našich dětí.
Statisíce let, den za dnem, příroda vytvářela tajuplný a neopakovatelný elixír života – jezerní sapropel, který v průběhu mnoha staletí shromažďoval životní sílu milionů pokolení rostlin, hmyzu, měkkýšů a tvorů, obývajících naši planetu od epochy dinosaurů.
Novější technologie, vytvořené koncem dvacátého století, dovolují šetrně získávat ze sapropelu všechny základní užitečné látky, které v koncentrovaném stavu představují ekologicky čistý přírodní produkt s neuvěřitelnou životní energií, který je tak nezbytný pro všechny druhy rostlin od obyčejné trávy až po stromy.
Proto hnojiva z jezerního sapropelu se vytvářejí ne proti ale podle zákonů přírody.
Především ozdravují rostlinu, posilují její imunitní systém, porouchaný v průběhu desetiletí negramotným používáním chemických preparátů, nemocnou ekologií a odpady průmyslu a také jí navrátí prvotní vlastnosti.
Výsledky vlivu huminových hnojiv vyrobených na základě sapropelu je:
- Za prvé, značný přírůstek úrodnosti, který je neuvěřitelný ve srovnání s jinými druhy hnojiv. Známé jsou přírůstky úrodnosti více než dvakrát.
- Za druhé, rostliny přestávají churavět, většina nemocí ustupuje nebo zcela mizí bez použití chemických přípravků škodlivých pro lidské zdraví. Na první pohled je to velmi divné. Jak může ekologicky čisté hnojivo ničit nebezpečné plísně? Škodlivý hmyz? A vůbec neničí. Jen se neobjevují. Nejsou k tomu vytvořeny podmínky. Podobně jako fyzicky zdatný, otužilý a čistotný člověk je odolný vůči nejnebezpečnější nemoci nebo epidemii. Jsou známy případy, kdy použití huminových hnojiv vedlo k tomu, že škodlivý hmyz zmizel z ošetřovaných teritorií.
- Za třetí, podstatně narůstá odolnost vůči mrazu. To se týká jak zeleniny, tak i ovocných dřevin a vinic. Vězte, že pokud postříkáte ovocné stromy ve stádiu kvetení huminovým preparátem, tak jste ochránili své zdraví i vaše oblíbence od katastrofálních důsledků ranních jarních mrazů. V jaře roku 2001 jsme ve stádiu kvetení ošetřili 12 meruněk postřikem jednoprocentním vodným roztokem huminového hnojiva. Udělali jsme dobře. Přišly ranní mrazy do – 30 C. Ošetřené stromy vůbec neztratily květiny a úroda byla výborná. Nepostříkané stromy ztratily skoro všechny květiny.
- Za čtvrté , zvýší se odolnost rostlin vůči suchu. Samozřejmě, vypěstovat ze zelí velblouda se nám nepodaří, ale neustálá nepřítomnost deště nevede k záhubě naší zahrádky. Přestávky mezi závlahami můžeme zvětšit. V loňském roce jsem se úmyslně “ vysmíval “ petržele, potřísněné huminovým hnojivem ve stádiu vytváření tří listů. V Petržalce jsem napodobil poušť Saharu. Neuvěřitelné, ale petržel nezahynul až do srpna a poté, co jsem ho vrátil do normálních podmínek, měl ještě výbornou úrodu.
- Za páté, huminy z jezerního sapropelu, díky své neuvěřitelné aktivitě, dopadajíc na půdu, neutralizují těžké kovy a radionuklidy přeměňujíce je na ve vodě nerozpustné chemické sloučeniny. To znamená, že země po ošetření huminy se stává ekologicky čistší a méně nebezpečnou pro vás i vaše blízké. Dlouhodobé použití těchto hnojiv na Vaší zahrádce vede k úplné neutralizaci prakticky všech škodlivých látek v půdě včetně záměrně vámi používanými pesticidy. To je znamenitá a unikátní vlastnost huminových hnojiv. Nejen že neznečišťují obdělávanou půdu, ale naopak očišťují ji od obvyklých škodlivých znečištění.
Kdy aplikovat přípravek?
Hnojivo Darina 4 používáme 1 – 2 krát za sezónu. Pro dosažení maximálního efektu můžeme použít 3 – 5 ktar, ale pokud používáme i jiná hnojiva, není to vůbec zapotřebí. (Nikdy nepoužíváme najednou s jiným hnojivem. Vždy dodržujeme rozestup 7 – 14 dní).
Roztok můžeme použít také:
- Při namáčení semen (u zeleniny a květin všech typů a druhů) nebo před pikírováním (na zeleninu, vinohrad, keře a sazenice)
- Při kvetení a tvorbě poupat (postřikem na listy)
- Při objevení se prvních tří – čtyř listů (postřikem na listy
- V periodě intenzivního zrání plodů (postřikem na listy)
- Před sklizní (kromě kořenových plodů) asi tři až čtyři týdny za účelem zvýšení kvality plodů, a to postřikem na plody a listy)
- Ve stresových situacích jako jsou mrazy, krupobití, záplavy, sucha, nemoci
- Při ohrožení nastoupení mrazů, krupobití, záplav, sucha, za co nejkratší dobu po jejich příchodu postříkejte rostliny na listy a květiny vodným roztokem hnojiva dvojnásobnou koncentrací, a to 20 mililitrů hnojiva na litr vody
Jak namíchat hnojivo Darina na rostliny?
K aplikaci hnojiva na dospělé rostliny budete potřebovat:
- zcela čistý prázdný rozprašovač nebo nádobu na zalévání
- 10 ml na 1 l čisté vody
Postup míchání je následující:
- Přípravek promícháme a nalijeme do odpovídajícího množství vody pokojové teploty.
- Pořádně promícháme.
- Aplikujeme zálivkou (1 l/1 m2 nebo 0,25 l roztoku pod jednu rostlinu) nebo postřikem (50 ml/1 m2 ). Před aplikací postřikem nejprve rostlinu postříkáme vodou.
Termín aplikace
Před použitím hnojiva rostliny a listy polijte vodou.
Namáčení semen – 1% vodní roztok, tj.1 litr hnojiva na 100 litrů vody po dobu 1 hodiny.
Namáčení kořenů rostlin před pikírováním a výsadbou do volhé půdy – 1% vodní roztok, tj. 1 litr hnojiva na 100 litrů vody.
Zálivka pod kořeny rostlin – 1% vodný roztok, tj. 1 litr hnojiva na 100 litrů vody, 0,25 l vodného roztoku pod 1 rostlinu nebo 0,5 l vodného roztoku pod keře.
Předsejbová aplikace do půdy s následným zapracováním: 1% vodný roztok, tj. 1 litr hnojiva na 100 litrů vody, použít 50 ml 1% vodného roztoku na 1 m2 – rozprašováním.
K ošetření rostlin během vegetačního období
Použít ve fázi tří listů:
- použití, na začátku kvetení
- použití – 1% vodní roztok, tj. 1 litr hnojiva na 100 l vody při tvorbě plodů
- použití – 3 týdny před sklizní ( 1:100 )
Postřik na listy
– 1 % vodný roztok, tj. 1l hnojiva na 100 l vody.
Pro zeleninové kultury ve stadiu 3 listů použít postřikem na listy
– 1% vodný roztok, tj. 1l hnojiva na 100 l vody – 30 – 50 ml 1% vodného roztoku na 1 m2,
Pro obiloviny použít ve stádiu 3 listů postřikem
– 1% vodný roztok, tj. 1l hnojiva na 100 l vody – aplikovat 300 l 1% vodného roztoku na 1 ha, tj. 3 l hnojiva na 300 l vody.
Namáčení semen obilovin
– pro namočení 1 t obilovin spotřebujte 25 l hnojiva rozpuštěného ve vodném roztoku 1:100, tj. 25 l hnojiva na 2500 l vody. Čas namáčení – 1 hodina.
Postřikování proveďte až do úplného smáčení listů a květin. Dosáhnete tak maximálního snížení následků stresu a zvýšíte u rostlin odolnost vůči škůdcům a chorobám, zvláště vůči houbovým onemocněním. Před přípravou vodného roztoku důkladně protřepejte obsah obalu. Pozor! Používejte pouze čerstvě připravený pracovní roztok.
Doporučené způsoby použití:
- Příprava substrátu. Pro tento účel obvyklý koupený substrát nebo půda Vašeho políčka se polévá roztokem «Dariny-4» (30 ml na 1 litr vody, 1,5 litru roztoku vylijte na 10 litrů resp. 10 decimetrů kubických země.). Nejefektivnější za účelem neutralizace jedů, těžkých kovů a radionuklidů v půdě.
- Namáčení semen. (10 ml na 1 litr odstáté vody pokojové teploty). Semena se namáčejí dvěma způsoby: a) namáčením v roztoku, který měníme každých 4 – 6 hodin; b) zabalením do bavlněné látky nebo gázy a periodicky namáčet. Druhý způsob je lepší, jelikož při prvním způsobu roztok zabraňuje přístupu vzduchu k semenům. Připravte vodný roztok huminového hnojiva v souladu s návodem. Umístěte do skleněné nádoby (například do talíře) vatový tampon nebo gázu a namočte jej do roztoku hnojiva. Na takto navlhčený tampon nebo gázu v jedné vrstvě položte semena tak, aby je roztok na tamponu zcela smáčel, ale aby měla semínka volný přístup k nezbytnému množství kyslíku ze vzduchu. Pokud je doba namáčení delší, podle míry vypařování roztoku hnojiva adekvátně doplňujte roztok v nádobě. Nedopusťte, aby se semena zcela ponořila (utopila) v roztoku. Tehdy může dojít k opačnému efektu u některých kultur. Namáčení semen je jednou z nejdůležitějších činností pro utužení zdraví budoucích rostlin, naladění jejich imunitního systému a zvýšení úrodnosti.
- Namáčení sazenic, řízků a ovocných stromků před zakořeněním. Sazenice nebo řízky se vloží na 2-3 hodiny do nádoby z roztokem hnojiva (10 ml na 1 litr vody). Tento způsob je efektivní u sazenic révy, rajčat, papriky, kedluben, u namáčení řízků malin nebo ostružin, při sázení angreštu, rybízu a jiných ovocných keřů. Podobně se namáčejí i ovocné stromky před výsadbou do půdy, nechte je namočené 3-4 hodiny v roztoku 1:100 (10 ml na 1 litr vody), namáčecí roztok po uplynutí této doby vylijte do připravené jamky na sázení a stromek zasaďte. Při menší velikosti sazenic je namáčení vhodné provádět v obyčejné skleněné nádobě. Podle možností nepoužívejte železné nádoby bez ochranného povlaku proti korozi, použijte plastové nebo skleněné nádoby. Před výsadbou sazenic použitý huminový roztok hnojiva vylijte do připravené jamky na sázení. Výsledek překvapí i největší nedůvěřivce. Rostlinka na novém místě se bude vyvíjet jako znovuzrozená, nebude churavět, vytvoří mohutný stonek a silné listy. Tato první startovací pomoc se bude blahodárně projevovat během několika let po ošetření. V budoucnu vždy rozlišíte ošetřenou rostlinu od neošetřené podle odolnosti k chorobám, velikosti plodů a zdravého stonku. Stromeček nebo keř vám bude vděčný za vaši péči dlouhá léta a obdaruje vás kvalitními plody, čímž vás uklidní od starostí o jejich zdraví.
- Namáčení kořenů rostlin před sadbou do půdy (10 ml na 1 litr vody).
- Hnojení sazenic: – postřikováním ihned po pikírování (10 ml na 1 litr vody); – postřik po 10 – 15 dnech (10 ml na 1litr vody).
- Hnojení dospělých rostlin: – postřikování po sázení rostlin na stabilní místo (10 ml na 1 litr vody); – postřik mezi 15 – 20 dnem po sázení (20 ml na 1 litr vody); – postřik ve fázi: tvorba poupat (květy, jahody, keře), tvorba poupat – kvetení (brambory), masové kvetení (okurky), tvorba plodů (rajčata, paprika, plodová zelenina). Norma spotřeby roztoku připraveného podle výše uvedených proporcí roztoku: postřikování – 50 ml na 1 m2, zalévání – 1 litr na 1 m2. Použití «Dariny–4» můžete spojit s obrobením vůči chorobám a škůdcům. Ovocné stromy poprvé ošetřujte v periodě kvetení rozprašováním přímo na květiny. To vám umožní vyvarovat se před nepříjemnostmi spojených s možnými mrazy, očividně se zlepší úroda, zvýší se odolnost stromků vůči nákazám. Pro dosažení ještě větší úspěšnosti je výborné provést opakované rozprašování na listy v periodě vázání plodů a tvorby listů. Pro zvýšení obsahu cukru v plodech postříkejte nať cukrové řepy, stromku, révy nebo keře metodou rozprašování na listy i plody dva až tři týdny před sklizní. Ale určitě se přesvědčte o tom, že vámi používané hnojivo je vyrobeno na základě jezerního sapropelu. Přírůstek množství cukru může být natolik očividný, že v takových oblastech jako vinohradnictví, ovocnářství nebo výroba cukru sehraje důležitou roli v kvalitě celé sklizně. Nebojte se o své zdraví, nic úrodě neuškodí. Huminy z jezerního sapropelu v 1% vodném roztoku jsou naprosto bezpečné pro lidské zdraví.
Nejefektivnější je použití kapalných huminových hnojiv rozprašováním na listy. Kontrola dostatečnosti ošetření je velmi jednoduchá – do úplného smáčení všech lístků rostliny. Určitě doporučuji ošetřit rostliny v periodě počáteční vegetace (vytvoření tří listů) a je vhodné opakovat postřik během kvetení. Všechny rostliny v zahradě jsou velmi laskavé k huminovým hnojivům. Kromě zvětšení rozměrů plodů se viditelně zvětšuje jejich počet. Kořenové plody budou mít lepší skladovací vlastnosti během zimy, mizí nitrohnilobné procesy a skladové choroby. Rozprašování je nejlépe provádět brzy ráno ještě před východem slunce nebo pozdě večer po ochlazení vzduchu, aby se huminový preparát rychle neodpařoval.
Některé rostliny (například citrusy) a květiny (např. africké fialky) mají pevné listy „zkonstruované“ matkou přírodou tak, aby maximálně potlačily vliv vnějších faktorů na rostlinu. V tomto případě nezkoušejte rozprašovat huminová hnojiva metodou postřiku na listy. Výsledek bude neurčitý. Co dělat? Směle nalijte vodní roztok hnojiva do půdy. Efekt bude výborný, hnojiva minete trošku více než při rozprašování na listy (pozorně prostudujte návod k použití).
Při všech způsobech použití huminových hnojiv vyrobených z jezerního sapropelu se vyvarujte před předávkováním vodného roztoku. Nedívejte se na to, že koncentrace preparátu ve vodě obvykle nepřevyšuje 1 %. Pamatujte, že máte co do činění s neuvěřitelně biologicky aktivním prostředkem. Výsledkem předávkování bude určitě opačný efekt. Pokud dávka koncentrátu hnojiva bude větší dvakrát (to znamená již 2% roztok!!!), ošetřená rostlina přestane růst jinými slovy upadá do anabiózy, zahlušená hnojivem. Dalším důsledkem zvýšení koncentrace je záhuba rostliny. V loňském roce jeden zahrádkář na východním Slovensku „ošetřil“ 3%-ním vodným roztokem hnojiva polovinu hektaru jabloňových sadů -stromečky zahynuly.
Hnojiva z jezerního sapropelu se vyznačují pozoruhodnou vlastností – jejich efektivnost můžeme velmi jednoduše vizuálně ověřit v domácích podmínkách. Za tímto účelem vyberte dva rovné druhy kterékoli rostliny se stejnou kondicí a zasaďte je do dvou květináčů. Jednu z nich ošetřete vodným roztokem hnojiva a druhou ne. Za dva až tři týdny porovnejte rostliny mezi sebou. Je to neuvěřitelné. Co tím myslím? Vyzkoušejte. Je to zajímavé a poučné.
Účinná látka v postřiku
- obsah celkového dusíku jako nv % hmoty minimálně 0.45
- obsah celkového fosforu jako p2o5 v % hmoty minimálně 1.1
- obsah celkového draslíku jako k2o v % hmoty minimálně 1.4
- obsah huminových kyselin v % hmoty minimálně 0.08
- obsah fulvokyselin vg na litr minimálně 0.9
Hodnota pH = 8 – 9.5
Zásady aplikace postřiků na pokojové rostliny
Používejte přípravek na ochranu rostlin bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte etiketu a informace o přípravku.
Mezi aplikací různých druhů postřiků dodržíme alespoň 3denní rozestup.
Postřik aplikujeme na polité rostliny.
Rostlinu nastříkáme z obou stran listů. Aplikujeme dostatečné množství postřiku, aby listy byly celé mokré.
Nikdy nestříkáme na rostlinu, když na ni svítí slunce. Rovněž ji po aplikaci postřiku umístíme do polostínu nebo stínu. Je vhodné rostliny stříkat večer.
Tři dny po postříkání rostliny by na ni nemělo pršet ani bychom jí neměli rosit listy, aby se nesnížila účinnost postřiku.
Postřiky aplikujeme v dobře větrané místnosti nebo venku. Při aplikaci postřiku je třeba mít na sobě ochrannou roušku a rukavice.
Chemický postřik vydrží vydělaný 2 měsíce, skladujeme jej při pokojové teplotě na tmavém místě.
Při aplikaci postřiku dbáme na to, aby v místnosti nebyla domácí zvířata nebo akvárium. Po aplikaci postřiku také umístíme rostlinu mimo dosah domácích zvířat a dětí.
Chemické postřiky aplikujeme pouze k eliminaci škůdců, nikoli preventivně.
Objem: 50 ml
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.