Rostlinná terária, zvaná také florária, jsou moderní interiérovou dekorací. Díky své nenáročnosti si získala srdce nejen zanícených pěstitelů, ale zejména těch, kteří chtějí mít doma kousek zeleně, avšak nemají moc času o ni pečovat. Tyto stylové bytové doplňky jsou malým rostlinným světem ve skleněné nádobě. Postupně můžete sledovat jak roste, vyvíjí a mění svůj tvar. Existuje několik druhů rostlinných terárií a v tomto článku vám vysvětlíme jak fungují az čeho jsou vytvořeny.
V článku se dozvíte:
- Jak vznikl trend rostlinných terárií?
- Jaký je rozdíl mezi uzavřenými a otevřenými teráriami?
- Jak správně o florárium pečovat?
- Z čeho se správné terárium skládá?
Pozorně čtěte až do konce a věříme, že vás tyto různorodé rostlinné světy zaujmou stejně jako nás.
Historie rostlinných terárií a proč jsou tak oblíbené
Rostlinné terárium, jinak nazývané také plantarium nebo florárium je malý rostlinný ekosystém ve skleněné nádobě.
Historie rostlinných terárií sahá až do první poloviny 19. století. První rostlinné terárium vynalezl anglický doktor a botanik Dr. Nathaniel Bagshaw Ward, po kterém bylo také pojmenováno jako „Wardova skříňka” (Wardian case). Terárium objevil náhodou, při tom jak choval noční motýly v uzavřené skleněné nádobě. Všiml si, že toto prostředí je neobyčejně vhodné i pro citlivé kapradiny, jejichž spóry se tam náhodně dostaly. Po době experimentování s takovými miniaturními skleníky zjistil, že rostliny dobře prosperují iv uzavřených skleněných nádobách téměř bez jakékoli další péče.
Brzy trendu rostlinného terária podlehla také laická vyšší střední vrstva skoro celé Evropy.
Díky objevu uzavřených rostlinných terárií mohly pěstovat neznámé exotické rostliny, které v evropském podnebí neměly vhodné podmínky. Terária také umožnila vědcům lépe porozumět různým ekosystémům a pozorovat rostliny a menší zvířata v jejich (téměř) přirozeném prostředí.
Věděli jste, že?
Terária pomohla přepravovat léčivé, hospodářské a okrasné rostliny z celého světa a zároveň přispěla k rozšíření evropských botanických sbírek o tropické rostliny ze zámoří.
Terária v současnosti
V posledním desetiletí došlo k opětovnému trendu pěstování rostlinných terárií. Je to především proto, že způsob pěstování rostlin v teráriu umožňuje modernímu a zaneprázdněnému člověku pěstovat rostliny jednoduše a bez větší námahy. Zalévat rostliny v teráriu stačí mnohem méně, než když jsou zasazeny klasicky v květináči. Terárium je prostě ideální zelená dekorace v moderním provedení – kousek přírody přímo doma.
Otevřená a uzavřená terária
Existují dva typy rostlinných terárií – otevřeno a uzavřeno.
V uzavřeném teráriu je větší vlhko, je třeba ho zalévat méně často než otevřené terárium. Má však jednu nevýhodu. Na skleněných stěnách kondenzuje voda, přes kterou hůře je vidět dovnitř a tak je třeba terárium pravidelně větrat, aby nebyly stěny zamlžené.
Otevřená terária jsou méně náročná na pěstování. Stěny terária jsou dostatečně vysoké, takže se v něm koncentruje větší teplo a vlhkost. Vytváří tak vhodné podmínky pro tropické druhy, přestože není shora zavřeno.
Jak se vyrábí rostlinné terárium
Každé rostlinné terárium se skládá z více vrstev. Některé mají velmi důležitou funkci, jiné jsou jen dekorativní. Na spodku terária se nachází drenážní vrstva. Tato vrstva se skládá z kamínků a písku a připomíná vrstvy pod povrchem země. Jelikož skleněná nádoba, ve které je terárium zasazeno nemá odtokovou dírku, je nutné, aby obsahovalo drenážní vrstvu. Ona je místem, kam po zálivce steče přebytečná voda a zabrání se tak odhnívání rostlinek nebo plesnivení půdy.
Nad drenážní vrstvou se nachází vrstva speciálně namíchané půdy vhodné pro rostlinné terárium.
Poslední, vrchní vrstvou, je piniová kůra, která slouží k zachycení a udržení vláhy v teráriu. I díky ní terárium není třeba tak často zalévat.
Každé terárium je jedinečným a originálním kouskem.
Péče o rostlinné terárium
Rostlinné terárium umístíme na místo s rozptýleným světlem. Na přímém slunci by se rostlinky uvnitř mohly spálit. Terárium můžeme umístit i do polostínu, nicméně dbáme na to, aby bylo v místnosti dostatek světla, aby se rostlinky nevytahovaly do výšky.
Florárium zaléváme přibližně jednou za jeden až dva týdny, dle teploty prostředí. V létě zaléváme častěji, v chladných měsících stačí méně. Díky tomu, že je terárium uzavřeno, drží se jím více vlhkosti a tudíž nevyžaduje časté zalévání. Na polití použijeme přibližně deci vody. Vodu lijeme pomalu kolem dokola celého terária, aby se dostala ke každé rostlince.
Zavřená terária můžeme pravidelně větrat, aby se uvnitř vyměnil vzduch za čerstvý.
Terárium můžeme také rosit, abychom tak smyli prach z listů rostlinek a trochu je dodatečně zavlažili.
Přibližně každého čtvrt roku terárium zkontrolujeme. Pokud v něm jsou nějaké odpadlé suché lístky, tak je vybereme. Rostlinky, které se velmi rozrostly, můžeme zastřihnout. Fittonie velmi dobře zakoření ve vodě, takže řízky budou mít brzy kořínky a můžete je zasadit do malého samostatného květináče.