Řasokoule S
Řasokoule jsou sladkovodní řasy, původem z Japonska. Našli se také na Islandu, ve Skotsku a Estonsku. Okouzlí vás svým neobvyklým kulatým tvarem. Tyto milé chlupaté kuličky sytě zelené barvy jsou mimořádně nenáročné na péči . Častokrát jsou označovány za nejméně náročnou rostlinku na světě. Stačí je mít ve studené vodě a přežijí s vámi mnoho let , aniž byste se o ně museli starat jako o běžné pokojové rostliny. Jsou proto vhodné pro začátečníky, všechny ty, kteří nemají čas pravidelně se věnovat péči o rostliny, zapomnětlivců a také ty, kteří nemají doma vhodné světelné podmínky pro rostliny. Řasokoule nejenže přežijí na místě, kde je málo světla , ale dokonce se jim ve stínu výborně daří.
Svým milým vzhledem si získali velkou oblibu u dětí. Malá řasokulička je výborná první rostlina pro dítě . Pomáhá učit dítě zodpovědnosti, rozvíjet jemnou motoriku a častokrát naplní dětskou touhu po domácím zvířátku, protože vypadá jako malé chlupaté zvířátko ve vodě. Na rozdíl od zvířátek je však pěstování řasokoulí bez starostí.
Řasokoule občas vyplouvají na hladinu kvůli bublinkám ve vodě, které je nadnášejí. Je to přirozený, neškodný jev. Po čase opět klesnou na dno.
K řasokoulím se váže stará japonská legenda . Říká, že dcera náčelníka japonského kmene obývajícího říční území Akan, se zamilovala do obyčejného chlapce. Jelikož její rodiče jejich vztahu nepřáli, zamilovaní se rozhodli před nepřízní raději ujít. Při útěku však nešťastně spadli do řeky a utopili se. Traduje se, že jejich duše spojené věčnou láskou, se přeměnily na zelené řasové kuličky a společně se plavily po dně. Proto jsou řasokoule v Japonsku považovány za symbol věčné lásky a prý dokážou vyléčit i zlomené srdce . Ať se rozhodnete této legendě věřit nebo ne, jejich sametový, na dotek měkký povrch, uklidní Vaši duši a pohled na ně jednoznačně vykouzlí úsměv na nejednom obličeji.
Řasokuličky jsou často používány do malých zenových zahrádek. Traduje se, že působí uklidňujícím a pozitivním způsobem .
Péče
Umístění: na místo mimo sluneční paprsky, do polostínu nebo stínu.
Péče: vodu vyměňujeme přibližně jednou za 1 – 2 týdny. Při výměně vody řasokoule jemně pokulíme v dlaních. Můžeme je také promýt pod proudem pomalu tekoucí studené vody.
Voda: chladná voda z kohoutku. Můžeme ji nechat odstát před vložením řasokoule do akvária. Máme-li tvrdou vodu, můžeme použít i filtrovanou, neperlivou stolní či minerální vodu nebo vychlazenou převařenou vodu.
Náročnost: nízká, vhodná i pro začátečníky.
Teplota: teplota vody by se měla pohybovat mezi 10 – 30 °C. V teplejších měsících vyměňujeme vodu častěji za chladnou, nebo do akvária přidáme kostku ledu, která vodu zchladí.
Životnost a růst: řasokoule přežije dlouhá léta, ale roste pomalu. Za rok naroste přibližně o 0,5 – 1 centimetr.
Množení: dělením. Větší řasokouli rozdělíme na menší části, které svážeme do kulatého tvaru a pravidelně koulíme v dlaních.
Dekorování: řasokoule můžeme umístit do kulatého akvária , jedinečného akvária na dřevě či jiné zajímavé skleněné nádobky. Může být také uzavřena, avšak tehdy je třeba vyměňovat vodu častěji. Řasokoule jsou vhodné i do akvária s rybičkami, například bojovnicí. Do akvária můžeme přidat dekorační kamínky či mušle.
Další informace
Botanický název: | Cladophora aegagropila |
Jiné názvy: | Řasokoule zelená, Řasokoule zelená, Marimo, Marimo moss, Marimo moss ball, Řasová koule, Mechová koule, Řasokulka, Cladophora linnaei, Cladophora ball |
Bezpečná pro domácí mazlíčky a děti: | ano |
Průměr řasokoule: | Ø 3 cm |
Balení: | Zasíláme je bezpečně zabalené tak, aby přežily i delší cestu. |
Další informace o pěstování a různé zajímavosti o řasokulkách se dočtete na našem blogu .
Veronika Jackova –
Veľmi estetická a zaujímava „rastlinka“. V akváriu vyzerá dobre samostatne aj s ďalšími guľkami
Andrea Brezová –
Môj úplne prvý kúsok z plantizie! Potrebuje hýčkať. Gúľanie pôsobí veľmi upokojujúco a antistresovo
Martin Bel –
Prišla v poriadku a je veľmi pekná.