Péče o řasokoule

Řasokoule známé také pod názvem mechové koule, řasové koule, marimo moss, zda odborně Aegagropila linnaei či Cladophora aegagropila jsou sladkovodní řasy, původem z  Japonska . Našli se také na Islandu, ve Skotsku a Estonsku. Okouzlí vás svým neobvyklým kulatým tvarem. Tyto milé chlupaté kuličky sytě zelené barvy jsou mimořádně nenáročné na péči .

V článku se dozvíte:

  • Co jsou řasokoule?
  • Jak správně pečovat o řasokoule?
  • Mohou se řasokoule pěstovat v akváriu s rybičkou?
  • Jak dlouho se dožívají řasokoule?
  • Jak si doma namnožit řasokoule?
  • Je možné řasokoule zasílat?

Co jsou řasokoule?

Řasokoule jsou unikátní netradiční vodní rostliny nenáročné na pěstování. Častokrát jsou dokonce označovány za nejméně náročnou rostlinku na světě. Stačí je mít ve studené vodě a přežijí s vámi mnoho let, aniž byste se o ně museli starat jako o běžné pokojové rostliny. Jsou proto vhodné pro začátečníky, všechny ty, kteří nemají čas pravidelně se věnovat péči o rostliny, zapomnětlivců a také ty, kteří nemají doma vhodné světelné podmínky pro rostliny. Řasokoule nejenže přežijí na místě kde je málo světla , ale dokonce se jim ve stínu výborně daří.

Svým milým vzhledem si získali velkou oblibu u dětí. Malá řasokulička je výborná první rostlina pro dítě . Pomáhá učit dítě zodpovědnosti, rozvíjet jemnou motoriku a častokrát naplní dětskou touhu po domácím zvířátku, protože vypadá jako malé chlupaté zvířátko ve vodě. Na rozdíl od zvířátek je však pěstování řasokoulí bez starostí.

Věděli jste, že?

Největší objevená řasokoule měla průměr skoro 1 metr.
Byla objevena v Japonském jezeře Akan.

Péče

Řasokulky můžeme pěstovat v odstáté vodě , pokud máme ale vodu příliš tvrdou, doporučujeme ji převařit, nebo použít destilovanou či filtrovanou vodu. Pokud chceme naší řasokoule dopřát luxus, můžeme ji pěstovat v neperlivé, kojenecké minerálce. Vodu měníme přibližně jednou za 1 – 2 týdny , záleží však na teplotě a světle, jak rychle se voda zašpiní. V létě je třeba vodu měnit často a házet do ní kostky ledu, abychom ji ochladili. Voda by měla mít 10 – 28 °C.

Při výměně vody bychom měli řasokoule jemně pokulít v dlaních , aby si drželi kulatý tvar. Je dobré je i trochu promýt v tekoucí vodě.

Pokud jedeme v létě na dovolenou a řasokulkám nemá kdo vyměnit a ochlazovat vodu, můžeme je dát do chladničky, kde bude voda stále chladná.

Řasokoule občas vyplouvají na hladinu kvůli bublinkám ve vodě, které je nadnášejí. Je to přirozený, neškodný jev. Po čase opět klesnou na dno.

Jak dlouho žijí a jak se množí řasokoule?

Řasokoule žije dlouhá léta, ale roste velmi pomalu . Za rok by měla zvětšit svůj průměr o 0,5 cm, výjimečně může narůst až o 1 cm. Množí se tak, že jí rostou na povrchu nové odnože – mini řasokulky, které můžeme oddělit, když mají alespoň 1 cm. Řasokoule můžeme množit i tak, že větší kulku rozdělíme na více částí, vykulíme a svážeme do kulatého tvaru a počkáme několik týdnů, než řasokoule poroste a budeme moci přestřihnout šňůrku.

Jaké dekorace se mohou dát k řasokoulím a pěstování řasokoulí v akváriu

Řasokoule si výborně rozumí s rybičkami či krevetkami. Na rozdíl od jiných řas nešpiní akvárium a tak se nemusíte bát, že by vytvářely zelené nánosy. Mnozí zákazníci nám potvrdili, že rybky si s řasokuličkami hrály. Krevetky zase okusovaly vyčuhující části a velmi se z nich těšily.

Ke řasokoulím do akvária můžete dát i různé dekorace . Ideální jsou kamínky, my preferujeme bílé, ale fantazii se meze nekladou. Můžete si k nim dát minerály, škeble či dokonce malé sošky.

Řasokoule skvěle vyniknou v naaranžované v jedinečných akváriích na dřevě .

Romantická japonská legenda o řasokoulích

K řasokoulím se váže stará japonská legenda . Říká, že dcera náčelníka japonského kmene obývajícího říční území Akan, se zamilovala do obyčejného chlapce. Jelikož její rodiče jejich vztahu nepřáli, zamilovaní se rozhodli před nepřízní raději ujít. Při útěku však nešťastně spadli do řeky a utopili se. Traduje se, že jejich duše spojené věčnou láskou, se přeměnily na zelené řasové kuličky a společně se plavily po dně. Proto jsou řasokoule v Japonsku považovány za symbol věčné lásky a prý dokážou vyléčit i zlomené srdce . Ať se rozhodnete této legendě věřit nebo ne, jejich sametový, na dotek měkký povrch, uklidní Vaši duši a pohled na ně jednoznačně vykouzlí úsměv na nejednom obličeji.

Řasokuličky jsou často používány do malých zenových zahrádek. Traduje se, že působí uklidňujícím a pozitivním způsobem .

Dají se řasokoule posílat?

Řasokoule vydrží bez vody minimálně týden , protože jsou jako houba a drží si v sobě vodu, která se odpařuje pomaleji. Zabalené v uzavíratelné sáčku tak bez problémů přežijí cestu až k vám domů.

Pokud se vám tato netradiční rostlinka zalíbila, můžete si ji objednat přímo v našem e-shopu v kategorii Riasogule .

Rádi vám ji doručíme kurýrem, přes Packetu (Zásilkovnu) či poštu nejen na Slovensko a do Čech, ale i do celé Evropy. Naše kuličky už cestovaly i do Británie, Belgie či Nizozemska.

Právě dostupné řasokoule

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *