Pilea peperomioides
Pilea peperomioides, která je díky svým kulatým listům často nazývána také Pancake plant nebo Money plant, si získala srdce mnoha milovníků rostlin. Tato netradiční rostlina si za poslední roky podmanila komunitu milovníků rostlin nejen díky svému vzhledu, ale také díky nenáročné péči. Její květiny mají tvar hůlek a připomínají na rostlince tykadla. Je jednoznačně nepřehlédnutelným doplňkem každého interiéru.
Pilea pochází z Čínských provincie Yunnan a Sichuan a poprvé byla objevena skotským botanikem Georgem Forrestem na začátku 20. let. století. Dále se po Evropě šířila řízky, protože její množení z řízků je mimořádně jednoduché a zvládne ho i pěstitel začátečník.
Pilea peperomioides má ráda slunečná místa. Jelikož roste rychle rostlinku je třeba cca jednou za dva týdny otáčet, aby listy nerostly jen směrem ke slunci, ale pěkně kolem dokola rostlinky. Když je rostlinka starší, vytvoří se jí zdřevnatělý stonek. V případě, že je rostlinka již vyšší, je dobré ji podepřít dekorativní oporou na pokojové rostliny.
Kolem původní rostlinky začnou v květináči vyrůstat menší rostlinky. Tyto rostlinky můžeme nechat v květináči a pěstovat pileu hustou nebo je můžeme odříznout, dát zakořenit a pěstovat v samostatných květináčích. Taková zakořeněná baby rostlinka je také milým dárkem pro přátele, kteří by rádi zazelenali svůj domov nenáročnými rostlinkami.
Relativně jednoduše se množí řízky ve vodě. Když se malé rostlinky takzvané pilea babies odstraňují z mateřské rostliny, je ideální řezat je ostrým nožíkem. Potom se stonek ponoří do vody. Ve vodě do týdne tyto malé rostlinky pustí první kořínky. Na rozdíl od některých jiných rostlin se celý kořenový systém vytvoří rychle a rostlinka je připravena k zasazení do hlíny. V případě zakořeňování listů nutno mít na konci listu kousek stonku. Proces zakořenění z listu trvá déle. Po zasazení zakořeněné rostlinky do hlíny, udržujeme vrchní vrstvu hlíny jemně vlhkou.
Pilea peperomioides je netoxická pokojová rostlinka, takže je vhodná i do domácností s malými dětmi nebo domácími mazlíčky.
Péče o pileu
Umístění: nejlepší je umístění na místě na slunném místě, nebo místě s rozptýleným světlem.
Zalévání: mezi zálivkami je třeba nechat vrchní vrstvu substrátu proschnout. Zaléváme ji přibližně jednou týdně, v létě můžeme trochu častěji, v zimě naopak zálivku omezíme. Dáváme pozor na přelití.
Vlhkost: pilea nevyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost.
Náročnost: vhodná pro začátečníky i pro zkušenější pěstitele.
Substrát a přesazování: přesazujeme ji na jaře každé 2 – 4 roky do nového květináče, který má přibližně o jeden až dva centimetry větší průměr než ten původní. Vhodný je substrát na pokojové rostliny obohacený o perlit, jelikož preferuje odlehčenou půdu.
Hnojení: od jara do podzimu pravidelně aplikujeme hnojivo pro zelené pokojové rostliny.
Množení: stonkové (vrcholové) řízky, listy se stopkami nebo kousky listů se žilnatinou můžeme dát zakořenit do vody nebo přímo do substrátu. Také můžeme rostlinky dělit u kořenů při přesazování.
Pokud vás tato rostlinka zaujala, více rad ohledně jejího pěstování společně s různými zajímavostmi se dočtete v článku Pilea v našem Rostlinném průvodci.
Další informace
Botanický název: | Pilea peperomioides |
Jiné názvy: | Pancake plant, Chinese money plant, UFO plant, Missionary plant |
Bezpečná pro domácí mazlíčky a děti: | Ano. |
Průměr květináče: | Ø 6 cm |
Rostlinu dodáváme zasazenou v plastovém květináči. Z naší nabídky si k ní můžete vybrat vhodný dekorační květináč .
Ľubomíra Dudášová (ověřený vlastník) –
Túto milú rastlinku som si zakúpila a robí mi obrovskú radosť, je naozaj nenáročná a jej pestovanie zvládne aj začínajúci bytový pestovateľ ako som aj ja 🙂