Asparagus

Asparágy jsou rozkošné a vypadají jako drobné jehličnaté stromky. Kdysi to byla jedna z rostlin, která nesměla chybět v žádné domácnosti. Nyní se opět těší velké oblibě. My se zaměříme na skupinu asparagů, kterým se říká arparagus fern (asparagová kapradina), protože vzhledem kapradiny připomínají, ale nepatří mezi ně. Jsou to velmi přizpůsobivé rostlinky. 

V článku se dozvíte:

  • Jak o asparagus pečovat?
  • Kam asparagus umístit, aby se mu dařilo? 
  • Potřebuje asparagus rosení? 
  • Ublíží asparagu paprsky slunce? 

Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete právě v tomto článku stejně jako podrobný návod k péči. Podívejte se s námi na tuto rostlinku blíže a možná zjistíte, že zrovna ona vám chybí ve vaší rostlinné sbírce. 

Název a původ

Asparágy patří do čeledi Asparagaceae , česky asparagovité. Patří mezi ně i asparagus lékařský, který známe jako chřest. Jak jsme již zmiňovali, my se zaměříme na asparágy, které vzhledem připomínají kapradina, nebo i miniaturní jehličnaté stromky. Známe několik druhů. Patří mezi ně Asparagus plumosus , Asparagus aethiopicus , Asparagus setaceus a Asparagus virgatus . Asparagou se mluví v angličtině Asparagus fern, protože připomínají kapradina, také lace fern a climbing asparagus. V češtině se nazývá pokojový chřest.

Asparagus se nacházejí ve volné přírodě téměř všude na světě, ale zejména v Evropě, Asii a Africe. Roste v teplejších, sušších oblastech než keř.

U nás žije v přírodě pouze asparagus lékařský Asparagus officinalis, známý pod lidovým názvem chřest. Má využití v kuchyni a v tradiční medicíně (pro diuretické a afrodizikální účinky). 

Vzhled a  rozměry

Asparágy jsou často táhlé nebo keříčkové. Většinou rostou nejprve vzpřímeně a po dosažení určité velikosti začnou převisat. Tyto převisy mohou měřit až kolem jednoho metru. Asparagus je rostlina s hlízami. Častokrát má na stoncích i drobné trny. 

Věděli jste, že?

Asparágy se často používaly jako zeleň/přízdoba do kytic. Také v  současnosti je v  kyticích můžeme najít, ale lidé spíše preferují pěstovat je jako květináčovou pokojovou rostlinu.

Jak pěstovat asparagus

Umístění

Asparagus umístíme na místo s rozptýleným světlem, aby na něj nesvítily přímé sluneční paprsky.  Velmi dobře se mu daří i na stinném místě v  bytě, takže je vhodný i na poličky či stoly dále od okna. Také je vhodný k pěstování v teráriu, ať už v rostlinném, nebo u terarijního zvířátka.

Zalévání

Asparagus poléváme přibližně dvakrát do týdne nebo podle potřeby. Substrát udržujeme stále vlhký, ale zároveň rostlinku nenecháme stát ve vodě. Rosení je vhodné, zejména v létě. Pokud má vody nedostatek, blednou mu listy do žluta.

Přesazování

Asparagus přesazujeme vždy na jaře. Použijeme substrát pro pokojové rostliny nebo zahradnický substrát.  Doporučujeme kvalitní supresivní substrát Profík .

Zajímavosti

V tropických oblastech jsou některé druhy asparagů invazivní. 

Asparágy čistí vzduch.

Od jara do podzimu mají květiny a plody – bobule.

Hnojení

Asparagus hnojíme univerzálním hnojivem nebo hnojivem pro pokojové rostliny od jara do podzimu v koncentraci podle návodu na obalu. 

Množení

Asparagus se množí dělením při jarním přesazování. Jednotlivým rostlinám rozdělíme kořeny a zasadíme je do samostatných květináčů. 

Je rostlina jedovatá?

Ano, některé asparagy jsou jedovaté. Hlavně jejich plody bobule, ale také listy.  Je tedy vhodné umístit je mimo dosah malých dětí a domácích zvířat.

Právě dostupné asparagy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *