Araucaria heterophlla – vánoční stromek v květináči

Milovníci lesa a jehličnatých stromů, máme pro vás dobrou zprávu. Věděli jste, že jehličnatý strom můžete pěstovat jako pokojovou rostlinu? Ne však jakýkoli. Araucaria heterophylla je pro tento úkol jako stvořená. Venku v našich podmínkách nepřežije zimu, takže si ji lidé pěstují uvnitř. Až na to, že potřebuje dostatek vzdušné vlhkosti, je nenáročná.

V článku se dozvíte:

  • Opravdu patří mezi jehličnaté stromy?
  • Máme se o ni starat jako o jehličnatý strom nebo jako o klasickou pokojovou rostlinu?
  • Přežije celoročně venku?
  • Je vhodná k  domácím zvířátkům? 

Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete právě v  tomto článku stejně jako podrobný návod k péči.

Název a původ

Araucaria heterophylla patří mezi jehličnaté stromy z čeledi Araucriaceae . Pochází z Norfolk Islandu v Austrálii, ale díky nenáročnosti si ji sází po celém světě. Venku se jí daří zejména v přímořském prostředí, kde je vysoká vzdušná vlhkost a snese i sůl.

Říká se jí také trojúhelníkový strom nebo star pine, pro její tvar, do kterého symetricky vyrůstá. V češtině se jí říká pokojová jedlička a její oficiální slovenský název zní Araukária štíhlá.

Vzhled a  rozměry

Araucaria vypadá jednoduše jako jehličnatý strom trojúhelníkového tvaru, roste velmi symetricky. Jehlice má jemňoučké a poměrně krátké. V přírodě, když je dospělá a velká, má tvrdé šípovité listy. Proto se jmenuje heterophylla – různolistá.

Může dorůst do výšky 50 – 65 metrů. Roste pomalu, hlavně v bytě, takže se nemusíte bát, že se jí za 2 – 3 roky budete zbavovat. Uvnitř do tak velkých rozměrů nedoroste. Omezujeme její růst velikostí květináče, který, když už je v požadované výši, nezvětšujeme. Není to však rostlina, kterou můžeme udržet malou na poličce, musíme ji po čase přemístit do velkého květináče na zem.

Věděli jste, že?

Na Hawaii se dřevo z Araucarií používá k vyřezávání řemeslníky a umělci. Tvoří z něj například misky, šperky či ozdoby do domácnosti.

Jak pěstovat araukárii

Umístění

Jelikož dorůstá do velkých rozměrů, hodí se do prostorných prostor obývacích pokojů, hal, do květináčů na zem, ale mladičkou si můžete klidně dát na stůl či na poličku kamkoli do bytu. Nemá ráda přímé sluneční světlo, potřebuje ale dostatek rozptýleného. Vadí jí průvan, klimatizace i blízkost radiátoru.

Na Vánoce si ji můžeme ozdobit namísto vánočního stromku a krásně zútulní domů.

V létě bychom ji měli mít na místě, kde není moc teplo, ale dostatek světla, ne však přímého slunce. Vhodná je chodba či sklep. Ideální je, pokud letní teplotu zachováme do 20 °C. Přežije i vyšší teploty, pokud bude dostatečně rosená, ale bude pomaleji růst.

Máme-li dostatečně stinné místo, můžeme ji letnit na zahradě od jara do podzimu.  Na balkoně se nedoporučuje pro vysoké teploty – v zahradě rostlinky teplo více pohlcují. I na zahradě jí zvyšujeme vzdušnou vlhkost. Dovnitř ji dáme, když noční teploty začnou klesat pod 10 °C.

Věděli jste, že?

Nejvíce pěstitelů, kteří ji dávají do prodeje, je na Floridě. Někdy ji stříkají malou vrstvou zářivé zelené barvy, aby vypadala krásnější, což ovšem není vůbec dobré a může ji zabít, protože přes barvu nedokáže dostatečně fotosyntetizovat.

Zalévání

Araucaria nesmí stát ve vodě. Zaléváme ji, když půda proschne, přibližně jednou týdně. Zbožňuje vzdušnou vlhkost, je třeba ji rosit, aniž se jí dařit nebude. V zimě poléváme méně a pokud ji máme ve vytopeném prostoru, rosíme více.

Přesazování

Araucarii přesazujeme podle potřeby, když se už tlačí v květináči, nebo potřebuje vyměnit zemi. Můžeme použít substrát pro pokojové rostliny, do kterého přimícháme rašelinu tak, aby tvořila alespoň třetinu. Můžeme také použít substrát pro jehličnaté dřeviny/konifery. Květináč musí být vždy o 1 – 3 cm větší od původního a na spodku musí mít drenážní otvory.

Zajímavost

Jako jiné jehličnany i Araucaria v přírodě tvoří koblihy. Trvá jim až 18 měsíců, než dospějí a vypustí semena.

Hnojení

Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, pravidelně aplikujeme hnojivo pro zelené pokojové rostliny, aby rostlinka měla dostatek živin. Může být tekuté nebo v  tyčinkové formě. To, jak často jej budeme aplikovat, závisí na jeho koncentraci. Je důležité, abyste dodrželi návod na obalu.

Množení

Araucarii hnojíme od jara do podzimu hnojivem pro jehličnaté stromy. Řídíme se návodem na obalu. Na jaře a na podzim můžeme použít hnojivo hořká sůl ve polovinu slabší koncentraci, než je v návodu. Toto hnojivo nemůžeme použít více než 3x do roka a nikdy jej nepoužíváme v létě ani v zimě.

Je rostlina jedovatá?

Ano, je mírně jedovatá. Způsobuje zažívací potíže a podráždění kůže a sliznic. Je tedy vhodné umístit ji mimo dosah domácích mazlíčků.

Právě dostupné araucarie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *