Chamaedorea

Chamaedorea elegans je jednou z nejméně náročných pokojových rostlin. Patří mezi palmy. Dorůstá do poměrně velkých rozměrů, takže umí velmi pěkně vyniknout například v prázdném rohu a jelikož snese i polostín, je ideální pro vyplnění prostoru.

V článku se dozvíte:

  • Jaké podmínky chamaedorea potřebuje, aby rychleji rostla?
  • Jak častou zálivku vyžaduje chamaedorea?
  • Kam umístit chamaedoreu?
  • Je chamaedorea jedovatá?

Seznamte se s touto nenáročnou rostlinkou v našem článku.  

Název a původ

Chamaedorea elegans, nebo chamaedorea úhledná/půvabná, které se říká také horská palma nebo parlor palm/salonní palma. Nazývá se tak proto, že se často umisťovala jako solitér do salonů. Patří mezi palmy do čeledi Arecaceae (arekovité). Pochází z deštných lesů Mexika a Guatemaly. Začala se pěstovat ještě za dob viktoriánské éry, protože má nízké nároky na světlo a teplotu a proto byla v minulosti ideální do tmavých, nevytápěných bytů a skleníků

Vzhled a  rozměry

Chamaedorea elegans dorůstá v přírodě až do výšek kolem 10m, ale v domácích podmínkách je její výška většinou do 1,5 – 2m. Většinou máme v nabídce ještě mladičké rostlinky sesazené společně do květináče. Později si každá jednotlivá palmička vytváří kmínek hrubý cca. 2 cm, výrazně kroužkovaný. V dospělosti se obvykle pěstují 2-3 palmy spolu v jednom květináči, podobně jako draceny. Chamaedorea, má-li vhodné podmínky, kvete žlutými květy během celého roku. Pokud má květin hodně, je lepší je odstřihnout, protože ji vysilují. 

Věděli jste, že?

Jejím dopisem se říká Xate a používají se ve floristice k doplnění kytic a aranžmá. Tyto listy vydrží čerstvé přibližně měsíc. Někdy se používají dopisy její příbuzné areky. Předpokládá se, že ročně se z Guatemaly a Belize exportuje až 400 milionů stopek do Severní Ameriky a Evropy. Sběračem listů se říká v rodné zemi Xateros. Bohužel toto ovlivňuje populace těchto palem v přírodě. 

Jak pěstovat Chamaedoreu

Umístění

Chamaedorea elegans zvládne téměř jakékoli umístění. Nemůžeme ji však dát do úplné tmy, ani na místo, kde pálí velmi silné slunce. Ranní slabší přímé slunce je v pořádku. Je vhodná i do polostínu a tmavších místností, světla nepotřebuje mnoho. Ale čím je více na světle, tím rychleji roste. Chamaedorea snese do určité míry i průvan, klimatizaci nebo radiátor (pokud zvlhčujeme vzduch), ale vše s mírou. 

Chamaedorea může být od jara do podzimu letněna venku. Ideálně by její teplota v jejím prostředí neměla klesnout pod 14 ° C, ale staré rostliny mohou při dobré péči zvládnout teploty kolem nuly. 

Zalévání

U většiny palem platí, že není až tak důležité soustředit se na časté zalévání, ale spíše na vzdušnou vlhkost. Substrát bychom měli vždy nechat téměř úplně nebo úplně proschnout. Čím je rostlinka mladší (a v menším květináči), tím častěji ji musíme polit. V létě poléváme více, než v zimě. Vzdušnou vlhkost musíme zvyšovat zejména v létě kvůli teplu a suchu a také v zimě, kdy se topí. Palmu můžeme také rosit nebo k ní umístit misku s vodou, odkud se bude voda odpařovat. Máme-li zvlhčovač vzduchu, můžeme ji umístit do jeho blízkosti. Při polévání nezapomínejme vylévat přebytečnou vodu z podmisky nebo okrasného květináče. 

Přesazování

Mladou chamaedoreu přesazujeme každý rok do květináče o 1 cm většího než je původní. Starší rostlinu s hrubším kmínkem stačí přesazovat jednou za 2-3 roky a velkou jednou za 5 let. Použijeme substrát na pokojové rostliny nebo na palmy. Měli bychom ji přesadit do plastového květináče s drenážními otvory, aby mohla přebytečná voda odtékat.

Hnojení

Chamaedoreu elegans můžeme hnojit hnojivem na pokojové rostliny nebo na palmy. Hnojíme od jara do podzimu. V zimě rostlinka neroste a proto bychom ji hnojit neměli. Vždy se řídíme návodem na konkrétním hnojivu. Můžeme použít tekuté, tyčinkové, krystalické či tuhé hnojivo. 

Množení

Palmička chamaedorea elegans se množí jedině rozsazováním a setím semínek. Ty se musí na dva dny namočit do teplé vody a poté nechat klíčit při teplotě 24-26°C. Semena klíčí nepravidelně, protože se sklízejí z planých rostlin v přírodě. Rozsázet můžeme palmičky ideálně tehdy, když je kmínek hrubší a jsou na něm již kroužky. Kořeny oddělujeme opatrně, můžeme si pomoci ostrým nožem. 

Pokud máme dospělou palmu s kmínkem, jsou další možnosti, jak ji zakořenit. Spodní část stonku lze nařezávat, pokud jsou na ní vedlejší adventivní kořeny. Z nich se stanou vyživovací kořeny, pokud rostlinu nařežeme a zasadíme. Je vhodné přidat stimulátor zakořeňování. Vrch bez kořenů nezakoření.

Je chamaedorea jedovatá?

Palma chamaedorea má výhodu, že není jedovatá, proto je ideální rostlinou pro domácnosti s dětmi a zvířaty. 

Zajímavosti

  • Chamaedorea elegans patří mezi rostliny, které dobře čistí vzduch. 
  • Chamaedorey jsou někdy v přírodě shozeny vlivem větru. Z boků stonku si takové palmy v případě mírného poškození umí vyhnat adventivní kořeny, kterými se znovu zakoření. 
  • Existuje několik kultivarů, ale v našich podmínkách se většinou prodávají jen obyčejné. Existují druhy is tmavými listy a také panašovaná verze. Panašovaný semenáček je většinou pouze jeden nebo pár v celém květináči mezi zelenými. Pokud chceme zachovat panašování, měli bychom semenáče oddělit, jelikož panašovaný má méně chlorofylu a tak jeho schopnost fotosyntetizovat a vytvářet si živiny je více omezená a zelené rostliny by jej časem upěchovaly. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *