Fittonie – drobné barevné rostlinky, které rozzáří vaši domácnost

Fittonie jistě znáte z našich rostlinných terárií. Pro podmínky, jaké potřebují, jsou snad nejvhodnějšími adepty a je snadné k nim nalézt rostlinky, se kterými mohou sdílet tento společný prostor. Pro svoji pestrost a množství barevných variací umí být opravdovým skvostem. Přečtěte si náš článek a dozvíte se jak je pěstovat iv květináči, tak aby se jim dařilo.

V článku se dozvíte:

  • Proč jsou fitonie barevné?
  • Jaké známe druhy?
  • Do jaké velikosti dorůstají?
  • Jak o fitonie pečovat?
  • A jak o ně pečovat, pokud jsou v teráriu? 

Přečtěte si náš článek, kde se dozvíte vše potřebné pro pěstování této milé rostlinky.

Název a původ

Fittonie jsou menší podrostové rostliny. Patří do čeledi Justicieae. Jsou dva druhy fitonií: Fittonia albivensis a Fittonia gigantea.

Pocházejí z tropických deštných lesů Jižní Ameriky, zejména Peru.

V angličtině se jí říká mosaic plant nebo nerve plant, protože její žilnatina je jinak zbarvená než zbytek rostliny a proto vypadá, jako by jí byly vidět nervy. 

Věděli jste, že?

Fitonie patří mezi rostliny, které čistí vzduch, například od benzenu či oxidu dusičitého. 

Vzhled a rozměry

Fitonie albivensis se pěstuje v domácnostech. Existuje nespočet kultivarů, které se odlišují barvou, velikostí a tvarem listů. Tyto rostliny jsou známé tím, že jejich žilnatina má jinou barvu než zbytek listu, takže listy jsou flekaté.

Rostou jako keříčky a většinou jsou velké 10-15 cm, ale některé kultivary rostou výše, případně, mají-li nedostatek světla, mohou se táhnout do výšky za světlem. 

Jak pěstovat fittonie

Umístění

Fitonie jsou rostlinky, které v přírodě tvoří podrosty vyšším rostlinám a proto mají rády rozptýlené světlo až polostín. Pokud mají příliš vytažený růst (jsou vysoké, rostou do strany za světlem a listy mají daleko od sebe), je třeba je přemístit na světlejší místo. Měli bychom se vyhýbat umístění na přímém slunečním světle, hlavně v létě, kdy na ně svítí intenzivní slunce skrz sklo. Jemné ranní sluníčko zvládnou. V přírodě jsou spíše ve stínu vyšších rostlin a proto je na takové místo umístíme i doma.

Potřebují k životu dostatek vzdušné vlhkosti, takže jsou vynikajícími rostlinami do koupelny (pokud je tam okno a dostatek světla) či do terárií – rostlinných či živočišných – jelikož nejsou jedovaté a snesou být zasazeny v čisté rašelině, můžeme je umístit i do terárií k žabkám, hadem, ještěrkám či pavoukům. 

Zalévání

Fitonie jsou vlhkomilné rostliny, jelikož pocházejí z deštných lesů. Půdu by měly mít stále mírně vlhkou, ale ne promočenou, takže poléváme alespoň 2 – 3x do týdne. Vždy používáme měkkou vodu.

Zajistíme jim také vyšší vzdušnou vlhkost, ať už pravidelným rosením, nádobou s vodou, ze které se voda vypařuje v blízkosti rostliny nebo umístěním do blízkosti zvlhčovače.

Fitonie se někdy doporučují jako vodní rostliny do akvárií, do tohoto prostředí však nejsou vhodné a ve vodě po pár týdnech až měsících zahynou.

Často se stává, že fitonie, pokud ji zapomeneme polit, zvadne. Měli bychom jí,  ale dát ještě šanci a na noc ji namočit do vody. Je velmi pravděpodobné, že se vzchopí. Pokud to nepomůže, můžeme ještě ostříhat spodní listy a nechat ji ještě jednu noc namočenou ve vodě. 

Pěstování fitonií v teráriu

Fitonie používáme do našich rostlinných terárií. Můžete je najít spolu s bonsaimi, ficusem pumila, břečťanem, v ojedinělých případech i například s mini kapradí nefrolepkou. Takové terárium bychom měli umístit na nepřímé sluneční světlo. Zaléváme podle potřeby přibližně jednou týdně malým množstvím vody přímo ke kořeni každé rostlinky. Můžeme použít stříkačku, neboť je důležité, aby se nám neulilo příliš mnoho vody – hladina, která se drží na spodku, nesmí přesáhnout drenážní vrstvu. 

Přesazování

Fitonie přesazujeme každý rok na jaře. Můžeme použít substrát pro pokojové rostliny , do kterého můžeme přimíchat rašelinu, tak, aby tvořila cca. třetinu, nebo máme-li fitonii v teráriu, přežije iv čisté rašelině.

Květináč by měl být vždy o 1 – 2 cm větší od původního a na spodku musí mít drenážní otvory, aby přebytečná voda mohla odtékat. Po přesazení nezapomeneme rostlinku hned polit a 6 týdnů nehnojíme. 

Hnojení

Fitonie hnojíme od jara do podzimu hnojivem pro pokojové rostliny . Řídíme se návodem na obalu vybraného hnojiva.

Zajímavost

Název Fitonie si lidé často pletou s názvem Fotinie, což je červený okrasný keř.

Množení

Rozmnožování této rostlinky je snadné. Vrcholové stonkové řízky rychle zakoření ve vodě, perlitu či substrátu, obzvláště, pokud použijeme práškový stimulátor zakořenění . Kořeny by se měly objevit nejpozději za měsíc.

Také můžeme rostlinku při jarním přesazování rozdělit, pokud nám v květináči vyrostly nové rostlinky.

Je rostlinka jedovatá?

Dobrá zpráva, fittonia není jedovatá. Je tedy vhodný ik malým dětem i domácím zvířatům. Jelikož je to malá, vlhkomilná rostlina, je vhodná do terárií a vivárií k různým zvířátkům. 

Aktuálně dostupné fittonie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *