Strelície je opravdu impozantní ozdobou, když je dospělá. Je ideální rostlinou do velkých prostor, oživí každý chodbu, obývací pokoj či velký sál. Péče o ni není příliš náročná, potřebuje jen dostatek světla a přiměřenou zálivku.
V článku se dozvíte:
- Jaké druhy známe?
- Jsou všechny tak velké?
- Co potřebuje k tomu, aby vykvetla?
- A jak o ni pečovat, když si ji pořídíme?
- Je jedovatá nebo způsobuje alergii?
Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete právě v tomto článku stejně jako podrobný návod k péči.
Název a původ
Strelitzia, česky strelície, v angličtině získala přezdívku bird of paradise = rajka. Tento název dostala pro podobu jejího květu s letící rajkou, kolibříkem či hlavou ptáka s dlouhým zobákem. Také se jí říká Wild banana = divoký banánovník , protože mají s banánovmíkům podobné listy a dokonce jsou příbuzné.
Pochází z Jižní Afriky, ale dnes už roste iv Mexiku. Patří do čeledi Strelitziaceae.
Vzhled a rozměry
Známe 5 druhů střelic, z nichž dva se pěstují jako okrasné rostliny (v našich končinách pokojové nebo v létě v exteriéru) – Strelitzia nicolai a Strelitzia reginae . Existuje také několik kultivarů a hybridů. Jejich listy jsou dlouhé, pevné a špičaté a rostou v trsech.
Strelitzia nicola je největší střelicí a v ideálních podmínkách, například v přírodě, může dorůst až do výšky 10m.
Strelitzia reginae může dosáhnout 2 m, ve výjimečných případech o něco více.
Strelície mají květy zvláštního tvaru. Nejčastěji jsou fialovo-žluté a modro-bílé , ale jsou i různé kultivary s květy jiných barev.
Věděli jste, že?
Střelici se občas může roztrhnout list podél žilnatiny. Je to normální. Děje se to proto, že listy jsou uzpůsobeny, aby se v přírodě trhaly, aby se do nich nemohl opřít vítr a rostlinu zlomit.
Jak pěstovat střelici
Umístění
Strelície by měla být umístěna na plném slunci. Je tedy rostlinou, kterou můžeme umístit na parapet, dokud je mladá. Větší strelície vyniknou jako solitéry v rozích místností (s dostatečným světlem), ale také jako centrální prvek.
Čím je rostlina starší, tím je odolnější vůči vnějším vlivům, jako například průvanu či změnám teplot. Neměli bychom však střelici umisťovat na místo, kde je silný průvan neustále, ani k oknu, které v zimě otevíráme.
V létě můžeme střelici umístit na balkon či terasu. Během letnění venku zvykne rostlina rychleji porůst.
Zalévání
Strelície má ráda poměrně bohatou zálivku od jara do podzimu, v zimě jí stačí vody méně. Mezi zálivkami bychom měli nechat proschnout vrchní 3 cm substrátu a po polití také vylít z podmisky nebo dekoračního květináče přebytečnou vodu, která vyteče drenážními otvory z květináče.
Zalévat bychom ji měli minimálně jednou týdně podle okolních podmínek.
Strelície má ráda vyšší vzdušnou vlhkost. Pokud jí nemá dostatek, mohou jí schnout okraje a špičky listů. Proto bychom ji měli rosit nebo k ní umístit zvlhčovač vzduchu či misku, ze které se bude odpařovat voda.
Přesazování
Střelici přesazujeme jednou za 1 – 2 roky na jaře, před kvetením. Starší, velké rostliny stačí přesazovat jednou za 5 let.
U malých rostlin zvolíme květináč o 1 cm větší než původní, u starších o 3 – 5 cm. Květináč by měl být plastový nebo terakotový s drenážním otvorem a ten můžeme položit na podmisku nebo do ozdobného květináče. Použijeme substrát pro palmy, popřípadě pro pokojové rostliny. Po přesazení ji nezapomeneme polit.
Zajímavosti
Strelície je vyobrazena na zadní straně 50 centů jihoafrické měny (jihoafrických randov).
Strelitzia nicolai patří mezi malé množství rostlin, které obsahují barvivo bilirubin, které se většinou nachází u živočichů.
Hnojení
Střelici hnojíme hnojivem na palmy nebo na pokojové rostliny od jara do podzimu. Můžeme použít tyčinkové nebo tekuté hnojivo, nikdy nepoužíváme více druhů hnojiva najednou a vždy se řídíme návodem na obalu daného hnojiva. Pro podporu kvetení doporučujeme použít hnojivo na kvetoucí rostliny.
Množení
Strelície se množí výsevem nebo rozsazováním při přesazení. Ideální je rozsazovat výhonek, který má alespoň 4 listy. Při přesazování výhonek můžeme jej opatrně oddělit. Pokud to jde obtížně, můžeme si pomoci ostrým nožem. Oddělený výhonek zasadíme do samostatného květináče.
Věděli jste, že?
Pyl střelic není přenášen větrem. Je to proto, že strelície jsou opylovány ptáčky – nektarovkami, které pijí jejich nektar a jejich pyl roznášejí z květu na květ. Na toulec si sednou a svou váhou se květ otevře a pyl se dostane na nohy ptákům, které ho pak takovýmto způsobem roznášejí z květu na květ.
Kvetení
Strelície poprvé kvetou po 5 – 7 letech života. Kvetou na jaře av létě. Během kvetení je pouze zaléváme a přihnojujeme. Neměli bychom je tehdy přesouvat ani přesazovat. Pokud je kvetoucí strelície ve špatném stavu, měli bychom květiny odstřihnout, protože květiny rostlinu vysilují. Když květiny odkvetou a uschnou, odstraníme je z rostliny.
Občas květiny vykvetou, když má rostlina velmi špatné podmínky jako poslední možnost záchrany a rozmnožení se před tím, než zcela uhyne. Proto, pokud máme střelici, která nám odcházela (žlutnou listy, vadně a podobně) a najednou vykvetla, znamená to, že bychom se měli pokusit jí změnit podmínky. V takovém případě květ musíme odstranit, aby rostlinu úplně nevyčerpal.
Květy střelic se skládají z listenů, které tvoří toulec a jsou modré nebo fialové az květu, který je bílý, žlutý nebo oranžový.
Je rostlina jedovatá?
Strelície je mírně jedovatá. Může způsobit nevolnost a zažívací potíže. Jsou jedovaté všechny její části, včetně květin či semen.
Květy střelic neobsahují pyl přenášený větrem a jejich pyl nezpůsobuje téměř vůbec alergii. Podle registru OPAL, který hodnotí rostliny podle toho, do jaké míry způsobují alergii, se strelície umisťují na nejnižším stupni.
Paráda je nadherná