Lopatkovec

Lopatkovec neboli spathiphyllum je velmi oblíbenou rostlinou do domácností, obchodních center a kanceláří pro jeho nenáročnost a odolnost. Je to jedna z pokojových rostlin, které nepotřebují mnoho pro to, aby vykvetly. 

V článku se dozvíte:

  • Je lopatkovec náročný na péči?
  • Na jakém místě se daří lopatkovcům?
  • Jak dosáhnu, aby lopatkovec vykvetl?
  • Dá se lopatkovec množit?
  • Jaké existují druhy lopatkovců?

Lopatkovec se znovu začíná těšit velké oblibě. Přečtěte si článek a dozvíte se o něm spoustu informací a zajímavostí.

Název a původ

Lopatkovec (spathiphyllum) má název podle jeho květin, které se podobají květiny příbuzných anturií. V angličtině se mu říká peace lilly – lilie míru. Patří do čeledi áronovité (araceae). Je příbuzný například is monsterou či zamioculcasem. Existuje mnoho kultivarů, které se pěstují napříč celým světem. Lopatkovce pocházejí převážně z tropických lesů Ameriky a částečně Asie, kde tvoří nadzemní trsy a porosty. Nejčastěji se pěstuje Spathiphyllum wallisii, česky Lopatkovec Wallisov.

Věděli jste, že?

Lopatkovec si získal název peace lilly – lilie míru, protože jeho květiny připomínají bílé vlajky, mezinárodní symbol míru.

Vzhled a rozměry

Lopatkovců existuje přibližně 50 druhů, které dorůstají různých velikostí. Od maličkých, které mají v dospělosti přibližně 20 cm až po 120 cm vysoké druhy, které vyniknou jako solitéry v prostorách. Listy rostou v trsech, většinou jsou v různých odstínech zelené, někdy mohou být i panašované. Některé druhy mají lístky jemné, jiné pevné s výraznější žilnatinou. Květy jsou většinou bílé, někdy zelené toulce. Spathiphyllum wallisii se prodává v různých kultivarech. Jeho velkou verzí je kultivar ‚Mauna Loa‘ ještě větší verze se nazývá ‚Sensation‘. Kultivary ‚Diamond‘, ‚Domino‘ a ‚Picasso‘ jsou panašovány. ‚Silver streak‘ prochází listem uprostřed stříbrný pásek a ‚Silver mist‘ má celé listy se stříbrným nádechem.

Věděli jste, že?

Lopatkovec je oblíbený ve Feng Shui, podle něhož vytváří harmonii ve svém okolí a také je to rostlina prosperity.

Jak pěstovat Lopatkovec

Umístění

Lopatkovec bude spokojen téměř kdekoli, kde bude mít alespoň trochu denního světla a nebude na něj svítit silné přímé slunce. Je poměrně odolný vůči průvanu, klimatizaci či radiátoru, ale přesto to není třeba přehánět a pokud je to možné, umístit jej jinam. Je ideální rostlinou do kanceláří, chodeb, obchodních center a podobně. Lopatkovec snese vysokou vlhkost vzduchu a proto je vhodný i do koupelny, pokud je v ní okno.

Lopatkovce, jako mnohé jiné rostliny, také čistí vzduch. Čistí zejména benzen a formaldehyd.

Zalévání

Lopatkovec potřebuje docela hodně vody, hlavně menší rostlinky v malých květináčích potřebují zalévat i 2x týdně, středně velké jednou za 7-10 dní podle ročního období a okolních faktorů a velké rostliny podle potřeby. Nesmíme zapomínat vylít přebytečnou vodu, protože lopatkovec nesnese přelití. Pokud má lopatkovec málo vody, listy mu padnou, vypadá povadlý. Tehdy jej stačí namočit do vody. Počkáme, až se mu listy opět zvednou a necháme ho okapat. Můžeme jej rosit, zvlhčovat vzduch a sprchovat jej, ale pokud nemáme extrémně suchý vzduch, není to nutné.

Častým problémem u lopatkovce jsou suché špičky listů. Většinou jsou způsobeny právě suchým vzduchem nebo nedostatečnou zálivkou.

Přesazování

Menší lopatkovce přesazujeme každý rok, střední jednou za dva roky a velké stačí jednou za 3-5 let. Použijeme substrát pro pokojové rostliny, my doporučujeme substrát Profík. Květináč zvolíme u menších rostlin o 1-2 cm větší, u velkých můžeme květináč zvětšit o 3-5 cm. Vždy použijeme plastový nebo terakotový květináč s drenážním otvorem na spodku, aby mohla odtékat přebytečná voda a položíme jej na podmisku nebo do okrasného květináče. Přesazovat bychom měli na jaře nebo v případě potřeby na podzim. Po přesazení nesmíme zapomenout rostlinu hned polit.

Hnojení

Lopatkovec hnojíme hnojivem pro pokojové rostliny od jara do podzimu podle návodu na obalu daného hnojiva. Použijeme hnojivo pro pokojové rostliny. Pokud nám lopatkovec nechce vykvést a nepomůže ani vyladění podmínek, například zvýšení světla, můžeme toto hnojivo střídat s hnojivem pro kvetoucí rostliny nebo použít tyčinky s aktivátorem kvetení. Nikdy nepoužíváme dvě hnojiva najednou.

Zajímavost

Lopatkovec kvete většinou na jaře a na podzim, přibližně 2 měsíce. Pyl může způsobovat alergii. Bílá část květu není květ sám o sobě. Jsou to listeny. Květy jsou drobné a nacházejí se na tyčince.

Množení

Lopatkovec se množí rozsazováním jednotlivých trsů. Pokud se nám lopatkovec rozrostl, můžeme ho na jaře při přesazování rostliny rovnou rozsadit. Kořeny oddělujeme velmi opatrně a pokud je třeba, pomůžeme si ostrým nožem. Dále postupujeme jako při přesazování.

Je lopatkovec jedovatý?

Ano, lopatkovec je jedovatý. V dužině obsahuje, stejně jako jiné aroidy, drobné krystalky, které dráždí pokožku a sliznice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *