Maranty patří mezi takzvané „ modlící se rostliny “, protože na noc zvedají své listy. Pokud jsme schopni dopřát jim vzdušnou vlhkost, dokáží se stát velmi nenáročnými členy domácnosti. Každý jejich dopis je originál, vypadá jako malovaný a proto jsou maranty velmi oblíbené. Dokonce nás často těší drobnými kvítky. Čím dále tím více se různé druhy stávají stálicemi ve sbírce každého rostlinného milovníka.
V článku se dozvíte:
- Jak maranta vypadá?
- Jaké druhy jsou u nás nejznámější?
- Jak je třeba marantu zalévat?
- Kam marantu umístit, aby se jí dobře dařilo?
- Dá se maranta doma množit?
Přečtěte si náš článek, kde se dozvíte vše potřebné k pěstování této zvláštní rostlinky.
Název a původ
Maranta patří do čeledi Marantaceae, česky marantovité. Tyto rostliny v noci zvedají své listy. Tento jev připomíná ruce zvednuté v modlitbě a díky tomu získaly přezdívku “ prayer plants „, takzvané modlící se rostliny. Pokud se zaposloucháme, můžeme slyšet jemné šustění, když se listy ráno otevírají směrem dolů nebo když se večer zavírají nahoru. Děje se to kvůli tomu, že rostliny reagují na světlo. Listy zvedají posouváním tekutin ve svých útrobách.
Do stejné čeledi patří i calathey , ctenanthe a stromanthe, které jsou marantám vzhledem podobné. Maranty pocházejí z Brazílie. Známých je přibližně 50 druhů. Vyšlechtěno je mnoho dalších kultivarů.
Vzhled a rozměry
Maranty jsou táhlé rostliny, které v přírodě v deštných pralesích vytvářejí porosty na povrchu země. Listy mají většinou oválné, trošku vejčitého tvaru, užší u stopek.
Na listech mají mnoho různých kreseb, textur a barev. Například Maranta leuconeura fascinator má zelené listy s tmavými fleky a kromě toho červenou žilnatinu a středem listu se táhne bledý pás. Dokonce má spodní stranu listů vínově červenou. Maranta leuconeura var. kerchoveana má listy s pravidelnými tmavými skvrnami a její panašovaná verze s přezdívkou Beauty Kim je zase má listy obohacené o nepravidelné světlé flíčky.
Maranta leuconeura var. massangea Black patří mezi vzácné druhy. Přes střed listu jí prochází stříbrný pás, žilnatina je také stříbrná a zbytek barvy od středu přechází od téměř černé tmavě zelené až po bledou zelenou.
Listy Maranta lemon lime obsahují různé odstíny zelené od limetkové až po tmavou, zachovává si také zachovává typickou kresbu listů jako má Maranta Leuconeura.
Jak pěstovat marantu
Umístění
Marantu umístíme na místo bez přímých slunečních paprsků, ale s dostatkem rozptýleného světla. Je to rostlinka, která zvládne růst i na poněkud tmavších místech (do místnosti bez okna však vhodná není). Tak jako většina rostlin, i ona je náchylná k průvanu, přílišnému střídání teplot a umístění na radiátoru. Výborně se hodí na poličky nebo do závěsných květináčů a macramé závěsných držáků na květináče .
Zalévání
Marantu bychom měli zalévat přibližně 1 – 2 krát do týdne, vždy když proschne horní vrstva půdy. Má ráda vzdušnou vlhkost a tedy ji můžeme rosit, nebo položit ke zvlhčovači či na misku s kamínky zalitými vodou, které zaručí zvlhčení vzduchu v okolí rostlinky. V létě, kdy půda prosychá rychleji poléváme častěji, v zimě naopak zálivku omezíme. Půda maranty by nikdy neměla úplně celá proschnout.
Přesazování
Marantu přesazujeme na jaře, přibližně jednou za 1 až 2 roky. Použijeme substrát pro pokojové rostliny, doporučujeme kvalitní supresivní substrát značky Profík. Do půdy také můžeme přimíchat perlit, který půdu odlehčí a provzdušní.
Hnojení
Marantu hnojíme od jara do podzimu podle návodu na obalu. Můžeme použít například tekuté hnojivo pro pokojové rostliny.
Množení
Maranta se nejlépe množí rozsazováním při přesazování. Také můžeme zakořenit i vrcholový řízek. Ideální je množit ve vodě a použít i stimulátor zakořeňování. Můžeme dát řízek i do substrátu pro množení , ten však musíme neustále udržovat vlhký. Tento způsob množení však není tak úspěšný, řízky se lépe množí ve skleníkových podmínkách. Nejlepší je tedy jen rozsázet: při přesazování menší rostlinky oddělíme is kořenem, pokud nám to nejde, můžeme opatrně použít ostrý nůž na oddělení.
Je maranta jedovatá?
Ne, maranta není jedovatá. Patří mezi bezpečné rostliny a je vhodná i do domácnosti s malými dětmi nebo domácími zvířaty.
Zajímavosti
- Květy Maranty jsou sice drobné, ale zato disponují velmi zvláštním mechanismem, kterým se může pyšnit pouze několik druhů rostlin. Když se hmyz přiblíží ke kvítku, Maranta pohne tyčinkami v květu az nich vypráší pyl na hmyz.
- Z kořene maranty třtinové, Maranta arundinacea, se vyrýbí marantový prášek a škrob, který se používají v potravinářství a také v kosmetice. Najdeme ho například v přírodních deodorantech .