Bonsai terárium kupole

Bonsai terárium kupole je jedinečný malý rostlinný svět uzavřený ve skleněné nádobě. Je to skvělý designový doplněk do domácnosti či kanceláře. Dominantou terária je bonsai ficus, který je dodekorován různobarevnými malými rostlinkami fittoniemi. Terárii jsme vytvořili podloží, která simulují zemský povrch, slouží k zachytávání přebytečné vody či jako ochrana proti plísním. Vrch terária je dozdoben dekorační piniovou kůrou.

 • nenáročné na péči
 • elegantní nadčasový design
 • oblíbené jako dárek
 • výška 29 cm

1 369 

Zakúpením získate 6 845 vernostných lístkov!

Možnosti dopravy

 

Bonsai terárium kupole

Péče o bonsai terárium

Uzavřené rostlinné terárium v ​​kopuli umístíme na místo s rozptýleným světlem. Na přímém slunci by se rostlinky uvnitř mohly spálit. Terárium můžeme umístit i do polostínu, nicméně dbáme na to, aby bylo v místnosti dostatek světla, aby se rostlinky nevytahovaly do výšky.

Uzavřené bonsai terárium zaléváme přibližně jednou za jeden až dva týdny, podle teploty prostředí. V létě zaléváme častěji, v chladných měsících stačí méně. Díky tomu, že je terárium uzavřeno, drží se jím více vlhkosti a tudíž nevyžaduje časté zalévání. Na polití použijeme přibližně deci vody. Vodu lijeme pomalu kolem dokola celého terária, aby se dostala ke každé rostlince.

Historie rostlinných terárií a proč jsou tak oblíbené

Rostlinné terárium, jinak nazývané také plantarium nebo florárium je malý rostlinný ekosystém ve skleněné nádobě.

Historie rostlinných terárií sahá až do první poloviny 19. století. První rostlinné terárium vynalezl anglický doktor a botanik Dr. Nathaniel Bagshaw Ward , po kterém bylo také pojmenováno jako „Wardova skříňka” (Wardian case). Terárium objevil náhodou, při tom jak choval noční motýly v uzavřené skleněné nádobě. Všiml si, že toto prostředí je neobyčejně vhodné i pro citlivé kapradiny, jejichž spóry se tam náhodně dostaly. Po době experimentování s takovými miniaturními skleníky zjistil, že rostliny dobře prosperují iv uzavřených skleněných nádobách téměř bez jakékoli další péče.

Brzy trendu rostlinného terária podlehla také laická vyšší střední vrstva skoro celé Evropy.

Díky objevu uzavřených rostlinných terárií mohly pěstovat neznámé exotické rostliny, které v evropském podnebí neměly vhodné podmínky. Terária také umožnila vědcům lépe porozumět různým ekosystémům a pozorovat rostliny a menší zvířata v jejich (téměř) přirozeném prostředí. Terária pomohla přepravovat léčivé, hospodářské a okrasné rostliny z celého světa a zároveň přispěla k rozšíření evropských botanických sbírek o tropické rostliny ze zámoří.

Terária v současnosti

V posledním desetiletí došlo k opětovnému trendu pěstování rostlinných terárií. Je to především proto, že způsob pěstování rostlin v teráriu umožňuje modernímu a zaneprázdněnému člověku pěstovat rostliny jednoduše a bez větší námahy. Zalévat rostliny v teráriu stačí mnohem méně, než když jsou zasazeny klasicky v květináči. Terárium je prostě ideální zelená dekorace v moderním provedení – kousek přírody přímo doma.

Jak je vytvořeno rostlinné terárium

Každé rostlinné terárium se skládá z více vrstev. Některé mají velmi důležitou funkci, jiné jsou jen dekorativní. Na spodku terária se nachází drenážní vrstva. Tato vrstva se skládá z kamínků a písku a připomíná vrstvy pod povrchem země. Jelikož skleněná nádoba, ve které je terárium zasazeno nemá odtokovou dírku, je nutné aby obsahovalo drenážní vrstvu. Ona je místem, kam po polití steče přebytečná voda a zabrání se tak odhnívání rostlinek nebo plesnivení půdy.

Nad drenážní vrstvou se nachází vrstva speciálně namíchané půdy vhodné pro rostlinné terárium.

Poslední, vrchní vrstvou je piniová kůra, která slouží k zachycení a udržení vláhy v teráriu. I díky ní terárium není třeba tak často zalévat.

Každé terárium je jedinečným a originálním kouskem. Rostlinky se mohou lišit od těch na fotografii. Pokud byste měli zájem o jiný typ terária na objednávku, neváhejte nás kontaktovat.

Použité rostliny: bonsai Ficus ginseng

Materiál: sklo

Výška: 29 cm

Způsoby doručení

Doručení v rámci Bratislavy, Osobní odběr

2 recenze Bonsai terárium kupole

 1. Slovenština

  Anna

  Krasne terarium aj po niekolkych mesiacoch.

 2. Slovenština

  Samuel Lukac (ověřený vlastník)

  Radosť vlastniť takéto terárium, môžem len odporučiť.

Show only reviews in Čeština (0)

Přidat recenzi

bonsai terarium kupole ficus florarium rostlinný svět plantarium
Bonsai terárium kupole
Zakúpením získate 6 845 vernostných lístkov!