Řasokoule jsou velmi nenáročné, ale občas se může stát, že na ně zapomeneme, jestli si nezapamatujeme, jak o ně pečovat a najednou máme v akváriu žluté či hnědé kuličky. Co bychom měli dodržovat, abychom tomu předešli? A lze je zachránit, pokud s nimi máme problémy?
V článku se dozvíte:
- Co dělat, když řasokoule zežloutly nebo zhnědly?
- Proč řasokoule mají v akváriu povlak?
- Je v pořádku pokud řasokoule bublinkují?
Jednotlivě vám přiblížíme nejčastější problémy s řasokoulemi a jak je vyřešit , aby se vašim řasokuličkám opět pěkně dařilo.
1. Žloutnutí řasokoulí
Řasokoule žijí v přírodě na dně jezer, kde se k nim nedostane mnoho světla. Proto na nadbytek světla mohou reagovat žloutnutím.
Řasokoule bychom měli pěstovat na místě, na které nesvítí přímé slunce a ani žádný zdroj umělého světla . Pokud je akváriu s rybičkami, rostlinami, filtrací a světlem, dáváme pozor, aby byly ve stínu jiných rostlin a nesvítilo na ně přímé světlo.
2. Přehřívání vody
Řasokoule žijí v chladné vodě ai proto bychom je měli v chladné vodě pěstovat i doma. Na teplou vodu mohou řasokoule reagovat například i změknutím a rozpadáváním.
Pokud jsou teplejší dny a voda se rychle zahřívá, můžeme do ní každý den hodit kostku ledu na zchlazení. Také bychom ji v takovém případě měli častěji měnit.
Pokud jedeme na dovolenou a vodu řasokoulíím nemá kdo vyměnit, můžeme je dát do uzavřené nádobky (is vodou) a umístit do chladničky.
3. Vyschnutí
Zejména v létě, kdy je teplo se voda velmi rychle odpařuje a proto se může stát, že nám řasokoule vyschnou. Proto bychom měli hladinu vody pravidelně kontrolovat. Pokud řasokulička trčí z vody, dolijeme do akvária vodu, nebo ji celou vyměníme za čerstvou.
Pokud se nám stane, že voda se z akvária při naší nepozornosti odpařila celá a řasokuličky vyschly, měli bychom je ihned znovu namočit do studené vody ak přeléčení přidat 5% mořské soli.
4. Bílý povlak
Občas se může stát, že řasokoule budou najednou na pohled šedé nebo pokryté jakoby bílým povlakem. Může se to stát iz nadbytku přímého světla, ale většinou je to z tvrdé vody.
Pokud se to našim řasokoulíím děje, měli bychom jim dávat odstátou vodu, případně destilovanou či převařenou, zbavenou nadbytečných minerálů.
5. Bublikování řasokuliček
I když je bublinkování řasokoulí ojedinělé, vůbec není problémem . Řasokoule, které bublinkují, se mohou nadnášet a plavat ve vodě.
Bublinky mohou vznikat v důsledku fotosyntézy a také mohou vznikat, když je voda čerstvě vyměněna.
Poslední možností častého vzniku bublinek je, když z řasokoule silnějším koulením „vyždímáme“ vodu a ona se musí znovu napít a bublinky vzniknou díky vzduchu, který uniká z jejího nitra.
6. Řasokulička se začala trhat
Řasokoule se množí dělením a tudíž je pro ni naprosto přirozené, že se začne v jistém věku sama dělit. Můžete jí pomoci a rozdělit ji na dvě nebo více menších kousků a ty pak koulet samostatně nebo ji můžete svázat tenkou nitkou a ona postupně sroste zpět do jednoho kusu.
7. Problémy řasokoulí pěstovaných v akváriu s rybkami
Pokud řasokoule pěstujeme v akváriu s rybičkami a vodními rostlinami, mohou nastat problémy, když používáme přípravky proti řasám či hnojíme CO2 (které je pro řasy škodlivé). Při používání takových přípravků bychom se měli vždy informovat u prodejce, na jaký typ přípravku je a zda je vhodný i pro řasokoule.
BONUS: Univerzální první pomoc pro řasokoule
Pokud máme jakýkoli problém, první pomocí je řasokoule umístit na tmavé místo a dopřát jim chladnou vodu s 5% mořské soli. Každý den je kontrolujeme. Pokud nám žloutli nebo hnědli a ještě je žlutá pouze vrchní vrstva, můžeme ji opatrně sestříhat malými nůžkami.