Rostlinné terárium biosféra | Vyrob si sám
Set na výrobu terária – nádobu, rostlinky a materiál vám doručíme po celém Slovensku a Česku kurýrem, či přes Packetu (Zásilkovnu) nebo si jej můžete vyzvednout v naší prodejně v Bratislavě.
Ve videonávodu vám představíme historii rostlinných terárií , vysvětlíme vám jak fungují az jakých vrstev a materiálů se skládají. Dozvíte se také, jak o terárium správně pečovat, aby vám vydrželo dlouho krásně. Potom si společně terárium zasadíme z materiálů, které vám byly doručeny. Vytvoříte pro rostliny vhodné podloží a zamícháte si vlastní substrát. Po samotném zasazení, bude následovat dekorování kůrou, které můžete doplnit o kamínky či jiné dekorace podle vašich představ.
Set na výrobu rostlinného terária biosféra obsahuje:
- skleněnou nádobu na terárium (výška nádoby: 19 cm)
- všechny potřebné materiály
- mix vhodných rostlinek do terária
- podrobný videonávod jak zasadit a starat se o rostlinné terárium – doručen elektronicky
Péče o terárium
Uzavřené rostlinné terárium biosféra ve skle umístíme na místo s rozptýleným světlem. Na přímém slunci by se rostlinky uvnitř mohly spálit. Terárium můžeme umístit i do polostínu, nicméně dbáme na to, aby bylo v místnosti dostatek světla, aby se rostlinky nevytahovaly do výšky.
Uzavřené florárium zaléváme přibližně jednou za jeden až dva týdny, dle teploty prostředí. V létě zaléváme častěji, v chladných měsících stačí méně. Díky tomu, že je terárium uzavřeno, drží se jím více vlhkosti a tudíž nevyžaduje časté zalévání. Na polití použijeme přibližně deci vody. Vodu lijeme pomalu kolem dokola celého terária, aby se dostala ke každé rostlince.
Terárium pravidelně každé 1 – 2 dny otevíráme, aby se uvnitř vyměnil vzduch.
Historie rostlinných terárií a proč jsou tak oblíbené
Rostlinné terárium, jinak nazývané také plantarium nebo florárium je malý rostlinný ekosystém ve skleněné nádobě.
Historie rostlinných terárií sahá až do první poloviny 19. století. První rostlinné terárium vynalezl anglický doktor a botanik Dr. Nathaniel Bagshaw Ward, po kterém bylo také pojmenováno jako „Wardova skříňka” ( Wardian case ). Terárium objevil náhodou, při tom jak choval noční motýly v uzavřené skleněné nádobě. Všiml si, že toto prostředí je neobyčejně vhodné i pro citlivé kapradiny, jejichž spóry se tam náhodně dostaly. Po době experimentování s takovými miniaturními skleníky zjistil, že rostliny dobře prosperují iv uzavřených skleněných nádobách téměř bez jakékoli další péče.
Brzy trendu rostlinného terária podlehla také laická vyšší střední vrstva skoro celé Evropy.
Díky objevu uzavřených rostlinných terárií mohly pěstovat neznámé exotické rostliny, které v evropském podnebí neměly vhodné podmínky. Terária také umožnila vědcům lépe porozumět různým ekosystémům a pozorovat rostliny a menší zvířata v jejich (téměř) přirozeném prostředí. Terária pomohla přepravovat léčivé, hospodářské a okrasné rostliny z celého světa a zároveň přispěla k rozšíření evropských botanických sbírek o tropické rostliny ze zámoří.
Terária v současnosti
V posledním desetiletí došlo k opětovnému trendu pěstování rostlinných terárií. Je to především proto, že způsob pěstování rostlin v teráriu umožňuje modernímu a zaneprázdněnému člověku pěstovat rostliny jednoduše a bez větší námahy. Zalévat rostliny v teráriu stačí mnohem méně, než když jsou zasazeny klasicky v květináči. Terárium je prostě ideální zelená dekorace v moderním provedení – kousek přírody přímo doma.
Jak je vytvořeno rostlinné terárium
Každé rostlinné terárium se skládá z více vrstev. Některé mají velmi důležitou funkci, jiné jsou jen dekorativní. Na spodku terária se nachází drenážní vrstva. Tato vrstva se skládá z kamínků a písku a připomíná vrstvy pod povrchem země. Jelikož skleněná nádoba, ve které je terárium zasazeno nemá odtokovou dírku, je nutné aby obsahovalo drenážní vrstvu. Ona je místem, kam po polití steče přebytečná voda a zabrání se tak odhnívání rostlinek nebo plesnivení půdy.
Nad drenážní vrstvou se nachází vrstva speciálně namíchané půdy vhodné pro rostlinné terárium.
Poslední, vrchní vrstvou je piniová kůra, která slouží k zachycení a udržení vláhy v teráriu. I díky ní terárium není třeba tak často zalévat.
Ještě více informací se dozvíte ve videonávodu zaslaném společně se setem na výrobu rostlinného terária.
Každé terárium je jedinečným a originálním kouskem. Rostlinky se mohou lišit od těch na fotografii. Pokud byste měli zájem o jiný typ terária na objednávku, neváhejte nás kontaktovat.
Použité rostliny: různé barevné fittonie
Materiál: sklo
Výška: 19 cm
Průměr: 18 cm
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.