Vánoční růže Vanilla / Poinsettia
Vánoční růže nebo také Vánoční hvězda se stala symbolem Vánoc, protože kvete právě v tomto období. Její květiny tvarem připomínají hvězdy a listeny jsou jemné vanilkové barvy. Vánoční růže je tradičním symbolem Vánoc, který nesmí chybět téměř v žádné domácnosti. Vykouzlí u vás příjemnou, pohodovou a sváteční atmosféru.
Její latinský název je Euphorbia pulcherrima v překladu znamená “nejkrásnější euphorbia”.
Lidé často odkvetlé Vánoční růže po svátcích vyhazují. Poinsettia však může při troše snahy každé Vánoce vykvést, a proto není vůbec nutné ji vyhazovat a kupovat každý rok novou. Přispějte s námi k uchování životního prostředí, protože při správné péči vaše vánoční růže zůstane spokojena po celý rok a v době Vánoc vás potěší barevnými listy.
Péče
Umístění: nejlepší je umístění na světlém místě s rozptýleným světlem či v polostínu. Je citlivá na průvan, radiátor a větší změny teplot.
Zalévání: zemina by měla být stále mírně vlhká. Zaléváme ji odstátou vodou, když vrchní vrstva půdy proschne. Dáváme pozor, aby nikdy nestála ve vodě.
Vlhkost: nevyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost. Listy by se neměly rosit.
Náročnost: vhodná pro začátečníky i pro zkušenější pěstitele.
Substrát a přesazování: přesazujeme ji každý rok do nového květináče, který má přibližně o jeden až dva centimetry větší průměr, než ten původní. Vhodný je substrát na pokojové rostliny smíchaný s perlitem či substrátem pro kaktusy a sukulenty.
Hnojení: od června do zhruba poloviny března aplikujeme hnojivo na pokojové rostliny.
Množení: řízky, které necháme zakořenit v perlitu nebo substrátu.
Životní cyklus
Vánoční růže začne postupně během ledna odkvétat a nad barevnými listeny se začnou objevovat výhonky nových listů. Koncem března, nejpozději v dubnu, ji postupně převedeme do odpočinkového režimu tím, že postupně snížíme zálivku až tak, že bude substrát úplně prosychat před každou zálivkou. Postupně Vánoční růže začne shazovat dopisy. V polovině dubna bychom ji měli přesunout na chladnější místo – například na chodbu nebo do sklepa. V tomto období nebude potřebovat ani mnoho světla. V polovině května ji seřízneme tak, aby zůstaly pouze přibližně 10 cm dlouhé stonky.
Pokud máme starou rostlinu, jejíž stonky už dřevnatějí, řežeme jen mladé stonky, ne dřevo. Při řezu necháme pouze hlavní stonky, boční odstraníme také. Po seříznutí ji můžeme přesadit. Po přesazení ji můžeme přebrat k růstu pořádnou zálivkou a přemístěním na teplé, světlé místo. Koncem června ji můžeme začít přihnojovat, případně ji můžeme letnit ve stínu na balkoně, terase či zahradě.
Pokud chceme, aby Vánoční růže vykvetla, od podzimu je to s jejím umístěním trochu složitější. Poinsettia potřebuje 9 hodin co nejsilnějšího nepřímého světla a 15 hodin úplné tmy. Je to proto, že v její domovině je v tomto období velmi krátký den. Můžeme to udělat tak, že ji budeme umisťovat do skříně či krabice. S tímto cyklem bychom měli začít začátkem října. Trvání světla a tmy nemusí být naprosto přesné, měli bychom se alespoň přibližovat poměru 9:15. Během trvání “umělé noci” by na ni nemělo zasvítit žádné světlo, ani umělé. Také bychom ji neměli hnojit a měli bychom ji trochu méně zalévat. Přibližně ve druhé polovině listopadu by se její listy měly začít vybarvovat a v průběhu prosince vykvete. V prosinci jí dopřejeme spoustu nepřímého světla a můžeme ji znovu začít hnojit.
Další informace
Botanický název: | Euphorbia pulcherrima |
Jiné názvy: | Pryšec nejhezčí, Vánoční růže, Vánoční hvězda, Poinsettia, Mléčník nádherný, Euforbia |
Bezpečná pro domácí mazlíčky a děti: | Ne, požití částí rostliny může způsobit zažívací potíže. |
Průměr květináče: | Ø 13 cm |
Rostlinu dodáváme zasazenou v plastovém květináči. Z naší nabídky si k ní můžete vybrat vhodný dekorační květináč .
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.