Máte v bytě příliš málo světla, ale přesto byste si ho chtěli zazelenat? Nezoufejte, tyto rostlinky ve stínu přežijí a budou vám dělat radost. Můžete jimi zkrášlit Pokoje s menšími okny, chodby či severní byty. Do místností bez okna však nedoporučujeme umisťovat ani tyto odolnější druhy. Aby rostlinky přežily, je zapotřebí alespoň nějaké denní světlo – bez něj nebude moci probíhat fotosyntéza. Pojďte si s námi prohlédnout 10 druhů rostlin, vhodných i na stinná místa.
1. Řasokoule
Řasokoule jsou sladkovodní rostliny, původem z Japonska. Jsou označovány za nejméně náročnou rostlinku na světě. Vodu jim stačí měnit jednou za dva týdny. V přírodě se do kulového tvaru formují přirozeně. Doma jim pomáháme jemným koulením v dlaních, při vyměňování vody.
Řasokoule jsou nenáročné na světlo. Jelikož v přírodním prostředí na dně řeky nesvítí přímé slunce, budou spokojeny i na tmavším místě. Všechny potřebné živiny si vyprodukují fotosyntézou neboli je není třeba přihnojovat.
2. Zamioculcas
Rostlinka s tmavě zelenými listy, původem z východní Afriky, patří mezi nejméně náročné. Zamioculcas snáší dobře všechny podmínky od přímého slunce až po stín. Zalévat ho je třeba vždy až když zemina úplně proschne. Lépe snese nebýt politý než stát ve vodě, protože její přebytek může způsobovat žloutnutí a opadávání listů.
Vždy na jaře zkontrolujeme zda nevidno kořeny na spodku květináče a pokud ano tak ho přesadíme. Většinou stačí tak jednou za dva roky. Raději se v květináči tlačí, než by ho měl příliš velký. Hnojit ho můžeme během jara a léta, po zbytek roku nemusíme.
3. Sansevieria
Sansevierie mají krátké kořeny a proto jim stačí mělčí květináč. Dobře snášejí slunné stanoviště, ale i stín.
Mají raději méně zálivky, stačí je tedy zalévat přibližně jednou za dva týdny, až když půda proschne. Pokud by měly stále vlhkou zeminu, mohlo by to vést k odhnívání kořenů. Během vegetačního období je můžeme přihnojovat, ale stačí jednou za cca 2 týdny.
Sansevierie jsou vhodnou rostlinou do ložnice, protože vytvářejí kyslík iv noci a také zachycují různé nečistoty a toxiny z ovzduší.
4. Epipremnum
Epipremnum, nazývaný česky i potosovec je nenáročná táhla pokojová rostlina vhodná i na stinná místa.
Když je umístěn na stinné stanoviště, bude se mu tam dobře dařit, ale rozestupy mezi listy na stonku se zvětší, protože se táhne za světlem. Jeho tmavě zelené listy budou o něco menší, než kdyby byl pěstován na světlém stanovišti. Chcete-li aby listy rostly blíže u sebe, je třeba umístit jej na světlejší místo.
Je naprosto nenáročný na péči. Mezi dvěma zálivkami je dobré nechat zeminu proschnout. Rostlinka se velmi rychle rozrůstá, takže každé jaro ji můžete přesadit do většího květináče. Množí se velmi jednoduše řízky, které ve vodě zakoření do dvou týdnů. Umíte tak svým blízkým udělat radost malými rostlinnými dárky, nebo si řízky nechat, zasadit si je a vytvořit si tak více rostlinek.
5. Kapradina
Nefrolepka vznešená je nejoblíbenější z kapradin. V bytě s nedostatkem světla bude prosperovat, protože pochází z deštných pralesů Jižní Ameriky, kde je zastíněna vysokými stromy. a je třeba dát pozor aby byla umístěna dostatečně daleko od radiátoru.
Je skvělou rostlinou například do koupelny s malým oknem.
6. Zelenec
Zelenec nejenže účinně čistí vzduch od toxinů a je nenáročný na péči, ale dokonce jej můžete umístit i do bytu s nedostatkem světla a bude se mu dařit. Vyberte si z různých druhů se světlejšími či tmavšími listy a zkrášlete jím svůj domov.
7. Chamaedorea elegans
Chamaedorea elegans je rozkošná zelená palmička většinou pěstovaná v malé verzi. Dokáže však dorůst až do výšky dvou metrů. Stín jí nejen vyhovuje, ale je pro ni podmínkou, protože na přímém slunci by se její listy mohly spálit. Potřebuje mít stále mírně vlhkou půdu. Pokud nemá dostatek vláhy, mohou jí začít schnout a hnědnout konce listů.
8. Prayer plants: Calathea, Maranta, Ctenanthe, Stromanthe
Tyto rostlinky jsou jedinečné tím, že na noc zvedají listy. Jejich tvar tehdy připomíná modlící se ruce, díky čemuž dostaly společnou přezdívku prayer plants.
Calathea, Maranta, Ctenanthe i Stromanthe mají rádi hodně vlhkosti ze vzduchu i půdy. Vyžadují pravidelnou zálivku a velmi dobře se jim daří, pokud je u nich umístěn zvlhčovač vzduchu. Jsou sice náročnější na péči, ale odvděčí se krásnými barvami.
Třeba je umístit do polostínu dále od klimatizace či radiátoru, neboť přímé slunce by jim mohlo spálit listy.
9. Aglaonema
Přestože aglaonémy pocházejí z tropů, velmi dobře snášejí i nízkou vzdušnou vlhkost, díky čemuž jsou vhodné i do klimatizovaných bytů nebo kanceláří. Díky nízkým nárokům na péči se těší velké oblibě. Jsou vhodnou rostlinou pro každého začínajícího pěstitele.
Druhy, které se vyznačují zelenými listy mají nižší nároky na světlo mohou být umístěny i na tmavších místech, kde by se barevným druhům nedařilo.
10. Lopatkovec
Lopatkovec se už od minulého století se společně s Monsterou a tchýně jazyky těší velké oblibě. Získal si srdce pěstitelů díky nízkým nárokům na světlo, péči a také pro svou schopnost dobře čistit vzduch v místnosti.
Menší rostlinky jsou kompaktní. Umí se však rozrůst do větších rozměrů a pěkně zaplnit prázdné rohy místností či oživit tmavší chodbu. Lopatkovec se vyznačuje také něžnými bílými květy, které kontrastují s jeho tmavě zelenými listy.
Všechny pokojovky, které zvládnou stín:
Hledáte ideální rostliny do stínu? Prozkoumejte naši nabídku pokojovek, které zvládnou stín a najděte rostliny, které budou prosperovat i na místech s nižším světlem!