Aglaonémy jsou nenáročné pokojové rostliny s krásnými barevnými listy, vhodné i pro začínající pěstitele. Aglaonéma je jednou z nejodolnějších tropických rostlin, vhodná do bytů či kancelářských prostor. Oblibu si kromě nenáročného pěstování získala také díky své schopnosti dobře čistit vzduch. Na rozdíl od jiných nenáročných rostlin, které jsou většinou jen zelené, mnoho kultivarů aglaonem se vyznačuje výrazně barevnými listy a tedy oživí sbírku každého milovníka rostlin či začínajícího pěstitele.
V článku se dozvíte:
- Odkud aglaonémy pocházejí?
- Jak pečovat o aglaonemy?
- Mohou být aglaonémy umístěny ve stínu?
- Jak se aglaonémy množí?
- Jsou aglaonémy jedovaté?
Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete právě v tomto článku stejně jako podrobný návod k péči.
Název a původ
Jejich jméno je odvozeno z řeckých agláos – zářivý a néma – vlákno, protože v samčích květech se nacházejí lesklé tyčinky, které připomínají drobné provázky. Anglicky bývají zvané také Chinese evergreen, tedy Čínský evergreen.
Aglaonémy patří do čeledi Araceae , česky áronovité. Pocházejí z tropických a subtropických částí Asie. Nalezeny byly například v Nové Guineji, severovýchodní Indii, jižní Číně, Malajsii či na Filipínách. Původně se v těchto oblastech pěstovaly jako okrasné rostliny přinášející štěstí. Koncem 19. století se začaly pěstovat iv Evropě.
Vzhled a rozměry
Aglaonémy mají podlouhlé listy, které jsou na konci buď zaoblené nebo špičaté v závislosti na druhu. Většina aglaonem, které rostou ve volné přírodě, má zelenou barvu s tmavší zelenými nebo stříbřitými podlouhlými skvrnami.
Postupným pěstováním a křížením vzniklo i množství barevných kultivarů. Listy mají většinou zelenou, bílou, žlutou, stříbrnou, růžovou a červenou barvu. U různých druhů se na listech vyskytuje buď jedna z těchto barev v různých sytostech, kombinace dvou nebo i tří z těchto barev. Kresba na listech může být pravidelná pásková, nebo i flekatá.
Mezi zelené druhy patří například Aglaonema First Diamond, Aglaonema Maria, Aglaonema Lime, Aglaonema Key Lime, Aglaonema Silver Bay.
Do růžova zbarvené jsou například Aglaonema Legacy, Aglaonema Siam Aurora Pink, Aglaonema Crete Pink, Aglaonema Bidadari, Aglaonema Prestige, Aglaonema Pink Star.
Červené zbarvení mají například Aglaonema Crete, Aglaonema Siam Aurora, Aglaonema Anyamanee nebo Aglaonema Red Dragon, Aglaonema Red Star.
Tyto barevné druhy stále patří mezi hůře sehnatelné rostliny. Občas se objeví na našem e-shopu či v prodejně, ovšem vždy jen v menším množství.
Barevné aglaonémy jsou ideální pro každého milovníka růžové, červené či jejich kombinací. Jsou vhodnou volbou i pro ty, kterým se líbí různobarevné calathei, ale náročnější péče o ně jim nevyhovuje.
Listy dospělých rostlin mohou dorůstat 25 až 100 centimetrů.
Jak pěstovat Aglaonémy
I přesto, že aglaonémy pocházejí z tropů, velmi dobře snášejí i nízkou vzdušnou vlhkost, díky čemuž jsou vhodné i do klimatizovaných bytů nebo kanceláří. Nejsou náročné na pravidelnou zálivku a vyhovuje jim umístění v polostínu. Díky těmto nízkým nárokům na péči se těší velké oblibě.
Věděli jste, že?
Ve výzkumu vedeném NASA se aglaonémy dostaly do žebříčku rostlin, které efektivně čistí vzduch. Odstraňují z něj toxiny, jako například formaldehyd, toluen, xylen či benzen.
Umístění
Vhodné místo pro aglaonémy je místo s rozptýleným světlem bez přímých slunečních paprsků, polostín a dobře zvládají i stinná místa. Máte-li například byt otočen na severní stranu a dostává se do něj jen málo světla, aglaonémy jsou vhodnou volbou. Zvládají také růst pod silnějším umělým osvětlením. Výrazně barevné druhy umisťujeme na světlejší místa, aby měla pěknou barevnost.
Zalévání
Nejlepší je pro aglaonémy pravidelná zálivka, přibližně jednou týdně, aby proschla vrchní část půdy. Dobře však tolerují, i když je zaléváme nepravidelně, důležité je však nepřelévat. Pokud má rostlina hodně vody, ukáže vám to takzvaným slzením, kdy z konců listů budou padat kapičky vody, v horším případě pár listů zežloutne a odpadne.
Přesazování
Aglaonémy přesazujeme každý jeden až dva roky. Nový květináč by měl mít přibližně o dva centimetry větší průměr, než ten původní. Pro aglaonémy je vhodný substrát pro zelené pokojové rostliny, který je lehký a vzdušný. Doporučujeme například kvalitní supresivní substrát Profík.
Zajímavost
V Číně a Thajsku lidé věří, že aglaonéma nosí štěstí tomu, kdo ji vlastní a pečuje o ni. Koluje příběh, že v Malajsii v období monzunů muž vyšel do své zahrádky, kde pěstoval aglaonémy. Jak vyšel, najednou déšť ustal a muž jasně viděl na listech čísla v kapkách deště. Podal jsi tato čísla v loterii a vyhrál. Od té doby jsou lidé v jihovýchodní Asii do aglaonem zbláznění a ve velkém je pěstují. Věří, že jim přinesou výhru v loterii nebo peníze v jiné formě.
Hnojení
Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, pravidelně aplikujeme hnojivo pro zelené pokojové rostliny, aby rostlinka měla dostatek živin. Může být tekuté nebo v tyčinkové formě. To, jak často jej budeme aplikovat, závisí na jeho koncentraci. Je důležité, abyste dodrželi návod na obalu.
Množení
Nejsnazší způsob, jakým se dá namnožit aglaonéma je rozdělením více rostlinek is kořeny, které rostou v jednom květináči, do více květináčů. Aglaonémy se také dobře množí stonkovými řízky. Řízek by měl na sobě mít alespoň 4 listy. Nejlepší je provést rovný řez ostrým nožem a pak dát řízek zakořenit do vody nebo zasadit přímo do země. Kořeny se objeví přibližně po 4 – 6 týdnech.
Je rostlina jedovatá?
Ano, aglaonéma je silně jedovatá pro domácí mazlíčky. Konzumace kterékoli části rostliny by jim mohla způsobit zažívací potíže. Je tedy nutné umisťovat ji mimo jejich dosah.