Monstery: Péče, množení, tipy

Monstera deliciosa na mechovém sloupu velká plantize monstery

Monstera bývá zvaná i královna pokojových rostlin . Za socialismu byla snad nejpopulárnější ze všech pokojových rostlin. Nyní díky své nenáročnosti zažívá comeback. Mnozí lidé mají stále doma monstery, které mají již desítky let a  za tu dobu rostly do obrovských rozměrů. Monstery jsou vhodné i na tmavší místa, dobře zvládají horší podmínky a jsou nenáročné na péči . Jednoduše jsou ideální rostlinou do každé domácnosti.

V článku se dozvíte:

  • Odkud monstery pocházejí?
  • Může být monstera umístěna ve stínu?
  • Jak velká může vyrůst monstera?
  • Je monstera jedovatá?
  • Jak se množí monstery?

Název a původ

Monstery mají domov v tropických oblastech od Brazílie až po Mexiko. Dospělé monstery v přírodě mají častokrát i 30 metrů a obrovské listy, které si získaly přívlastek monstrózní či abnormální a tak vznikl i název rostlinek. Docela často ji lidé nazývají filodendron , protože se na něj podobá. Jsou blízcí příbuzní.

Věděli jste, že?

Monstery jsou částečně epifytické liány. Domorodci z jejich vzdušných kořenů vyrábějí různé pletené věci. košíky.

Vzhled a rozměry

Monstery patří do čeledi Araceae , česky áronovité. Existuje až 45 objevených druhů, které se různě liší.

Nejznámější druh Monstera deliciosa má velké listy s perforacemi, avšak mladé listy jsou plné a mají srdeční tvar. Může dorůst do gigantických rozměrů, naštěstí ji však můžeme stříhat a v bytě není tak velká jako v přírodě, kde může dosáhnout až 30 metrů. Když je starší, je vhodné podepřít ji opěrnou tyčí nebo ji začít přivazovat k mechové/kokosové tyči po které se bude plazit směrem nahoru.

Monstera adansonii se na deliciosu podobá, ale listy jsou mnohem menší a díry se nenacházejí na krajích, ale uvnitř listů. Roste tahavě, je tedy vhodná na poličky, do macramé závěsných květináčů nebo se může pěstovat tak, že se bude plazit po opěrné tyči .

Zajímavosti

Monstere adansonii se říká také Swiss Cheese Plant, neboť má na listech spoustu dírek a připomíná děravý sýr.

Často se prodává také pod nesprávným názvem Monstera obliqua. Monstera obliqua je velmi raritní, skoro celou plochu listu pokrývají díry a rostlinné tkáně je opravdu málo.

Monstera Karstenianum nemá perforace na listech, listy jsou tmavší a nejsou ploché, jsou na nich vypouklá místa. Monstera karstenianum je také známá i pod názvem Scindapsus nebo Epipremnum Marble Planet , avšak epipremnum i scindapsus jsou jiné druhy a tato monstera k nim nepatří. Říká se jí i Monstera Peru.

Ještě bychom dali do pozornosti panašované monstery. Snad nejznámější je Monstera deliciosa Albo-Variegata . Je to klasická monstera deliciosa, která má ovšem panašování. V částech listů chybí chlorofyl, zelené barvivo, takže má na listech nepravidelné bílé fleky. Velmi podobná ovšem se žlutými fleky je Monstera ‘Thai Constellation’. Menší panašovaná monstera je například Monstera standleyana variegata s plnými listy nebo Monstera adansonii variegata. Ta je však mimořádně raritní.

Věděli jste, že?

Panašované monstery mají vysokou cenu, protože je obtížné vypěstovat je tak, aby dokázaly stabilně přežít, protože jsou ochuzeny o chlorofyl v bílých částech listů a to znemožňuje fotosyntézu.

Rostlinka s běžným názvem Monstera minima je vzhledem velmi podobná monsterám. Nejedná se však o monsteru, ale o rostlinku Rhapidophora tetrasperma. Roste podobným způsobem a můžeme se o ni starat stejně jako o monstery.

monstery stasrotslivost ako pestovat

Jak pěstovat monstery?

Umístění

Monsteru pěstujeme na místě s rozptýleným světlem či v polostínu. Přímé slunce by listy spálilo. Monstery zvládají dobře i stinná místa. Pokud je však světla pro ně příliš málo, listy budou menší a nebudou tak děravé.

Máme-li panašovanou monsteru, výběru místa věnujeme zvýšenou pozornost, protože v bílých částech listů se nenachází chlorofyl a pokud nebude fotosyntéza dostatečně probíhat v zelených částech, rostlinka uhyne. Vhodné je tedy umístit ji na místo s dostatkem rozptýleného světla.

Zalévání

Monsteru poléváme přibližně jednou týdně, vždy počkáme dokud neproschnou vrchní 2 – 4 centimetry substrátu. Lépe zvládá pokud ji zapomeneme polit, než to že bychom ji přelili. Pokud má příliš mnoho vody, listy mohou začít žloutnout nebo hnědnout. Monstera má ráda také vzdušnou vlhkost, takže můžeme listy rosit a také umístit do její blízkosti zvlhčovač vzduchu.

Přesazování

Mladou monsteru přesazujeme jednou ročně. Květináč zvolíme vždy o průměru o 1 – 2 cm větším, než byl původní a použijeme substrát pro zelené pokojové rostliny. Doporučujeme například kvalitní substrát pro pokojové rostliny Profík . Pokud je monstera už velká a obtížněji se přesazuje, tak ji přesazujeme každé přibližně 3 roky, nebo alespoň vyměníme vrchní vrstvu půdy.

Hnojení

Monsteru hnojíme hnojivem na pokojové rostliny nebo na palmy. Postupujeme podle návodu na daném hnojivu. Dáváme si pozor, abychom nepoužili silnější koncentrace, ani nepoužívali hnojivo příliš často, protože pokud monsteru přehnojíme, spálí jí to listy – budou na nich žluté fleky. Můžeme použít i tyčinkové hnojivo , které se postupně uvolňuje do půdy. Různá hnojiva však nekombinujeme.

Množení

Monstera se může množit řízky. Odřízneme list se stonkem pod kolínkem. Řízek můžeme vložit do vázy s vodou a vodu měnit jednou týdně. Řízek můžeme dát i přímo do půdy. Vhodný je například substrát pro výsev a množení . Substrát musíme udržovat vlhký, dokud se monstera pořádně nezakoření. To by mělo trvat 4 – 6 týdnů, ale může to trvat i déle v závislosti na podmínkách a období. Ideální je monsteru množit na jaře.

Je monstera jedovatá?

Ano, monstera je jedovatá, ale její zralé plody jsou jedlé. Chutná jako něco mezi banánem a ananasem. Monstera je jedovatá pouze mírně, ale důležité je to, že uvnitř stonků a listů se nacházejí drobné jehličky, které způsobují při dotyku podráždění. Při konzumaci listů a stonků monstery nastává podráždění žaludku a zažívací potíže, rovněž podráždění sliznice. Je tedy vhodné umístit ji mimo dosah dětí nebo domácích mazlíčků.

Právě dostupné monstery

-11%
Original price was: 469 Kč.Current price is: 419 Kč.
-10%
Original price was: 489 Kč.Current price is: 439 Kč.
-58%
Original price was: 1 739 Kč.Current price is: 739 Kč.
-56%
Vzácný druh
Original price was: 2 239 Kč.Current price is: 989 Kč.
-10%
Original price was: 489 Kč.Current price is: 439 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *