Jak si zajímavě zkrášlit domácnost rostlinami?

scindapsus a kreslo Plantizia.cz
scindapsus a kreslo Plantizia.cz

Domov je osobní prostor, v  kterém bychom měli rádi trávit náš volný čas. Na oživení prostoru je dekorování rostlinami velmi jednoduchý a snad i  nejlepší způsob. Rostliny jsou nejen krásnou dekorací, ale také zdraví prospěšným doplňkem našeho domova.

Pokojové rostliny odstraňují toxiny a zlepšují kvalitu vzduchu v našem domě. Jsou energizující pro mysl tím, že snižují úroveň stresu. Jak se říká: „Rostliny dělají lidi šťastnými“, tak proč jim nedat šanci při dekorování?

V tomto blogu Vám přiblížíme kreativní nápady, jak jednoduše zkrášlit domácnost rostlinami as jejich pomocí dotvořit interiér domova.

Pokud s rostlinami ještě nemáte mnoho zkušeností, doporučujeme rostliny, které vyžadují minimální údržbu. Můžete sáhnout po kategorii rostlin nenáročných na péči , kde naleznete výběr mnoha jednoduchých pokojových rostlin.

Zdobení příbytku samostatnými rostlinami

rastlinny kut 2 Plantizia.cz
rastlinny kut 2 Plantizia.cz

Pro účely tohoto typu dekorování jsou samotné rostliny „centrem pozornosti“, které se stávají jednou z hlavních dominant prostoru, ve kterém jsou umístěny. Může se jednat o rostliny, které jsou dostatečně velké na to, aby samy o sobě upoutaly pozornost. Vhodné jsou například Monstera deliciosa nebo vyšší Fikus lyrata. Pokud chceme použít menší rostlinu jako samostatný solitér, pomoci nám může designový stojan na rostlinu . Takto vyvýšená rostlina se hodí například do rohů místností.

Pokud již máte rostlin velké množství, můžete vytvářet malé oázy zeleně, přesunutím je do jedné části místnosti. Rostlinám se takové soužití na jednom místě líbí, protože si kolem sebe vytvářejí vyšší vzdušnou vlhkost, která se kumuluje a díky ní rostlinky lépe prosperují. Vy oceníte spoustu zeleně, kterou si můžete vychutnat při relaxaci a rostlinky budete mít i více pod kontrolou, než kdyby byly roztroušeny po prostoru. Podobných zelených oáz si můžete vytvořit doma vícero. Vždy se snažte kombinovat rostliny s podobnými nároky na péči. Kaktusy a sukulenty mohou zaplnit sluneční prostor u okna a například kapradiny, calathea či maranty budou spolunažívat na stinnějším místě vašeho domova.

Rostlinné dekorování polic „shelfies“

platshelfie Plantizia.cz
platshelfie Plantizia.cz

Instagram: houseplant.oasis

Co je rostlinná polička nebo #plantshelfie? Je to pojem ze sociálních médií, kterým blogeři označují fotografie svých polic, které odrážejí jejich osobnost. Rostlinní nadšenci takto spojují své oblíbené rostliny, doplňky, knihy či fotografie a vytváří jedinečný, útulný pocit domova. Po náročném dni padne velmi vhod zpomalit a zaměřit pozornost na sbírku svých oblíbených rostlin, předmotů či fotografií.

Zdobení polic a knihoven rostlinami, stylovými květináči, obrázky či doplňky, vytváří příjemnější prostředí, než rušná police plná sice potřebných, ale chaoticky uspořádaných věcí. Plant shelfies nemají nahradit úložný prostor, ale spíše využít prázdnou stěnu jako prostor pro doladění interiéru a vytvoření pocitu domova. K policím můžete zavěsit i obrazy a interiér tak ještě více zvelebit. K plant shelfies jsou oblíbené různé abstraktní či rostlinné motivy v jednoduchém rámu.

Když se utrácí prostor, přichází makramé

macrame Plantizia.cz
macrame Plantizia.cz

Rostliny umístěné v závěsných systémech mohou být opravdu zajímavým doplňkem vašeho interiéru. Nevyužitý prostor například vedle oken může sloužit jako perfektní místo s dostatkem světla pro vaše rostliny.

Makramé závěsné systémy jsou obzvlášť praktické, když už máme tolik rostlinek, že se nevejdou na žádnou parapetu nebo polici. Už samotné makramé je uměleckým dílem, obvykle ručně pleteným a v kombinaci s rostlinou dokáží vašemu interiéru učarovat. Nejvíce v  makramé vyniknou táhlé rostliny , které díky zavěšení mají prostor rozrůstat se a ukázat svou krásu.

Makramé můžete doplnit závěsnými aerariami či vitrážovými teráriami v terárií různých tvarech do kterých jsou vhodné tillandsie .

Stylové opory na rostliny

opora na rastliny štvorec
opora na rastliny štvorec

Každá rostlina si zaslouží vyniknout as tím jí pomohou právě opory na rostliny , které jsou designové a praktické zároveň. Tahavé rostliny se kolem opory krásně časem obmotají a vyšší rostliny podepřou. Na výběr máme měděné, zlaté a stříbrné opěry v různých designech, takže se budou hodit do každého interiéru.

Zajímavé květináče

rastliny v terakotovych kvetinacoch Plantizia.cz
rastliny v terakotovych kvetinacoch Plantizia.cz

Jedinečné květináče vytvářejí úžasné zpestření vašeho domova. Existují nejrůznější květináče všech tvarů a barev, které zachytí váš osobní styl. Ať už máte chuť na svérázné květináče nebo roztomilé květináče se zvířátky, u nás si najde každý to své. Dbáme na širokou nabídku květináčů, protože právě s ním mohou rostliny zazářit a stát se tím pravým interiérovým doplňkem.

Pokud zastáváte spíše minimalistický styl, můžete volit květináče v podobných odstínech, které budou ve vzájemné harmonii. Pokud se nebojíte experimentovat, zvolte květináče s různými motivy, barvami a tvary as výsledkem budete jistě spokojeni.

Rostliny ve skle

Jednoduché linie skla v kombinaci s rostlinami vás snadno okouzlí. Odhalte krásy rostlinných terárií, řasokoulí v akváriu a aranžmá s tillandsiami.

Rostlinná terária

workshop vyroby rastlinneho teraria diy rastlinne terarium florarium
workshop vyroby rastlinneho teraria diy rastlinne terarium florarium

Rostlinná terária jsou jednou z nejoblíbenějších rostlinných dekorací. Lidé milují terária, protože spojují živou složku rostlin s dekoračními aspekty skleněného terária, vrstvením materiálů a ozdobnými kameny. Terárium si můžete s naší pomocí zasadit i sami , ale klidně si zvolte i již námi zhotovené terárium .

Tyto rostlinné světy bývají vyplněny zajímavými rostlinkami jako fitonie či  kapradina a centrem pozornosti může být zajímavý bonsaj, který jedinečnost terária ještě více vyzvedne.

Rostlinné terárium umísťujeme na rozptýlené světlo a slouží i jako samostatný designový prvek, ale může být oživeno jinými dekoračními předměty, jako například svíčky, dřevěné podstavce a tácky.

Řasokoule

riasogule set stredny set riasogul vyhodne riasogule v akvariu plantizia
riasogule set stredny set riasogul vyhodne riasogule v akvariu plantizia

Řasokoule je snad nejroztomilejší rostlina na Zemi. Je to kulatá, překrásná zelená kulička, která je připravena naplnit naše domovy neobyčejností. Marimo, běžněji známé jako řasokoule, jsou zábavným doplňkem naší domácí zahrady a jsou obzvláště oblíbené u dětí.

Tyto vodní rostliny jsou jedny z  nejméně náročných rostlin na světě. Jejich krása nejvíce vynikne v  akváriích s  kamínky a  různými dekoracemi. Řasokoule skvěle vyniknou naaranžované v jedinečných akváriích na dřevě nebo v  nádobě s  korkem. Tuto krásně zelenou kuličku si jistě zamiluje každý, kdo hledá něco minimalistického a zároveň i odlišného od klasických rostlin. Dekorace s  řasokoulemi dává velký prostor kreativitě tím, že je na vás jak si ji naaranžujete. Umístění je vhodné mimo přímé slunce. Řasokoule jsou vhodné i na tmavší místa.

Aranžmá s tillandsiami

aranzman s tillandsiami vo vaze na podstavci

Posledním tipem na netradiční aranžmá jsou tillandsie ve skle . Tillandsie nebo i vzdušné rostliny žijí ze vzdušné vlhkosti a nepotřebují zeminu. Pravidelně je třeba je rosit vodou a jednou týdně jim můžete dopřát hodinovou koupel. Mají rádi měkkou vodu a rozptýlené světlo. Existuje velké množství druhů a ty nejoblíbenější tillandsie naleznete u nás v nabídce. Co řeknete na pestrobarevnou kombinaci vzdušných rostlinek? Kreativitě se meze nekladou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *