Barevné kaktusy – jak vznikají a jak se o tyto krásné kousky starat, aby přežily?

Se sytě barevnými kaktusy jste se už určitě setkali. Září na celé rostlinářství nebo zahradnictví. Jsou žluté, červené, oranžové, či dokonce bramboříkové. Proč je někdy jejich spodní část (podnože) zelená?

Barevné mutace existují u více druhů kaktusů, ale nejčastěji jsou to Gymnocalycium mihanovichii a Gymnocalycium friedrichii.

Co ovlivňuje barvu kaktusů?

Abychom si nejprve vysvětlili, jak tyto barvy vznikají a proč jsou spodní části těchto kaktusů zelené, potřebujeme vědět, co je to chlorofyl a fotosyntéza.

Fotosyntéza je proces, při kterém dochází k přeměně sluneční energie na látky, které rostlina potřebuje k životu. Rostlinky vážou oxid uhličitý a zároveň uvolňují kyslík, takže je to nejdůležitější proces na zemi, aniž bychom nedýchali.

Co je pro nás důležité je, že k tomu, aby tyto procesy mohly probíhat, je zapotřebí, aby se v rostlině nacházelo zelené barvivo – chlorofyl (známé 4 druhy). Bez něj rostlina fotosyntetizovat nemůže.

Kromě chlorofylu se v každé rostlině nacházejí v menším množství i jiná barviva, například karotenoidy (žluté, oranžové) a antokyanidy (červené, bordó, téměř černé). Chlorofyl ale pohlcuje modré a červené paprsky světla a odráží zelené, proto se nám rostliny, ve kterých chlorofyl převažuje, jeví jako zelené.

Barevné kaktusy tedy nemají žádný, nebo téměř žádný chlorofyl . To znamená, že nemohou dlouhodobě samy žít. Proto se provádí tzv. roubování.

Roubování barevných kaktusů

Roubování je proces , kdy se kaktus (v našem případě barevný) nařeže zespodu, zelený kaktus se nařeže na vrchu a spojí. Upevní se dohromady gumičkou, kterou na sobě mají, dokud nesrostou.

Když kaktusy porostou, vrchní barevný čerpá živiny, které vyprodukoval zelený díky fotosyntéze.

Aby mělo tyto kaktusy opravdu optimální podmínky, musí pěstovat na světle, aby dostatečně probíhala fotosyntéza (podobně, jako je tomu s panašovanými rostlinami).

Nejčastěji se používá k roubování kaktus Hylocereus.

Roubujeme kromě barevných kaktusů i některé zelené kaktusy – zejména takové, které hůře kvetou a takové, které mají příliš citlivé kořeny na vlhko.

Podnože musí mít stejné nároky na pěstování jako jejich roubky . Před naroubováním se pěstují v tvrdých podmínkách a nehnojí se, aby byly odolnější, protože se dost vysilují, zejména v zimním období.

Roubované kaktusy bohužel, většinou nežijí dlouho, dožívají se do 10 let. Po této době je třeba je zmladit a dát jim nový podnož. Často však vytvářejí odnože, kterými se rozmnožují – když jsou dostatečně velké, můžeme oddělit a naroubovat na samostatný podnož.

Panašované barevné kaktusy

Pokud se jedná o panašované kaktusy Gymnocalycium mihanovichii variegata, tak tyto rostlinky sice mají části s výrazným zbarvením, ale také části obsahující chlorofyl a tak mohou přežít i bez roubování. Tyto vzácné kusy můžete nalézt iv naší nabídce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *