Pěstování kaktusů ze semen – 5 kroků jak na to

Ať už se rozhodnete koupit si semínka kaktusů nebo si po zakvětu sesbíráte vlastní, přinášíme vám návod, jak si jednoduše doma vypěstovat kaktusy ze semínka .

kaktusy plantizia 6 Plantizia.cz

Pěstování kaktusů ze semen je v komunitě rostlinářů velmi populární a mnohdy i úspěšné. Semínka si můžete pořídit v rostlinářství či zahradnictví, kde lze sehnat mixy, kdy přesně nevíte, co přesně sázíte. Semínka také můžete získat od kaktusářů, nebo můžete mít vlastní, pokud vám kaktusy rozkvetly.

1. Příprava semen

Semena před výsevem musíme očistit, aby na nich nezůstaly zbytky dužiny, neboť kvůli ní by mohla vzniknout hniloba. Můžeme je jemně propláchnout v tekoucí vodě. Potom je necháme při pokojové teplotě proschnout na vrstvě ubrousků, které pravidelně vyměňujeme. Jejich kompletní uschnutí může trvat i více než dva dny.

2. Volba vhodného substrátu

Substrát na vysévání kaktusových semínek použijeme tentýž, jako na dospělé kaktusy. Můžeme si namíchat vlastní směs nebo použít již předpřipravený substrát pro kaktusy. Nám se nejlépe osvědčil substrát Profík na kaktusy a sukulenty. Před výsevem by měl být vlhký, ale ne moc – neměl by být blátivý.

kaktusy plantizia 5 Plantizia.cz

3. Výsev semen kaktusů

Semena nasypeme na vrch substrátu . Nádobku, která obsahuje substrát a semínka musíme udržovat vlhkou – vytvoříme si pařeniště . Nádobu, kam jsme vysévali, přikryjeme mikrotenovou kapsou či průsvitnou fólií. Máme-li plastový či skleněný mini skleník, můžeme použít i ten. Pařeniště umístíme na světlé místo .

Máme-li kaktusy, které mají větší semena, můžeme je při výsevu trochu zasypat substrátem, maximálně do výšky 1 mm. Maličké vždy necháme na povrchu.

4. Péče o vysetá semena

Výsevy kontrolujeme ideálně každý den . Semínka začnou klíčit v závislosti na druhu, většinou do 3 dnů, některé to však může trvat i déle. Nejdéle klíčí některé opuncie – mohou to být i dva měsíce.

5. Malé kaktusy – semenáče

Ze semínek nám nejspíš vyrostou malé kaktusy, které se přezdívají semenáče .

Když už semenáčky nahodí první trny, je důležité je postupně začít přivykat na prostředí, které není teplé a vlhké, takže jim začneme větrat pařeniště nebo skleníček. Mini skleníky jsou v tomto velmi výhodné, neboť většinou mají uzavíratelné otvory pro větrání. Sáčky nebo fólii můžeme zase postupně proděravovat. Když mají semenáčky přibližně 2 – 4mm, můžeme je rozsadit do samostatných květináčů.

Jak pečovat o dospělé kaktusy si můžete přečíst v našem článku Kaktusy .

kaktusy plantizia 7 Plantizia.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *