Begonia maculata a jiné pokojové begonie

Begonia maculata s listy, které tvarem připomínají andělská křídla, je díky stříbřitým bílým tečkám na listech opravdu zajímavou členkou rostlinných sbírek a ozdobou bytu, která na sebe umí upoutat pozornost. Je trochu náročnější na péči a poměrně jemná, ale určitě se vyplatí ji poznat a naučit pěstovat, protože roste opravdu rychle a zaujme na první pohled.

V článku se dozvíte:

  • Odkud Begonia maculata pochází?
  • Kam Begoniu maculatu umístit?
  • Může se Begonia maculata rosit?
  • Jak lze Begonia maculata rozmnožit?
  • Jaké begonie jsou jí podobné?

Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalšího naleznete níže v článku.

Název a původ

Begónie poznáme podle toho, že jejich listy mají tvar srdíčka, ale jeden oblouček je větší než druhý (až na pár výjimek). Patří do čeledi Begoniaceae (begoniovité). Známe až 1800 druhů, plus obrovské množství hybridů a kultivarů. Jejich domovem je téměř celý svět.

My se zaměříme zejména na Begoniu maculata, jejíž správný slovenský název je Begónie korálová, ale lidé ji znají jednoduše jako tečkovanou begonii. Můžeme ji najít i pod anglickými přezdívkami Begonia Wightii  , Spotted Begonia nebo Polka dot begonia. Tento druh pochází z Brazílie.

Vzhled a rozměry

Begónie jsou většinou hlíznaté rostliny a pěstují se jak uvnitř, tak venku, některé jsou stínomilné a jiné zase milují slunce. Některé pěstujeme pro okrasný list a jiné pro zajímavé krásné květiny.

Begonia maculata je populární díky svým listům s bílými tečkami. Spodní strana jejích listů je purpurová. Její květiny jsou bílé a většinou kvete docela hojně, podobně jako většina begonií. Odkvetlé květiny bychom měli odstraňovat, jelikož to podporuje další kvetení. Begonia maculata dokáže za ideálních podmínek narůst až do výšky 1,5 metru. Když je starší, potřebuje oporu například za pomoci bambusových tyčí.

Z této begonie vzniklo mnoho nových hybridů a kultivarů. Nejznámější je Begonia Benigo Pink, která má tečky na listech jemnější, méně pravidelné, ve větším množství a jsou růžové.

Zajímavá je i Begonia albopicta Tamaya, která se na maculatu velmi podobá listy, ale tečky má spíše menší, podobně jako Benigo Pink, ale bílé a pěstuje se na kmínku, takže vypadá jako malý strom. V době kvetení z ní visí působivá množství květů růžové barvy. 

Pokojové begónie se většinou pěstují pro jejich pestré listy. Názorným příkladem je Begonia rex. Z tohoto druhu bylo vyšlechtěno obrovské množství různých hybridů a kultivarů. Většinou je najdeme v zelené, stříbrné a tmavé červené barvě nebo v jejich kombinaci. Maculata má listy déle, tyto tvarem mnohem více připomínají srdíčka, ale zachovávají si vlastnost, že jedna strana listu je delší v obloučku. Některé dokonce rostou do spirály. Mohou být také chlupaté. Begonie rex vyžadují podobnou péči, jako maculata, jsou však o něco více náchylné k přelití i mokrým listům. 

Jak pěstovat Begoniu maculatu?

Umístění

Begoniu maculatu bychom měli umístit na místo s rozptýleným světlem, ale mimo dosah silných slunečních paprsků, které by mohly její jemné listy spálit. Je velmi háklivá na průvan i změny teplot, takže ji nedáváme do blízkosti radiátoru ani okna, která v chladnějším počasí otevíráme. V létě jí velmi prospívá, pokud ji letníme v polostínu (ne na přímém slunci) na balkoně či zahradě. Pokud teplota venku klesne pod 18°C, dáme ji již dovnitř.

Zalévání

Begonia maculata má velmi ráda vlhkost jak v substrátu, tak ve vzduchu. Substrát nemá ráda mokrý, pouze vlhký, proto raději zaléváme, až když je vrchní vrstva substrátu téměř proschlá. Begonii bychom neměli přelít. Co se týče vzdušné vlhkosti, můžeme ji umístit ke zvlhčovači nebo ji položit na misku s kamínky zalitými vodou. Neměli bychom ji však často rosit ani sprchovat, protože nemá ráda mokré listy. V zimě zálivku omezíme. 

Věděli jste, že?

Maculata v přírodě žije v Brazílii, kde se střídají období sucha a deště. Stonek má sukulentní – umí v ní zadržovat vodu. Pokud má vody málo v období sucha vybledne a jakmile se znovu dostane k vodě, vrátí se jí barva. 

Přesazování

Begoniu maculatu přesazujeme ideálně každý rok na jaře do substrátu pro pokojové rostliny. Doporučujeme použít kvalitní supresivní substrát Profík na pokojové rostliny. 

Hnojení

Tak, jako většinu pokojových rostlin, i tuto begonii hnojíme od jara do podzimu s přestávkou v zimě. Používáme hnojivo pro pokojové rostliny podle návodu na obalu konkrétního hnojiva. Použít můžeme tekuté, pevné, krystalické či tyčinkové hnojivo. Nikdy je však nepoužíváme najednou.  Důležité je nepřekračovat doporučenou dávku hnojiva.

Množení

Existuje několik způsobů množení. Všechny bychom měli provádět na jaře. Stonkové řízky a listy se stopkami můžeme dát zakořenit do vody či přímo do substrátu. Také můžeme dát do substrátu také kousek z listu, musí v něm však být i kousek žilnatiny. Kořínky se začnou objevovat zhruba po měsíci. Ideální je použít i přípravek na zakořeňování. Pokud jsme dali řízky do vody, měli bychom ji alespoň jednou týdně měnit, aby se v ní nemnožily nebezpečné bakterie. Pokud zakořeňujeme v substrátu, udržujeme jej vlhký. 

Je Begonia maculata jedovatá?

Ano, je jedovatá. Po požití způsobuje nevolnost, zvracení a ve velkých množstvích i selhání ledvin. Nejvíce jedovaté jsou podzemní části.  Je tedy nutné umístit ji mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Begonie na eshopu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *