Fikusy

Fikusy jsou nenáročné rostliny, příbuzné s fíkovníkem. Druhy pěstované jako pokojovky se pěstují pro jejich rozmanité okrasné listy. V tomto článku se zaměříme zejména na druhy Ficus Lyrat, Ficus Elastica, Ficus Elastica Tineke, Ficus benjamin a Ficus pumils. Jsou nejčastěji pěstovanými v  domácnostech a  také je můžete pravidelně najít v  našem obchodě. Častokrát fíkusy bývají první rostlinkou začínajícího rostlináře. Pokud se při jejich pěstování vyvarujeme nevhodnému umístění, budou nás těšit i desetiletí. Fikusy jsou vděčnými rostlinami, které není moc náročné pěstovat.

V článku se dozvíte:

  • Kolik různých fíkus známe?
  • Je vhodné umístit fíkus do stínu?
  • Jak často fíkus zalévat?
  • Dají se množit i doma?
  • Jsou fíkusy jedovaté?

Přečtěte si náš článek až do konce a dozvíte se vše o těchto úžasných a rozmanitých rostlinách.

Jméno, původ, vzhled a rozměry

Rod Ficus je velmi rozmanitý. Zahrnuje až více než 800 druhů, které najdeme po celém světě. Fikusy patří do čeledi Moraceae , česky morušovité. Jsou to různé stromy, keře a liány. Některé žijí jako epifyty – ne v zemi, ale na stromech či skalách a vytvářejí vzdušné kořeny.

Ficus carica, Fík obyčejný, se pěstuje pro plody, fíky. Většina Ficusů plodí také, ale jejich plody se konzumují pouze lokálně. Ostatní fíkusy v našich podmínkách neplodí. 

Věděli jste, že?

Většina fíkusů na opylení potřebuje speciální druh vos. Některé druhy prožívají larvální stádium v ​​plodech, kde se jimi krmí, jiné druhy jsou jen opylovače. Samice klade vajíčka do počátečních fází plodu. Musí se dostat přes speciální otvor, kde se uvolní pyl (a často při tom ztratí křídlo či tykadla). 

Plody jsou také důležitým zdrojem potravy pro živočichy, například netopýři a opice. 

Ficus lyrata, jehož slovenský název Fikus lyrovitolistý je méně známý, pochází ze západu Afriky, kde žije v tropických deštných pralesích. Roste jako strom a může dorůst až do výšky 15 metrů. Jeho listy jsou oválné, kožovité a mají na sobě vystouplá místa. Svým tvarem připomínají tělo hudebního nástroje lyra (předchůdce houslí) a proto dostali své pojmenování lyrata. Listy mohou v  přírodě dorůst až do délky 45 cm. V  domácích podmínkách se ficus lyrata většinou dorůstá výšky dvou metrů, pravidelně ho však můžeme zastřihávat a  tak ho zahustit a  snížit.

Ficus elastica, Fikus kaučukový nebo gumovník, pochází z Asie, ale rozšířil se i na Srí Lanku a do některých částí Ameriky. V přírodě může vyrůst do výšky 20 – 40 metrů a listy často dosáhnou rozměru 35 cm. Největší listy mají paradoxně mladé rostliny, v přírodě jejich listy mohou mít také 45 cm. Vytváří vzdušné a podpůrné kořeny (které drží stabilitu). Navzdory českému názvu „kaučukový“ se nevyužívá k výrobě gumy, nebyl k tomu vhodný. Kaučukovník je úplně jiný strom.

Zajímavost

Ficus elastica v přírodě roste do obrovských rozměrů a jeho život je velice zajímavý. Život začíná na kmeni stromu, kde vyroste ze semínka a postupně se táhne k zemi, kde zakoření. Proto jsou mladé listy větší, než jsme výše zmiňovali, aby v počátečním stadiu, kdy je v koruně stromu blíže ke zdroji světla, jej zachytil co nejvíce pro fotosyntézu. Vytváří vzdušné kořeny, které se táhnou k zemi a obepínají hostitelský strom (pozor – fíkusy nejsou parazity, pouze se tímto způsobem přichytávají) a po čase vytvoří pseudo kmen. Někdy se může stát, že hostitelský strom zadusí, je to kvůli konkurenčnímu boji o přísun světla. Potom se často stává, že tento zadušený strom se časem rozloží a mezi vzdušnými kořeny vznikne díra, která může sloužit jako úkryt zvířatům. Když se zakoření v zemi, po čase si začne vytvářet kořeny, které se drží u povrchu země a nejdou moc do hloubky, ale spíše do dálky a slouží jako podpěra. Fikusy, které začínají život jako epifyty, se nazývají „banyan ficus“, resp. všechny rostliny, které žijí tímto způsobem, jsou označeny slovem „banyan“.

Ficus elastica Tineke je odrůda ficusu s bílým panašováním na okrajích listů. V  posledních letech se těší velké oblibě a  jeho „malované listy“ zdobí sbírku nejednoho milovníka rostlin. Podobnou odrůdou je Ficus elastica Belize, který má podobnou kresbu, avšak světlé části nejsou bílé, ale růžové. 

Určitě bychom ještě měli zmínit tři druhy ficusů, které jsou často pěstovány. Prvním je Ficus benjamin nebo Fikus malolistý. Název značí, že jeho listy jsou malé. Z u nás pěstovaných ficusů tento druh nejvíce připomíná strom. V přírodě může dosáhnout výšky až 30 metrů. Existuje mnoho kultivarů a mnohé z nich jsou panašovány. Pěstujeme ho stejně jako jiné fíkusy. 

Dalším známým ficusem je Ficus pumila. Má drobné lístky a je táhlý. Vynikající prosperuje v rostlinných teráriích. Většinou se pěstuje jeho panašovaná verze. Je to velmi malý druh ficusu oproti většině ostatních. V přírodě dorůstá délky 4 metrů. Dospělé listy jsou mnohem větší než listy mladých rostlin. 

Posledním fíkusem, který zmíníme, je Ficus retusa, známý jako Ficus Ginseng. Je to nejčastěji pěstovaný pokojový bonsaj v našich končinách pro jeho nenáročnost. Samozřejmě se nemusí pěstovat pouze jako bonsaj, ale také jako klasická rostlina. Často se zaměňuje s Ficus microcarpa, protože se docela podobají. Při pěstování bonsaje nesmíme zapomenout, že pro pěstování v drobné nádobě půda rychle schne. Bonsaje bychom měli proto zalévat alespoň dvakrát do týdne, v  létě klidně i každý den a  také je můžeme i rosit. Nesnesou totiž proschnutí. 

Jak pěstovat fíkusy?

Umístění

Fikusy umístíme na světlé místo bez dosahu přímých slunečních paprsků. Ficus Tineke a jiné panašované odrůdy potřebují světla více než zelenolisté, které dobře zvládají i umístění ve stínu. Fikusy špatně snášejí přesouvání z místa na místo. Pokud jsou na místě, kde se jim daří, tak je už nepřesouváme. Při stahování potřebují delší dobu, aby se adaptovali na nové umístění. Nesmějí být v  průvanu ani v blízkosti radiátoru či okna, které otevíráme (v zimě a při vedrech). Nespokojenost s umístěním se často projevuje padáním listů.

Zalévání

Fikusy poléváme přibližně jednou za týden nebo když proschne horní vrstva půdy. Jako vždy, i zde platí, že je třeba si sledovat, jak rostlinka prosperuje, protože zalévání by mělo být vždy individuálně přizpůsobeno podle podmínek, v jakých rostlinka žije. Fikusy nesnášejí přelití ani stání ve vodě, lépe zvládnou sucho, ale neměli bychom na ně pravidelně zapomínat. Mají rádi vzdušnou vlhkost, hlavně v létě je můžeme rosit či postavit do blízkosti zvlhčovače vzduchu.

Přesazování

Mladé rostliny přesazujeme jednou za rok, starší dle potřeby. Alespoň jednou za 2 – 3 roky bychom měli vyměnit vrchní vrstvu půdy pro obnovení živin. Využijeme půdu pro pokojové rostliny, doporučujeme například kvalitní substrát Profík.

Hnojení

Fikusy hnojíme tekutým hnojivem pro pokojové rostliny od jara do podzimu. Řídíme se podle návodu na obalu konkrétního hnojiva.  Při přehnojení se mohou na listech objevit tmavé fleky.

Množení

Fikusy množíme pomocí vrcholových řízků, které můžeme umístit do vody nebo rovnou zasadit do substrátu. Mělo by na nich zůstat 4 – 5 listů. Velice vhodné je použít práškový stimulátor růstu. Kořínky by se měly začít objevovat přibližně po měsíci. 

Jsou fíkusy jedovaté?

Ano, fíkusy obsahují latexovou dužinu, která způsobuje podráždění pokožky a sliznic a je toxická při požití. Třeba je tedy umístit mimo dosah malých dětí či domácích zvířat, které by mohly listy konzumovat.

Fikusy na eshopu

-10%
Není skladem
Original price was: 489 Kč.Current price is: 439 Kč.
-11%
Original price was: 469 Kč.Current price is: 419 Kč.
-12%
Original price was: 419 Kč.Current price is: 369 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *