Lithopsy – živé kameny

Lithopsy, známé pod názvem živé kameny jsou sukulenty vhodné i pro začátečníky. Ozvláštní každý parapet a  jsou must-have pro každého sběratele rostlin. Známých je 37 druhů a  více než 145 variant. Co se týče barevné škály, některé jsou bledoučké zelené až šedé, některé jsou tmavé, zbarvené do rezava či růžova. Jsou skvrnité nebo mají průsvitné části, takže každý list je originál.

V článku se dozvíte:

  • Jak lithopsy získaly název živé kameny?
  • Odkud lithopsy pocházejí?
  • Jak se o  lithopsy starat tak, aby prosperovaly?
  • Musí být lithopsy umístěny na slunci?
  • Kvetou živé kameny?

Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete právě v  tomto článku stejně jako podrobný návod k péči.

Název a původ

Živé kameny pocházejí z jižní Afriky a jejich název je ve starořečtině. „Lithos“ znamená kámen a „ops“ tvář. Afričané v jejich domovině je nazývají „kopyta“, protože je svým vzhledem připomínají.

Vzhled a rozměry

Lithopsy jsou drobné a vypadají opravdu jako kamínky. Stonek nemají téměř žádnou a jejich sukulentní listy jsou téměř celé pod zemí. Vytahují-li se ze země, mají málo světla. Jejich nadzemní část je částečně nebo zcela průsvitná, průsvitné části se nazývají okna. Přes ně lithopsy přijímají světlo, aby mohli fotosyntetizovat. Mezi dvěma spojenými listy je štěrbinka, přes tu vykvete květ. Na jaře se štěrbinka zvětší a „vyleze z ní“ nový pár listů. Staré listy pak uschnou.

Věděli jste, že?

Květy živých kamenů vypadají poněkud jako sedmikrásky. Mohou být bílé či žluté. Květ musí být opylený, aby se vyvinuly semínka. Pokud se tak stane, plod se otevře jen když je navlhčený.

Jak pěstovat živé kameny lithopsy

Umístění

Lithops umístíme na místo, kde je hodně světla. Snese i přímé slunce. Když je lithops vysoký a táhne se do výšky nad substrátem, znamená to, že má málo světla. Tehdy také ztrácí barvu. Je třeba jej v takovém případě umístit na slunečnější místo.

Zajímavost

Pokud je období sucha a rostlina vyčerpá všechny zásoby vody, scvrkne se, až ji nad zemí nevidět. Když znovu přijdou deště, naplní se vodou a znovu vykoukne nad povrch země.

Zalévání

Tak jako většinu sukulentů, i lithops poléváme střídmě. V žádném případě nesmí stát ve vodě.

Lithopsy mají trochu jiný životní cyklus než běžné rostliny, na které jsme zvyklí, tak si jej postupně rozebereme:

Na jaře se na rostlince objeví nový pár listů, který uvnitř ní rostl přes zimu a staré listy uschnou. V tomto období rostlinku poléváme častěji, avšak vždy až poté, co půda zcela proschne. Koncem jara lithops začne přecházet do stavu spánku.

Když přijde léto, tehdy ho nepoléváme téměř vůbec, vždy až tehdy, když se scvrkává a objeví se na něm drobné vrásky. Vody použijeme opravdu malinko a zaléváme jen vrchní část půdy, nechceme aby byla celá půda promočená.

Když se na konci léta štěrbinka mezi listy začne mírně otevírat a připravovat se na kvetení, začneme zalévat zase trošku víc – už nepoužijeme jen trošku vody, ale přelijeme celou půdu a pak ji necháme úplně vyschnout. Mezi každým politím by měly projít cca. dva – tři týdny.

V zimě zase přestaneme lithops zalévat. Nepolijeme ho, dokud staré listy neuschnou úplně a nevytvoří se nové. V tomto období si nové listy táhnou vodu ze starých, které musí uschnout, aby životní cyklus mohl pokračovat.

Přesazování

Lithops přesazujeme jednou ročně na jaře. Použijeme kvalitní s ubstrát pro kaktusy a sukulenty . Potřebují větší květináč, než by se zdálo.

Zajímavost

Živých kamenem známe několik. Kromě Lithopsů je nejznámějším Pleiospilos nelii, který se na Lithopsy velmi podobá, ale má trochu jiný tvar a jiný životní cyklus – kvete na jaře. Péče je tedy stejná, ale trošku posunuta. Také neroste téměř celý v zemi, na rozdíl od lithopsů. Posledním zásadním rozdílem je to, že dokáže najednou vyprodukovat více květů, zatímco u lithopsů je při kvetení vždy jen jeden květ.

Hnojení

Lithopsy můžeme pohnojit tekutým hnojivem pro kaktusy a sukulenty před obdobím kvetení. Během zazimování nehnojíme.

Množení

Lithops se dá množit ze semínek nebo můžeme rozdělit rostlinku, která má několik „hlaviček“.

Je rostlina jedovatá?

Lithopsy nejsou jedovaté. V Africe je dokonce lidé jedí, protože obsahují hodně vody. Doma to však nezkoušejte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *