Pilea peperomioides je rozkošná a nenáročná rostlinka, která nemůže chybět ve sbírce žádného pěstitele rostlin. Pilea si získala srdce mnoha milovníků rostlin díky jednoduchému množení řízky. Stala se symbolem swapů rostlinných řízků. Kromě toho zaujme i netradičním kulatým tvarem listů, který připomíná mince. Za to si vysloužila také přezdívku Money plant.
V článku se dozvíte:
- Jak se k nám Pilea dostala?
- Jak ji pěstovat?
- Je Pilea náročná na světlo?
- Potřebuje rosení?
- Je jedovatá?
Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete právě v tomto článku stejně jako podrobný návod k péči.
Název a původ
Pilea peperomioides, nazývaná také Chinese money plant nebo Pancake plant (palačinková rostlinka), pro její kulaté listy pochází z Jižní Číny, kde tvoří podrosty. Pilea peperomioides pochází z Čínské provincie Yunnan a poprvé byla objevena skotským botanikem G. Forrestem na začátku 20. let. století. Potom se na ni na čas zapomnělo, aby byla znovu objevena v roce 1946 norským botanikem Agnarem Espegrenem, který si do Skandinávie přivezl řízky. Řízky se tato rostlina dále šířila nejdříve po Skandinávii a později po celém světě, aniž by někdo, ať už amatérští pěstitelé, nebo botanici, věděl, co je to rostlinku. Až v roce 1980 byla konečně pojmenována a zařazena do čeledi Urticaceae (kopřivovité).
Vzhled a rozměry
Pilea peperomioides je snadno rozpoznatelná a jak lidové názvy napovídají, její listy mají tvar mincí či palačinek, takže jsou kulaté a na dlouhých stopkách. V průměru mohou mít až 10 cm a rostlinka umí narůst do výšky přibližně 30 cm. V případě, že je stonek již vyšší, bude rostlinka potřebovat oporu v podobě dekorativní paličky či bambusové tyče.
Věděli jste, že?
Pokud vám na starší pilei žloutnou spodní listy a opadávají a zůstává vám holý stonek, nic si z toho nedělejte, je to přirozený jev.
Jak pěstovat pileu
Umístění
Pilea má ráda světlá místa, ale ne přímé sluneční paprsky. Jelikož roste rychle, rostlinku je třeba cca dvakrát za týden otáčet, aby listy nerostly jen jedním směrem (ke slunci), ale pěkně kolem dokola rostlinky. Pilea by neměla být během topné sezóny u radiátoru, ani v průvanu nebo v zimě u okna, které se otevírá.
Zalévání
Pilea peperomioides má ráda zálivku přibližně jednou týdně. Mezi polití je třeba půdu nechat proschnout, aby se náhodou nestalo, že kvůli nadměrné vlhkosti začnou kořínky vyhnívat. Pilea má ráda i rosení a celkově vzdušnou vlhkost, ale není to u ní zcela nutné.
Přesazování
Pileu přesazujeme vždy na jaře každé 2 – 3 roky, nebo když se viditelně tlačí v květináči. Substrát použijeme určený pro pokojové rostliny, doporučujeme substrát Profík, který obsahuje perlit a je tedy olehčený. Květináč by měl mít průměr o 1 – 2 cm větší, než ten původní. Na spodní straně by měl mít drenážní otvory pro odtékání přebytečné vody.
Zajímavost
Jelikož listy pilei jsou kulaté a připomínají mince, říká se, že pilea přináší bohatství.
Hnojení
Od jara do podzimu hnojíme hnojivem na pokojové rostliny. Řídíme se návodem na obalu. V zimě nehnojíme vůbec.
Množení
Relativně jednoduše se množí řízky ve vodě. Malé rostlinky, takzvané baby plants, tedy pilea miminka vyrostou dokola hlavního stonku. Když je odstraňujeme z mateřské rostliny, je ideální řezat je ostrým nožíkem. Kromě malých rostlinek můžeme udělat i listové řízky. Miminka ve vodě do týdne pustí první kořínky a na rozdíl od jiných rostlin se celý kořenový systém vytvoří rychle a rostlinka je připravena k vložení do hlíny. V případě listů je proces zakořenění delší a ne vždy se vydaří. Po zasazení necháváme vrchní vrstvu hlíny jemně vlhkou. A dokud je rostlinka mladá, zaléváme raději menším množstvím vody, ale za to trochu častěji.
Je rostlina jedovatá?
Dobrá zpráva – pilea není jedovatá. Pilea je tedy vhodná i do bytu či domu s dětmi nebo domácími zvířátky.
Moje pilea pěkně rostla a ze dne na den se zhroutila, tak jsem smutná……