Citlivka, nebo Mimosa pudica je rozkošná rostlinka, která nás láká svou zvláštní schopností zavřít své lístky při doteku. Také se zavírají v noci. Jelikož její pohyby jsou rychlé, tzn. rapidně, stala se ideální rostlinkou i pro výzkumníky, kteří zkoumají přizpůsobování a paměť rostlin. Ale touto vlastností zaujala i širokou veřejnost a proto je nyní velmi oblíbenou rostlinkou.
V článku se dozvíte:
- Proč se listy Citlivky hýbou?
- Je Mimosa náročná na péči?
- Je vhodná i pro začátečníka nebo potřebuje speciální péči?
- Může být Citlivka v stínu?
Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete právě v tomto článku stejně jako podrobný návod k péči.
Název a původ
Mimosa pudica má název Citlivka obyčejná nemo Citlivka stydlivá a původ jejího názvu je snad jasný – je mimořádně citlivá na dotek. Pochází ze Střední a Jižní Ameriky a patří do čeledi bobovité (fabaceae), protože její plody jsou lusky.
Vzhled a rozměry
Citlivka je keř, který v mládí roste zpříma a později se začíná plazit. Stonky u kořene dřevnatí a mohou dorůst až do délky 150 cm. Na stoncích jsou i trny, což je další způsob ochrany před nebezpečím.
Listy jsou péřovitě složené a mají délku do 30 cm v dospělosti. Právě listy jsou citivé na dotek a otřesy, což se nazývá seismonastie a také reagují na setmění, což je nykonastia a (tuto vlastnost pozorujeme například iu calathey, maranty, ctenanthe a stromanthe). Listy mimózy mají na spodní straně drobné chloupky. Jakmile se listu dotkneme, postupně se stáhne a stonek se ohne směrem dolů. Rychlost stažení listu se může lišit, někdy je rychlá, jindy můžeme pozorovat, jak se postupně list zavírá.
Její květiny jsou fialové a mají tvar chlupaté koule, mnohým připomínají malý ohňostroj.
Věděli jste, že?
Při pokusech s mimózami bylo zjištěno, že pokud žijí v prostředí s menším světlem, dokáží si více zapamatovat – když je otřásali nebo shazovali, po čase přestali zavírat listy. Neví se, jak si rostliny pamatují, protože nemají centrální nervový systém. Za přenos informací pravděpodobně mohou molekuly vápníku.
A jak se dokáže mimose pohybovat? Rostlinky mají na listech kolínka a pohybují jimi změnou tlaku.
Jak pěstovat mimosu / citlivku
Umístění
Mimose musíme dopřát dostatek rozptýleného světla, ale nikdy ne přímého slunce. Vhodné umístění je v poblíž okna. Můžeme ji pěstovat v pokoji v květináči, ale je třeba jí zajistit umístění mimo průvan a daleko od topného radiátoru či klimatizace. Případně ji můžeme pěstovat i v zemi na zahradě, kde se jí bude mnohem více dařit, ale zimu tam nepřežije. Pokud je v květináči, můžeme ji letnit ve stínu na zahradě či balkoně spolu s jinými pokojovými rostlinami a na zimu přestěhovat dovnitř.
Zalévání
S poléváním je to trošku náročnější. Půdu bychom měli udržovat stále vlhkou, ale ne mokrou. Takže po zalévání vylijeme vodu z podmisky nebo okrasného květináče, aby mimóza nestála ve vodě. Nesmí nám ale ani úplně vyschnout. Zaléváme ideálně měkkou vodou a zespodu do podmisky. Můžeme jí i zvyšovat vzdušnou vlhkost například miskou s kamínky, ze které se bude odpařovat voda, nebo zvlhčovačem vzduchu.
Věděli jste, že?
Po sklopení listu probíhá o 40% méně fotosyntézy.
Přesazování
Citlivka roste velmi rychle, takže přesazování je zapotřebí každý rok. Květináč by měl být o 1 – 2 cm větší než původní a měl by mít drenážní otvor na spodku. Používáme zahradnický substrát nebo substrát na pokojové rostliny.
Hnojení
Citlivku hnojíme od jara do podzimu hnojivem na kvetoucí rostlinky nebo univerzálním hnojivem .
Zajímavost
Mimóza se těší oblibě i díky stejnému názvu jako populární koktejl ze šampaňského a chlazené citrusové, obvykle pomerančové šťávy
Množení
Mimosa se dá množit semeny, ideální je je koupit v zahradnictví, pokud ji nepěstujeme v zahradě a nemáme vlastní semena. Sázíme je v únoru až březnu. Postup je poněkud složitější – semena se musí namočit do vody teplé 40 ° C na 24 hodin a dát na teplé místo, například na radiátor. Potom je vysejeme do substrátu na výsev od firmy Profík, na výběr máme supresivní s mykorhízou nebo preparaný a je jedno, který použijeme. Po zasazení je udržujeme v teplotě kolem 20 ° C, vyklíčit by měly po 14 – 21 dnech.
Pokud je pěstována v interiéru, můžeme ji množit rozsazováním do více květináčů.
Je rostlinka jedovatá?
Citlivka není jedovatá, ale má trny a také jí nedělá dobře neustálé otevírání a zavírání lístků, takže bychom ji moc neměli chytat.
Věděli jste, že?
V některých zemích je považována za invazivní, protože se velmi rychle rozrůstá a může tak vytisknout jiné druhy.