Macodes petola je vzácný a málo se vyskytující druh orchideje. Vyznačuje se zelenými listy se zlatavou kresbou, připomínající blesky na obloze. Na denním i umělém světle se každá zlatá linie listu třpytí, jako by byla vykládána pravým zlatem.
Tato pokojová rostlina nemá vysoké nároky na světlo, avšak vlhkosti jí je třeba dopřát více.
Název a původ
Macodes petola patří mezi tzv. jewel orchids – ve volném překladu jsou to klenoty mezi orchidejemi. Čili patří do čeledi Orchidaceae – vestavěné. Její původní název byl Neottia petola. Pochází z Jihovýchodní Asie, kde roste v deštných pralesích. Najdeme ji například v Malajsii, na Filipínách či v Nové Guineji. Patří mezi terestriální orchideje, které nežijí epifyticky, ale v zemi. Je známá také jako lightning plant či lightning bolt jewel orchid. Je to pro její nádhernou kresbu na dopisech.
Zajímavost
Macodes petola je chráněn pod CITES II, proto zatím není třeba vlastnit potvrzení o původu, ale jelikož rychle mizí v důsledku pěstování sběrateli rostlin a také jeho použití v tradiční bornejské medicíně jako stimulant, může se do budoucna stát plně chráněnou orchidejí. Sběr z volné přírody je přísně zakázán.
Vzhled a rozměry
Macodes petola je drobná orchideje, která roste horizontálně. Pro její malý vzrůst je vhodnou rostlinkou do terárií, ovšem potřebuje větrání. Její listy jsou zelené a žilnatina nažloutlá a na světle třpytivá. Listy vypadají jako poseté drobnými blesky. Jsou také variety, kde jsou listy například hnědé.
Macodes petola má květiny typické pro orchideje. Jsou načervenalé s žlutavým okrajem a jazýček je bílý. Většinou kvete v zimě. Na podzim začneme postupně snižovat zálivku, aby proschla až polovina substrátu. Po nahození poupat můžeme použít podzimní hnojivo nebo hnojivo pro rajčata v ¼ koncentraci místo hnojiva pro orchideje. Měli bychom mu snížit denní teplotu na 18 °C. Květy rostlinku vyčerpávají a proto ji nemusíme nechávat kvést každý rok, někdy můžeme květiny ustřihnout.
Jak pěstovat Macodes?
Umístění
Macodes petola má rád umístění na jasném, ale rozptýleném světle. Nesnese přímé slunce, ale potřebuje dostatek rozptýleného světla. Ideální je severní okno, ale v případě umístění na slunnější straně ho musíme dát dále od okna. Pokud je naše severní okno příliš tmavé, budeme mu muset přisvěcovat, jelikož je to náročnější rostlinka. Nevystavujeme jej silnějšímu průvanu a v žádném případě chladu – minimální teplota by měla být kolem 18°C.
Zalévání
Substrát Macodes petola by měl stále zůstávat vlhký. Přeschnout necháváme pouze vrchní 2-3 cm květináče (v závislosti na jeho velikosti, mini květináčky necháváme proschnout pouze na povrchu, max. 1 cm). Zaléváme raději menším množstvím vody častěji, než jí dát vody příliš mnoho. Macodes poléváme měkkou vodou – například dešťovou či převařenou. Má ráda vysokou vlhkost vzduchu, ale není to nevyhnutelné, avšak nemá ráda mokré listy, proto bychom ji neměli přímo rosit. Měli bychom ji pěstovat v substrátu, který rychle prosychá a proto ji poléváme častěji.
Přelití Macodes petola se projevuje růžovými fleky. V takovém případě je třeba zkontrolovat kořeny, případně hnijící části odstranit a jsou-li velmi poškozené, lepší je rostlinku seříznout a dát nově zakořenit.
Přesazování
Macodes petola má mělké kořeny a hlízy, proto bychom ji měli sázet spíše do širšího, ale mělkého květináče. Dbáme na to, aby měl na spodku drenážní otvory. Substrát by měl být vysoce propustný, můžeme použít substrát pro orchideje, například Profík. Můžeme do něj přidat i perlit, abychom jej ještě více provzdušnili. Přesazujeme podle potřeby, mladší rostlinku přesadíme nejbližší jaro, starší stačí jednou za 3-4 roky, když se rozroste.
Hnojení
Macodes potřebuje hnojení, ale nesnese silné dávky, proto ji hnojíme jednou za měsíc ¼ dávkou hnojiva pro orchideje. hnojíme ji od března do října. Jelikož se často vyskytuje v oblastech s vápnitou zemí, můžeme jí občas přidat do substrátu vápnitá hnojiva, čistý vápník v prášku, ale postačí i rozdrcené sépiové kosti nebo skořápky z vajíček. Stačí jen malé množství jednou za měsíc zapracovat do půdy v závislosti na velikosti květináče.
Množení
Macodes petola množíme řízky nebo dělením hlíz. Řízky zakoření ve vodě, perlitu či rašeliníku. Dělení hlíz provádíme při přesazování ak oddělení kořínků použijeme ostrý, vydezinfikovaný nůž.
Je Macodes petola jedovatý?
Macodes petola není toxický ani nebezpečný.