Mšice na rostlinách – jak tyto škůdce poznat a úspěšně se jich zbavit

skodci na pokojovych rostlinách vosky jak se zbavit skodcov rostlin

Listy vaší rostliny začínají žloutnout, kroucet se nebo se na nich objevují malé lepkavé výměšky a množství drobných broučků? Může to být signál, že vaši rostlinu napadly mšice . V tomto článku vám ukážeme, jak tyto škůdce poznat, kde je hledat a jaké prostředky použít, abyste se jich účinně zbavili.

V článku se dozvíte:

  • Jak se projevuje napadení mšicemi
  • Kde mšice na rostlině hledat
  • Jak se úspěšně zbavit mšic
  • Jak ošetřit oslabenou rostlinu po napadení mšicemi

Jak mšice vypadají, co způsobují a jak je na rostlině najdeme

Mšice , které můžete znát i pod zahraničními názvy Mšice či Aphids, patří mezi nejčastější škůdce, které potkáte zejména v zahradách, ale mohou způsobovat problémy i na pokojových rostlinách. Jsou to malé broučky různých barev, od zelené přes bílou až po černou. Mšice se nejčastěji vyskytují na mladých listech, stoncích a výhonech, kde vysávají rostlinné šťávy.

Projevy napadení mšicemi

  • Listy napadené mšicemi se mohou kroucet, schnout nebo žloutnout.
  • Na listech mohou vzniknout malé vypouklé puchýře nebo se mohou stát lepkavými v důsledku výměšků, které mšice po sobě zanechávají.
  • V exteriéru můžeme často nalézt na rostlinách i mravence, které se živí sladkými výměšky mšic – tzv. mravenci. meduňkou. Výskyt mravenců u rostliny, může být jeden z příznaků, že mšice napadly vaši rostlinu.
  • Na pokojových rostlinách se mšice vyskytují méně často než v zahradě, ale pokud se objeví, je důležité jednat rychle.

Jak se zbavit mšic

Jakmile objevíte mšice na vaší rostlině, umístěte ji do karantény, abyste předešli šíření škůdců na jiné rostliny.

Na mšice můžeme použít tyto přípravky:

  • Přírodní postřiky: NeemAzal nebo RockEffect jsou ekologické alternativy, které účinně zlikvidují mšice, aniž by poškodily rostlinu.
  • Chemické postřiky: Karate Zeon , Sanium Ultra nebo MultiRose . MultiRose má výhodu, že kromě mšic účinně působí i proti houbovým onemocněním.
  • Insekticidní tyčinky: Sanium tyčinky mohou být umístěny přímo do substrátu a působí dlouhotrvající proti mšicím a jiným škůdcům.

Důležité je také pravidelně kontrolovat rostliny na přítomnost mšic a odstraňovat poškozené listy, čímž snížíte riziko opětovného napadení.

Zde najdete všechny přípravky s účinkem proti mšicím:

Ošetření rostlin oslabených po napadení škůdci

Poté, co se úspěšně zbavíte mšic, je třeba rostlinu posílit. Odstraňte všechny poškozené listy a zajistěte rostlině dostatečné světelné podmínky a vyšší vzdušnou vlhkost. Přibližně týden po posledním ošetření můžete začít s přihnojováním. Použít můžete klasické hnojivo nebo speciální přípravky jako Stimulátor růstu od Rosteto či Atonik, který pomáhá oslabeným rostlinám.

Výborně také fungují listová hnojiva jako FloraVita Citro, která kromě výživy poskytují i ​​prevenci proti opětovnému výskytu škůdců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *