Mušky smutivky – jak se zbavit nepříjemných mušek v půdě

Listy vaší rostlinky začínají žloutnout a kolem rostlinky či po celém pokoji poletují drobné nepříjemné mušky? I takto může vypadat napadení rostliny muškami smutivkami. Podívejte se s námi v tomto článku jaké přípravky použít, abyste se jich úspěšně zbavili.

V článku se dozvíte:

  • Jak se projevuje napadení muškami smutivkami
  • Návod na úspěšné odstranění tohoto škůdce
  • Jak ošetřit oslabenou rostlinu po napadení muškami
  • Preventivní kroky, aby mušky rostlinu nenapadly

Jak mušky smutivky vypadají, co způsobují a jak je na rostlině najdeme

Smutivky jsou malé černé mušky , které žijí v půdě pokojových rostlin . Lépe se jim daří ve vlhkém prostředí, proto často zvyknou napadat vlhkomilné druhy, případně rostliny, které jsou přelévány.

Jelikož poletují častokrát po celé místnosti, někdy je obtížné přesně určit, ze kterého květináče vycházejí. K identifikaci je dobré použít žluté lepové desky , které kromě chytání dospělých jedinců slouží také k signalizaci výskytu mušek.

Mušky smutivky mají bílé larvy, které se nacházejí v půdě a mohou ničit kořeny. Rostliny, které jsou déle napadeny zvyknou mít žluté a povadlé listy .

Mušky vyletují z květináče při každé zálivce a při každé manipulaci s rostlinou.

Jak se zbavit mušek v půdě

Proti muškám smutivkám bojujeme nejprve tím, že napadené rostliny oddělíme od jiných, aby mušky nepřelétly a neusadily se do dalších rostlin .

Dále trochu omezíme zálivku , protože smutivkám se lépe daří ve vlhkém prostředí. Dáváme však pozor, abychom rostlinu nepřesušili příliš. Pokud si nejsme jisti zda je půda vlhká či mokrá, můžeme si pomoci praktickým vlhkoměrem .

Pro úspěšné odstranění mušek z rostliny můžeme použít postřik Kyper, který je již naředěn a prodává se iv praktické lahvičce s postřikovačem. Postřik aplikujeme na půdu rostlin, které jsou muškami napadeny. Opakujeme jednou za 2-3 dny. Po 3 použitích dáme pauzu a počkáme, zda postřik zabral. Pokud ne, po týdnu opakujeme celý cyklus znovu. Kúru můžeme opakovat podle potřeby i tři-čtyři týdny. V případě, že máme rostlin více, můžeme sáhnout po přípravku Cyper extra kontakt ve formě koncentrátu , který si můžeme vydělat ve větším množství vody.

Můžeme si pomoci i žlutými lepovými deskami nebo žlutými lepovými šipkami , které odchytávají dospělé létající jedince.

Proti výskytu mušek je vhodné používat i preventivní ochranu v podobě hnojiva s citrusovými silicemi . Na výběr máme tekuté hnojivo pro pokojové rostliny od značky Floria , nebo listové hnojivo FloraVita Citro , které se aplikuje postřikem.

Zde naleznete všechny přípravky s účinkem proti muškám v pokojových rostlinách:

Ošetření rostlin oslabených po napadení škůdci

Všechny vybledlé, zežloutlé, zhnědlé, děravé či jinak poškozené listy odstraníme. Dbáme na ideální světelné podmínky a vyšší vzdušnou vlhkost kolem rostliny.

Oslabené rostliny po skončení procedur přibližně týden po posledním postřiku začneme přihnojovat. Kromě klasického hnojiva můžeme použít Stimulátor růstu od Rosteto , který pomůže rostlině vzpamatovat se iv případě většího poškození listů či kořenového systému.

Zvolit můžeme i přípravek Atonik pro oslabené rostliny nebo listové hnojivo FloraVita Citro , které zároveň působí i jako přírodní prevence proti opětovnému výskytu škůdců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *