Podzimní péče o pokojové rostliny

Dny se zkracují, světla je stále méně a také klesá teplota. Mění se tedy i nároky rostlin na umístění, zálivku a několik druhů je také třeba připravit na zazimování. Podzim je také obdobím většího výskytu škůdců, takže si povíme něco io prevenci proti nim. Přečtěte si jak na podzimní péči o pokojové rostliny, která zaručí, že se jim bude dobře dařit.

V článku se dozvíte:

  • Které druhy rostlin potřebují prioritně přesunout blíže k oknu
  • Jak během podzimu upravit zálivku
  • Jaké teploty jsou pro rostliny problematické
  • Tipy na prevenci proti škůdcům
IMG 6383 Plantizia.cz

Nároky rostlin na světlo během podzimu

Světla během podzimních měsíců postupně ubývá a je tedy třeba rostliny, které vyžadují více světla přemístit blíže k oknu . U kaktusů a sukulentů se díky tomu vyhnete deformaci listů, která vzniká, když se rostliny snaží natáhnout blíže ke světlu.

Máme-li barevnější druhy jako fitonie či aglaonémy, místo blíže u okna jim zaručí intenzivnější barevnost.

Panašované druhy jako například Pothos N’joy, Pothos marble queen, Ficus Tineke, Ficus Benjamina variegata či nebodaj Monstera variegata zase potřebují více světla kvůli tomu, že v bílých částech listů nemají chlorofyl. Dostatek světla je klíčový pro to, aby se jim dařilo a aby jim nehnědly dopisy.

Zamioculcasy, tchyniny jazyky, zelené potosovce, asparagus či kapradina můžeme nechat i na tmavších místech.

Jak na podzim upravit zálivku rostlin

Jelikož teplota klesá, půdě trvá déle aby mezi zálivkami proschla. U nenáročných rostlin jako jsou pothosy, zamioculcasy, tchyniny jazyky, filodendrony zálivku trochu omezíme, abychom se vyhnuli přelití .

Citlivé na příliš mokrou půdu jsou zejména kaktusy, sukulenty, kterým od září můžeme zdvojnásobit interval mezi zálivkami. Například místo jednou týdně je stačí zalít jednou za dva týdny. Také vždy zkontrolujeme zda půda úplně proschla dříve než je zalijeme.

Dalšími druhy, které hůře zvládají přelití jsou fíkusy a alokázie. Mezi dvěma zálivkami by jim vždy měly alespoň vrchní dva centimetry půdy proschnout. Pokud si nejsme jisti, můžeme pro měření vlhkosti substrátu použít vlhkoměr . U těchto druhů by zálivka neměla být častější než jednou týdně.

Při přelití se na rostlinách objevují žluté a hnědé měkké fleky na listech. Příznaky přelití tedy na rostlince snadno odhalíme . Pokud by se nám podařilo přehnat to se zálivkou, přebytečnou vodu z okrasného květináče nebo podmisky vylijeme a rostlinku necháme proschnout a poté zaléváme menšími množstvími vody, než se po šoku dá do pořádku.

Opakem rostlin o kterých jsme si mluvili výše jsou kapradiny, asplenia a asparagusy, které mají v oblibě mít půdu stále mírně vlhkou a nepřekáží jim, pokud jim necháme trochu vody stát iv podmisce. U těchto druhů na podzim zálivku nemusíme moc omezovat.

polievanie rastlin Plantizia.cz

Jaké teploty rostliny během podzimu nemají rádi

Pokud se rostlinky letnily na balkoně, je čas přesunout je dovnitř. Většina druhů dobře nesnáší teploty pod 10-15 °C. I když jsou dny ještě teplé, je třeba dát pozor na nízké noční teploty.

Když se uvnitř začne topit, je třeba, abychom zejména vlhkomilné druhy jako kalatea či maranta přesunuli dále od sálajícího tepla z radiátoru.

Nezapomeneme ani na řasokoule, kterým také pobyt na parapetu nad radiátorem neudělá dobře, protože mají raději chladnou vodu. Umístíme je raději někam do místnosti dále od radiátoru.

Pozor na průvan

Při otevírání oken na podzim musíme dávat pozor, aby studený vzduch nefoukal přímo na rostliny. Nejvíce citlivé na průvan jsou fíkusy, které mohou po profouknutí začít opadávat. Podobně je na tom i mimóza, případně calathey, kterým se při nachlazení mohou začít kroucet listy .

pexels photo 9707244 Plantizia.cz

Škodci na pokojových rostlinách a jak jim předejít

Podzim je kritickým obdobím pro výskyt škůdců na exteriérových rostlinách a polích, ale nevyhnou se jim ani pokojové rostliny. Nejčastějšími druhy, které se rozšiřují na podzim jsou třásněnky a svilušky.

Dobře se jim daří hlavně v suchu, takže je dobré preventivně zvyšovat vlhkost v místnosti s rostlinami. Můžeme použít difuzér nebo rostliny pořádně a často rosit. Rostliny je třeba také pravidelně preventivně kontrolovat. Jako prevenci proti škůdcům je dobré aplikovat 1 – 2 krát do měsíce postřik přírodním nimbovým olejem nebo NeemAzalem .

Škodci se rozšíří díky větru, takže se může stát, že se k vám dostanou z vnějších rostlin či dřevin.

V případě, že zahlédneme na rostlině škůdce, je třeba ji ihned dát do karantény a umýt její listy jarovou vodou. Vhodným prostředkem k odstranění širokého spektra škůdců je přírodní prostředek na olejové bázi NeemAzal nebo chemický Mospilan. Jak jednotlivé druhy škůdců identifikovat a účinně odstranit se dočtete v našem článku Škodce na pokojových rostlinách .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *