Nejčastěji škůdce na pokojových rostlinách – jak je úspěšně odstranit

Škůdci na rostlinách jsou strašákem všech pěstitelů. Je to hmyz, který je drobný a škodí našim rostlinám. Většina druhů škůdců rostliny vycicuje, některé je i obžírají a jiné se živí kořeny. Takto poškozená rostlina postupně chřadne a může odumřít. Podívejte se s námi v tomto článku na to, jaké škůdce známe, jak je správně rozeznat a úspěšně se jich zbavit. Podíváme se také na prevenci proti škůdcům, aby vaše rostlinky byly odolné a zdravé.

V článku se dozvíte:

  • Představíme základní druhy škůdců jako třásněnky, vlnatka, roztočče, mušky smutivky a další
  • Jak jednotlivé škůdce vypadají, jak je identifikovat
  • Návod na úspěšné odstranění jednotlivých škůdců
  • Jak správně aplikovat postřiky proti škůdcům
  • Preventivní kroky, aby se škůdci na rostlinách neusídlili

Toto jsou škůdci, které se nejčastěji vyskytují na pokojových rostlinách. Postupně vám představíme jednotlivé druhy a jak se jich zbavit.

1. Vlna (Červci / Vlnačka / Mealy bug)

Jak vypadá, co způsobuje a jak ji na rostlině najdeme

Vlna patří mezi nejčastější nepřátele pokojových rostlin. Má rád zejména orchideje, kaktusy, citrusy, krotony a fíkusy, ale nepohrdne ani žádnou jinou rostlinou.

Pokud si na naší rostlince všimneme bílých chomáček, které vypadají podobně jako kousky vaty , máme na rostlince vlnatku.

Vlna zanechává po sobě výměšky, které vypadají jako zmiňovaná vata a na dotek jsou voskové. Pod nimi schovává vajíčka nebo sebe, když je přicučena na rostlinu. Živí se vycicováním šťávy z rostlin.

Tyto broučky jsou většinou dlouhé kolem jednoho až dvou milimetrů a mají bílou barvu . Když vlnatku rozmačkáme, má žlutou až červenavou tělesnou tekutinu.

Vlnatku bychom měli hledat hlavně v různých záhybech , například tam, kde se na stonek připojuje list, na listech hlavně ze spodní strany, ale může žít i blízko u kořenů. Vysátovat může šťávu i ze stonků, které jsou již dřevnaté.

Po delší době výskytu vlnatky , listy napadené rostliny žloutnou.

Jak se zbavit vlnatky

Vlna patří mezi nejodolnější škůdce. Kontaktní insekticidy na ni moc nepomáhají.

Rostlinku, na jejíž vlnatku najdeme, bychom měli každodenně kontrolovat a vatovou tyčinkou odstraňovat bílý povlak . Avšak pouze takhle se vlnatky nezbavíme a musíme sáhnout i po postřiku.

Přírodním řešením je postřik NeemAzal , který je systematický. To znamená, že se dostane do šťáv rostliny a hmyz, který ji vysát, se otráví. Můžeme jej kombinovat s postřikem FloraVita Citro, který je listovým hnojivem a zároveň podpůrnou léčbou při nemocech a škůdcích. Také můžeme listy postřikovat roztokem Nimbového oleje.

Někdy je však napadení tak silné, že přírodní postřiky nestačí a musíme sáhnout po chemii.

Kvůli voskové vrstvě, která hmyz chrání, je vhodné použít postřik Mospilan , který je také systematický. Postřik po týdnu opakujeme.

Po dalším týdnu postřik můžeme vyměnit, tentokrát by nám už měl stačit Neemazal nebo jeho přírodní alternativa  RockEffect.

Můžeme také sáhnout po postřicích Karate Zeon nebo Sanium Ultra .

Všechny přípravky účinné proti vlnatce naleznete zde .

2. Třásněnky (Třásněnky / Thrips)

Jak vypadají, co způsobují a  jak je na rostlině najdeme

Třásněnky jsou jedním z nejrozšířenějších škůdců pokojových rostlin. Často je obtížné je najít, pokud rostlina není silně napadena. Na rostlině vypadají jako drobné čárky bílé nebo černé barvy, larvy jsou žluté .

Na rostlinách si také všimneme, že v důsledku vycicování šťáv třásněmi listy žloutnou . Třásněnky také po sobě z anechávají na listech i stříbrný povlak nebo cestičky .

Na listech napadených třásněnkami také můžeme najít hnědé suché skvrny a větší černé tečky , které jsou výkaly těchto škůdců. Takto se napadení často projevuje například na monstěře adansonii či na marantách. Existuje několik druhů třásněnek a proto se projevy jejich napadení mohou mírně lišit

Jak se zbavit třásněnek

Pro úspěšné odstranění třásněnek můžeme použít chemický postřik Karate Zeon , Mospilan nebo přírodní alternativu Spintor či NeemAzal . Používat také můžeme nimbový olej .

Jako alternativu také můžeme použít postřik Sanium případně Multirose .

K odchycení dospělých jedinců, které létají nám pomohou modré lepové desky .

K odstranění třásněnek z  pokojových rostlin můžeme také použít parazitické hlístice. 

Všechny přípravky účinné proti třásněnkám naleznete zde .

3. Roztočce (Svilušky / Spider Mites)

Jak vypadají, co způsobují a  jak je na rostlině najdeme

Svilušky jsou příbuzné pavoukům. Jedním z  nejčastějších indikátorů jejich výskytu na rostlině jsou drobné, jemňoučké pavučinky na listech či při stoncích .

Škůdci svilušky mají v oblibě suché prostředí. Často napadají například břečťany, banánovníky, calathey, maranty či jiné rostliny s  jemnějšími listy.

Při jejich napadení jsou listy vybledlé, nažloutlé a  někdy vypadají naprosto „bez života“.

Většina druhů roztočců je tak malá, že si jich pouhým okem na rostlině nevšimneme. Můžeme si však všimnout jejich drobných výměšků, které vypadají jako prach . Také výskyt roztoččů bývá spojen s drobnými, jemnými pavučinkami na rostlině.

Jak se zbavit svilušky

Roztočce nejsou hmyz, proto na ně nezabírá insekticid, ale musíme použít akaricid , který je vhodný na pavoukovce.

Z  přírodních přípravků má akaricidní účinky NeemAzal , takže ten můžeme použít.

Velmi účinný je chemický postřik Nissorun . Ten se však může použít pouze jednou za vegetační sezónu, neboť působí tak, že zabíjí vajíčka a larvy a dospělé jedince sterilizuje, takže se nemohou dále rozmnožovat. Pokud by náhodou nezabral, musíme použít jiný přípravek.

Další velmi účinný chemický přípravek proti roztočcům na pokojových rostlinách je postřik Apollo .

I při roztočích je možnost biologické ochrany a to v podobě roztoče dravého, který se aplikuje na listy. 

Všechny přípravky účinné proti sviluškam naleznete zde .

4. Mušky Smutivky (Smutnice / Gnats)

Jak vypadají, co způsobují a  jak je na rostlině najdeme

Smutivky jsou malé černé mušky . Mají bílé larvy, které se nacházejí v  půdě a  mohou ničit kořeny. Mušky vyletují z květináče při každé zálivce a při každé manipulaci s rostlinou.

 

Jak se zbavit mušek smutiček

Proti muškám smutivkám bojujeme tím, že napadené rostliny oddělíme od jiných, aby mušky nepřelétly a  neusadili se do dalších rostlin.

Trochu omezíme zálivku , protože smutivkám se lépe daří ve vlhkém prostředí.

Použijeme postřik Cyper , který je již naředěný a prodává se iv praktické lahvičce s postřikovačem. Postřik opakujeme každé 3 dny alespoň dva tři týdny podle potřeby.

Můžeme si pomoci i žlutými lepovými deskami nebo lepovými šipkami , které odchytávají dospělé létající jedince. 

I zde se naskýtá možnost biologické ochrany a to v podobě parazitických hlístic, které nasadíme do půdy.

Proti výskytu mušek je vhodné používat i preventivní ochranu v podobě hnojiva s citrusovými silicemi . Na výběr máme tekuté hnojivo pro pokojové rostliny od značky Floria , nebo listové hnojivo FloraVita Citro , které se aplikuje postřikem.

Všechny přípravky účinné proti muškám smutivkám naleznete zde .

5. Puklice a štítničky (Scales)

Jak vypadají, co způsobují a  jak je na rostlině najdeme

Puklice a jejich příbuzné štítničky se nejčastěji vyskytují na citrusech či fíkusech, můžeme je však nalézt na jakékoli pokojové rostlině.

Vypadají jako drobné hnědavé puchýřky nebo vypouklinky . Škodci jsou pod nimi přichyceni a  sají rostlinu. Tyto škůdce se nehýbou, takže při jejich identifikaci nehledáme na rostlině pohyb, ale hnědavé vypukliny. Poklice se většinou nacházejí na spodní straně listu. Často jsou na listech také lepkavé výměšky .

Po čase začnou listy napadené rostliny žloutnout a  rostlina celkově chřadne.

Jak se zbavit poklic

Jejich tělo je pokryto štítem nebo voskovou vrstvou az toho důvodu jsou odolné vůči kontaktním postřikům. Proto k jejich likvidaci využijeme zejména systematické postřiky.

Z  přírodních postřiků je to NeemAzal a  z  chemických například Mospilan . Škodce se pokusíme i mechanicky odlupovat. Aplikovat na puklice můžeme i přípravek Sanium .

Všechny přípravky účinné proti puklicím naleznete zde .

6. Mšice (Mšice / Aphids)

Jak vypadají, co způsobují a  jak je na rostlině najdeme

Mšice jsou poměrně viditelné škůdce, mohou být zelené, černé či bílé . Jsou to drobné broučky, které se vyskytují často na mladých listech a výhonech, ale i na stoncích a kmenech, kde vysávají rostlinné šťávy.

Listy se při napadení mšicemi kroucejí, schnou nebo žloutnou . Mohou se také na nich tvořit vypouklé puchýře a  listy mohou být lepkavé.

Na pokojových rostlinách se naštěstí neobjevují často, většinou napadají rostliny pěstované v  zahradě případě na balkoně.

V  zahradě, hlavně na stromech, spolu s nimi často objevíme mravence, které se živí jejich výměšky.

Jak se zbavit mšic

Mšice ošetřujeme podobně, jako vlnatku. Výborně na ně zabírá Karate Zeon , také Sanium Ultra , či insekticidní tyčinky Sanium .

Také proti nim můžeme použít postřik MultiRose , který je zároveň i fungicidem a tedy ochraňuje i před houbovými onemocněními.

Z přírodních postřiků jsou účinné NeemAzal a RockEffect .

Všechny přípravky účinné proti mšicím naleznete zde .

7. Mínerka (Vrtalka / Leaf-mining Fly)

Jak vypadá, co způsobuje a jak ji na rostlině najdeme

Mínerka je larva jistého druhu mouchy, která naklade vajíčka do listu, kde se tato larva vylíhne a uvnitř listu následně tvoří chodbičky kousáním. Na napadeném listu vidíme hnědé čáry. Také se na pokojových rostlinách nevyskytuje moc často, nejčastěji se vyskytuje po letnění venku.

Jak se zbavit mínerky

Mínerku ošetřujeme systematickými insekticidy. Zabere například chemický Mospilan nebo přírodní Neemazal.

8. Molice (Whitefly)

Jak vypadají, co způsobují a jak je na rostlině najdeme

Molice vypadají na listech jako bílé čárky. Když rostlinkou pohneme, rozletí se do všech stran. Tvarem těla připomínají moly, ale jsou mnohem menší.

Jak se zbavit molic

Proti molicím můžeme použít chemické insekticidy jako například Mospilan , Sanium nebo přírodní alternativu NeemAzal a RockEffect.

Jako možnost biologické ochrany je zde moličák skleníkový

Jelikož molice létají, pomohou proti nim i žluté lepové desky nebo lepové šipky.

Ošetření rostlin oslabených po napadení škůdci

Všechny vybledlé, zežloutlé, zhnědlé, děravé či jinak poškozené listy odstraníme. Dbáme na ideální světelné podmínky a vyšší vzdušnou vlhkost kolem rostliny.

Oslabené rostliny po skončení procedur přibližně týden po posledním postřiku začneme přihnojovat. Kromě klasického hnojiva lze použít Stimulátor růstu od Rosteto.

Zvolit můžeme i přípravek Atonik pro oslabené rostliny nebo listové hnojivo FloraVita Citro , které zároveň působí i jako přírodní prevence proti opětovnému výskytu škůdců.

Jak správně aplikovat postřiky na ochranu pokojových rostlin

Existuje několik typů postřiků na rostliny, toto jsou základní z nich:

  • kontaktní , které působí tím, že se postřik dostane na tělo škůdce a ničí jej
  • požerové , které musí škůdce zkonzumovat
  • systémové / systematické , které proniknou přes buňky do rostlinných šťáv, kde působí a když savý škůdce saje tyto šťávy, ničí ho (systémovému postřiku tedy trvá trochu déle, než zaúčinkuje)

Na škůdce, které jsou hmyzem, jako například vlnatka, třásněnky, molice, používáme insekticidy , na svilušky, které jsou příbuzné s pavouky, použijeme akaricid (přípravek proti pavoukovcům).

Postřik rozředíme podle návodu na obalu. Pokojové rostlinky většinou nebývají zmíněny v tabulkách, kde jsou rozepsány koncentrace, můžete vždy použít zlatý střed, případně u odolnějších škůdců můžete použít vyšší koncentraci.

Při použití postřiku na pokojové rostliny se řídíme těmito zásadami:

  • rostlinku stříkáme úplně celou tak, aby po ní postřik stékal, obzvláště pozorně nastříkáme i spodní stranu listů
  • po postřiku 2 dny rostlinku nesprchujeme, nerosíme, neutíráme její listy, ani ji nenecháváme venku na dešti
  • dáme pozor, aby ošetřená rostlina v žádném případě nebyla po aplikaci postřiku na přímém slunci, jelikož by to mohlo způsobit spálení listů
  • postřik opakujeme v intervalu uvedeném v instrukcích k postřiku, některé postřiky se opakují vícekrát po sobě, některé jen jednou za vegetační sezónu
  • postřiky navzájem nemícháme, každý připravujeme v separátní nádobě
  • mezi aplikací dvou různých chemických postřiků dodržujeme stanovené lhůty

Kromě přípravků na ochranu rostlin, které se aplikují postřikem, můžeme v některých případech použít i insekticidní tyčinky , například od značky Sanium, které jsou zároveň i hnojivem. Zapíchnou se do půdy ke kořenům a pomalu se rozpouštějí s každou zálivkou.

Také existuje biologická ochrana , když se na hubení škůdce nasadí na rostlinu jiný živočich, který rostlině neublíží, ale škůdce nám pomůže zbavit se.

U létajících škůdců nám mohou být nápomocné lepové destičky nebo lepové šipky, které se vyrábějí ve více barvách podle toho, na jehož škůdce jsou určeny. Používají se jako pomůcka k odchycení dospělých jedinců ak diagnostice, jak moc je rostlina napadena. Lepová prkna můžeme mít v květináčích umístěna i stále a včas díky nim uvidíme, že se nám do květináče nastěhoval létající hmyz.

Prevence proti škůdcům na pokojových rostlinách

Jako prevenci proti škůdcům můžeme pravidelně 1 – 2 krát do měsíce aplikovat postřik přírodním Nimbovým olejem nebo NeemAzalem . Návody na jejich míchání naleznete v popisu jednotlivých produktů.

Zdroj obrázků: Internet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *