Listy vaší rostlinky mírně žloutnou a po čase se na nich objeví drobné bílé chomáčky. Takto nenápadně může začínat napadení škůdcům s názvem vlnatka. Vlnatka patří mezi nejodolnější škůdce, boj proti ní bývá zdlouhavý. Podívejte se s námi v tomto článku jak ji na rostlině poznat, abyste ji začali eliminovat co nejdříve. Vysvětlíme vám také, které přípravky jsou na ni účinné.
V článku se dozvíte:
- Jak se projevuje napadení vlnatkou
- Kde na rostlince vlnatku hledat
- Návod na úspěšné odstranění tohoto škůdce
Jak vlnatka vypadá, co způsobuje a jak ji na rostlině najdeme
Vlnatka , kterou také můžete najít pod názvy Červce, Vlnačka nebo Mealy bug, patří mezi nejčastější nepřátele pokojových rostlin. Často zvykne napadat například orchideje, kaktusy, sukulenty, fíkusy či dracény, ale nepohrdne ani žádnou jinou rostlinou.
Pokud si na rostlince všimneme jemných bílých chomáček, které se podobají kouskům vaty, máme na rostlince vlnatku . Kromě těchto typických výměšků, které připomínají vatu a jsou na dotek voskové, můžeme také na rostlince zahlédnout drobné broučky. Tyto broučky jsou většinou velké kolem jednoho až dvou milimetrů a mají bílou barvu. Když vlnatku rozmačkáme, má žlutou až červenavou tělesnou tekutinu.
Pod vatovými výměšky vlnatka skrývá vajíčka, nebo sebe, když je přicučena na rostlinu. Živí se vysáváním šťávy z rostliny. To ji oslabuje a postupně může na následky napadení vlnatkou odumřít úplně.
Vlnatku bychom měli na rostlině hledat hlavně v různých záhybech. Například na místech, kde se na stonek připojuje list, v záhybech na listech a to hlavně ze spodní strany. Vlnatka také může žít i na stoncích dolů blízko u kořenů. Vysátovat může šťávu i ze stonků, které jsou již dřevnaté.
Po delší době co je rostlina vycicovaná vlnatkou, můžeme sledovat žloutnutí listů.
Jak se zbavit vlnatky
Vlnatka patří mezi nejodolnější škůdce na pokojových rostlinách. Kontaktní insekticidy na ni moc nepomáhají.
Rostlinku napadenou vlnatkou, bychom měli každodenně kontrolovat a odstraňovat bílé chomáčky případně broučky, které na ní najdeme. Můžeme k tomu použít například vatovou tyčinku. Ovšem pouze takto mechanicky se vlnatky nezbavíme, musíme sáhnout i po postřiku.
Přírodním řešením je postřik NeemAzal , který je systematický. To znamená, že se dostane do šťáv rostliny a vlnatka , který je vysát, se otráví. Můžeme jej kombinovat s postřikem FloraVita Citro, který je listovým hnojivem a zároveň podporuje léčbu při chorobách a škůdcích. Také můžeme listy postřikovat roztokem zamíchaným z vody a nimbového oleje, který působí proti škůdcům.
Někdy je však napadení silnější a přírodní postřiky nestačí, musíme tedy sáhnout po chemii.
Kvůli voskové vrstvě, která vlnatku chrání je vhodné použít postřik Mospilan , který působí systémově. Postřik opakujeme po týdenní přestávce.
Po dalším týdnu postřik můžeme vyměnit, tentokrát by nám už měl stačit Neemazal nebo jeho přírodní alternativa RockEffect .
Při boji proti vlnatce můžeme také sáhnout po postřicích Karate Zeon nebo Sanium Ultra .