Tillandsie – vzdušné rostliny: jak o ně správně pečovat

Jelikož air plants neboli vzdušné rostliny nabírají v poslední době na popularitě, pravděpodobně jste se už s nimi setkali. Rostlinky bez květináčů na vás zíraly ze skleněných nádob, zavěšené jen tak ve vzduchu na provázcích, zda nalepené na dřevě nebo na kamíncích.

V článku se dozvíte:

  • Jak je to možné, že tyto rostlinky nemusí být v květináči?
  • Z čeho tyto rostlinky žijí?
  • Jsou díky životu bez nutnosti zasazení do substrátu méně náročné na péči, nebo je tomu naopak?
  • Umíme jim v domácím prostředí vytvořit dobré podmínky pro život?
  • Jak se o tillandsie je třeba starat?

Podívejte se s námi blíže na tyto záhady přírody, abyste jim uměli dát to, co pro spokojený růst potřebují.

Název a původ

Tillandsie patří do čeledi Bromeliaceae (broméliovité), kam patří mnoho rostlin, například vrízea, guzmánie, aechmea, nebo třeba i ananas. Zajímavé je, že patří mezi jednoděložné rostliny, kam patří například i trávy či palmy. Většina roste jako epifyty na stromech a skalách. Jsou však také druhy, které najdeme v zemi.

Najdeme je hlavně v cetrální a jižní Americe. Žijí v lesích, v horách a dokonce i na poušti. Ty z pouště jsou aerofyty – mají pouze malinké kořínky, kterými se přidržují sypkého pouštního substrátu, složeného hlavně z písku.

Rozdělujeme je na 7 druhů: Pseudo-Catopsis, Diaphoranthema, Phytarrhiza, Anoplophytum, Pseudalcantarea, Allardtia a Tillandsia .

Vzhled a rozměry

Důležité je rozdělení na dva typy – zelené a stříbrné, protože od toho se bude odvíjet i péče o ně.

Většina má stonek zakrnělý a listy rostou v rozetách do tvaru košíku, díky čemuž sbírají lehčí vodu. Na povrchu listů se nacházejí drobné chloupky/šupinky, tzn. trichomy. Ty dokáží uskladnit poměrně velké množství vody (v odumřelých buňkách a živé buňky pak tuto vodu postupně podle potřeby přenášejí do rostliny). Podle jejich množství mají tillandsie také barvu. Stříbrné jsou pokryty větším množstvím šupinek, to znamená, že vydrží větší sucho a šupinky je také chrání před sluncem. Proto je můžeme umístit na světlejší místo, než ty zelené. Ty mají šupinek méně a vodu jim musíme dopřát častěji (jakým způsobem si vysvětlíme už za chvíli). Listy jsou většinou tvrdé.

Tillandsie známe v mnoha velikostech, nejmenší je Tillandsia usneoides , nebo i španělský mech, která roste zamotaná sama o sebe a vytváří tak husté závěsy. Častokrát se v přírodě nachází přichycená o stromy. Největšími tillandsiemi jsou Tillandsia grandis a Tillandsia krukoffiana. Tyto mohou dorůst až do přibližně tří metrů. Vzhledem zajímavá je i Tillandsia tectorum, která má trichomy tak dlouhé, že vypadá, že je chlupatá. Žije vysoko v horách přichycená o skály a kameny a vláhu sbírá z oblak, které se drží na vrcholu hor.

Ze zahradnictví možná znáte i Tillandsia cyanea – Tillandsii modrou, která se prodává v květináči. Zdobí ji klas bramboříkových listenů a kvete modře.

Mezi nejoblíbenější druhy patří Tillandsia ionantha , ať už v růžové nebo zelené variantě, nebo netradiční Tillandsia caput medusae , která svým pokrouceným tvarem připomíná medúzu. V posledních letech se těší velké oblibě i Tillandsia xerographica , která má kulatý tvar.

Jak pěstovat tillandsie

Umístění

Tillandsie umístíme na místo s rozptýleným světlem. Platí pravidlo, že čím je tillandsie bledší, tím více světla potřebuje. Přímým slunečním paprskům bychom se však měli vyhnout, hlavně v létě a je-li rostlinka umístěna za sklem, protože by nám mohli rostlinku spálit.

Vzdušné rostliny by neměly být na místě, kde je průvan a také ne při spuštěném radiátoru, protože sálavé teplo z něj je rychle vysuší.

Zelenější druhy tillandsií vydrží i místo s menším podílem světla.

Pokud máte okno v koupelně, je to pro ně výborné místo díky vysoké vzdušné vlhkosti.

Tillandsie se mohou jen tak položit na stůl, nebo je můžeme zavěsit do vzduchu, položit na samorosty či kameny, nebo jemně přidrátovat například o dřevo. Velmi dekorativně působí pěstují-li se ve skleněných nádobách – teráriích či aerariích, které jsou závěsné nebo položené na stole či poličce.

Air plants můžeme umístit i na ozdobný keramický tác.

Zalévání

Tillandsie můžeme zavlažovat dvěma různými způsoby. Prvním z nich je rosení. Rosit bychom air plants měli každé 2 – 3 dny v závislosti na vzdušné vlhkosti. Například, pokud je máme v koupelně, při zvlhčovači vzduchu či nad otevřeným akváriem, nemusíme rosit tak často. Máme-li však doma velmi teplo a sucho, můžeme je rosit i každý den.

Druhým způsobem je pravidelné namáčení tillandsií do vody. Namáčet tillandsie můžeme každých 5 – 7 dní. Pobyt ve vodě může být 20 minut až 1 hodinu. Pokud náhodou tillandsii necháme ve vodě déle, nic se nestane. Po namoční rostlinky musíme pořádně otřást a nechat okapat růžicí směrem dolů, aby z nich vytekla přebytečná voda.

POZOR: Tillandsie vždy rosíme i poléváme měkkou vodou, například dešťovou nebo převařenou. Toto je velmi důležité, protože minerály ve vodě by ucpaly trichomy a rostlinky by pak neměly jak přijímat vodu a postupně by vyschly.

Přesazování

Tillandsie přesazovat nemusíme, protože většina z nich roste bez půdy. Již zmiňovaný druh Tillandsia cyanea, který se pěstuje v květináči, přesazujeme jednou za 2 – 3 roky do substrátu pro orchideje, ideálně použít značku Profík, která obsahuje pouze kůru, rašeliník a kokosové vlákno.

Hnojení

Od jara do podzimu můžeme používat speciální hnojivo pro tillandsie. Můžeme také použít řidší koncentraci hnojiva pro orchideje : jednou do měsíce do vody na zalévání/rosení přidáme poloviční koncentraci tekutého hnojiva pro orchideje a bromélie.

Množení

Tillandsie můžeme množit tehdy, když při bázi kořene vytvoří dceřiné rostlinky. Tato „miminka“ můžeme oddělit ostrým nožem velmi opatrně, když budou mít velikost alespoň třetiny mateřské rostliny. Většinou se na rostlince vytvářejí až po kvetení. Může jich být 1-2 kousky, ale někdy i více než 5 najednou.

Je rostlina jedovatá?

Tillandsie nejsou jedovaté, jsou bezpečné pro lidi i zvířata.

Právě dostupné vzdušné rostliny tillandsie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *