Rostliny v zimě: S těmito 5 tipy vaše rostliny bezpečně přežijí do jara

S ochlazením na podzim přichází období, které je pro mnohé druhy rostlin tím nejtěžším a pro některé jedince i osudným – zima.

Rostliny v zimě jsou ohroženy mnoha nástrahami. Ať už je to málo světla, chlad a mráz či nedostatek vzdušné vlhkosti kvůli přetápění. Rostliny musí vydávat množství energie, aby toto období přežily. Podívejte se s námi, jak by měla vypadat péče o rostliny v zimě. Těchto 5 tipů vám pomůže a vaše rostliny se vám na jaře odmění.

1. Dopřejte rostlinám v zimě více světla

Pro rostliny je fotosyntéza nejdůležitějším procesem v jejich životě. Díky fotosyntéze získávají dostatek živin pro svůj život a růst. V zimě jsou dny kratší a slunce je vzdálenější, proto mnoho rostlin trpí nedostatkem světla.

Rostliny můžeme posunout blíže k oknu. Slunce je v zimě mnohem slabší, takže je klidně můžeme dát i na přímé slunce, pokud jsou světlomilné.

Pokud nemáme možnost dát rostlinky blíže k oknu, nebo je to pro ně stále příliš málo (např. severní strana zastíněná stromy), můžeme jim pořídit speciální světla – tzv. growlighty , které na rozdíl od umělého osvětlení, mají plnou škálu barevného světla a proto slouží jako náhrada přírodního světla. 

2. Pozor na topení!

Ať už máte radiátor, podlahové topení nebo krb, jedno je jisté – topná sezóna způsobuje suchý vzduch. Kromě toho, sálavé teplo nedělá rostlinám dobře. Proto bychom měli v chladných měsících pouvažovat nad správným rozmístěním rostlin v bytě. Snažíme se je dát vždy dál od zapnutých radiátorů. Pokud máme podlahové topení a rostliny na zemi, můžeme využít stojany na rostliny, poličky, stolky či vyšší květináče.

Proti suchému vzduchu způsobenému topením je ideální bojovat zvlhčovačem, který dělá dobře nejen květinou, ale i nám. Pokud ovšem nemáme takovou možnost, můžeme rostliny každodenně rosit. Při rosení dáváme pozor na srolované nerozvinuté listy. Pokud by se do nich dostala voda a zůstala tam, mohlo by to způsobit zčernání listu. Ke zvlhčení vzduchu v místnosti také můžeme použít nádobky s vodou umístěné na radiátoru a okolí rostlin. Z nich se bude odpařovat voda a zajistí lepší podmínky pro rostliny.

Náš tip: Do podmisky dejte vrstvu kamínků a zalijte vodou. Díky kamínkům rostlina nebude stát ve vodě, ale odpařováním vody jí zabezpečíte vyšší vzdušnou vlhkost.

3. Zalévejte v zimě rostliny méně

V létě jsme mohli zalévat rostliny ostošest, protože bylo horko a substrát rychle prosychal. Na podzim a v zimě si však musíme dávat pozor. Rostlinky mají málo světla, a proto jdou do stadia tzv. . dormancie, což je něco jako zimní spánek. Rostlina tehdy vytváří minimum zelené hmoty (zpomalí svůj růst) a soustředí se na to, aby přežila zhoršené podmínky. Proto neumí ani přijímat mnoho vody.

Zálivku proto snížíme. Substrát můžeme nechávat proschnout o něco více než v létě.

4. Hnojení odložte na jaře

V chladných měsících přestaneme hnojit nebo vyměníme klasické hnojivo za podzimní , které nepodporuje tvorbu zelené hmoty. Na podzim jej používáme podle návodu a v zimě snížíme jeho koncentraci, nebo jej nepoužíváme vůbec. 

5. Některé rostliny přes zimu spí – dopřejte jim odpočinek

Některé hlízoviny, jako například oxalis či caladium na podzim ztrácejí listy a zimu přežijí stažené v hlízách, které během chladných měsíců nepoléváme. Hlízy můžeme buď nechat v květináči s hlínou, nebo je vyjmout a odložit na suché chladné místo. Na jaře opět začneme zalévat a rostlinky opět vyrostou.

Existují druhy masožravek , které také na podzim vyschnou a opětovně se probudí až na jaře.

Druhy patřící mezi kaktusy a sukulenty bychom měli na zimu umístit na chladnější místo a zcela omezit zálivku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *