Vánoční růže / Poinsettie: Jak se o ně postarat nejen během Vánoc

vánoční růže vánoční hvězda červená velká poinsettia plantizia

Poinsettia neboli Vánoční růže je tradičním symbolem Vánoc. Lidé často poinsettie po svátcích odkvetlé vyhazují. Při troše snahy vám však může každé Vánoce vykvést a proto není vůbec zapotřebí kupovat každý rok novou. Přispějte s námi k uchování životního prostředí a pojďme si vysvětlit, co udělat, aby naše poinsettia zůstala spokojena po celý rok a aby nás v době Vánoc potěšila barevnými listeny.

V článku se dozvíte:

  • Může poinsettia opět vykvést?
  • Odkud vánoční růže pocházejí?
  • Jaká legenda se váže k poinsettii?
  • Jsou vánoční růže toxické?

Pozorně čtěte až do konce a věříme, že vám vaše vánoční růže bude dělat radost i další svátky.

Název a původ

Poinsettia, nebo pryšec nejkrásnější je známý jako vánoční růže či vánoční hvězda, protože kvete na Vánoce a jeho květiny svým tvarem připomínají hvězdu. Jeho latinský název je Euphorbia pulcherrima a patří do čeledi euphorbiaceae – mléčníkovité.

V minulosti byla poinsettia samostatným rodem, dnes už je to jen podrod. Poinsettia pochází z Mexika. Název poinsettia vznikl tak, že Joel Robert Poinsett, první velvyslanec USA v Mexiku, hledal nové druhy rostlin. Když objevil při cestě nádherný keř s červenými květy, vzal řízky s sebou do svého skleníku v Jižní Karolíně.

William Prescott, historik a odborník na hispánii, byl po zpopularizování této rostliny požádán, aby jí dal nový název. Ve své knize Dobytí Mexika popsal Poinsettův příběh a na jeho počest nazval vánoční hvězdu Poinsettia. Euphorbia pulcherrima znamená „nejkrásnější euphorbia“ a dostala ho proto, že německému botanikovi CL Willdenowovi přerostla přes spáry ve skleníku a její červené květy se tlačily ven, zdobíce celý skleník.

Věděli jste, že?

V současnosti existuje množství kultivarů a každoročně přibývají nové. Vánoční růže tak můžete mít v různých odstínech růžové, oranžové, ale také strakaté či čistě bílé.

Vzhled, růst a rozměry

Poinsettia je keř nebo menší strom, který v přírodě dorůstá výšky až 4 metry. V období Vánoc ji zdobí červené, růžové, bílé/krémové či panašovené listeny a drobné, nevýrazné žluté květy. V březnu se při troše štěstí mohou objevit plody, pokud se opylila (větrem, hmyzem), budeme mít později semena. Potom přes barevné listeny začnou růst nové výhonky, které můžeme v dubnu zakořenit

Jak pěstovat vánoční růži?

Umístění

Poinsettia potřebuje umístění na velmi světlém místě bez přímých slunečních paprsků. Potřebě světla v určitých obdobích během roku se budeme věnovat později v článku. Je velmi citlivá na průvan, teplo z radiátoru, klimatizaci a zejména změny teplot. V žádném případě nesmí být v blízkosti okna, které se v zimě otevírá. Je teplomilná. Pokud ji kupujete v zimě, je důležité, aby byla cestou domů chráněna.

Zalévání

Vánoční růže je příbuzná sukulentů a při polévání bychom na to měli myslet – nesnese přemokření, proto při polévání vždy vylijeme přebytečnou vodu. Má však ráda stále mírně vlhký substrát – poléváme menším množstvím vody a substrát necháme proschnout zhruba do poloviny. Poinsettia má období dormance ne v zimě, jako většina běžných pokojových rostlin, ale se „zimováním“ začínáme zhruba v polovině března, nikdy ne později než koncem března. Tehdy zálivku postupně omezíme tak, že ji poléváme, až když proschne celý substrát. Zalévání v různých obdobích roku se ještě budeme podrobně věnovat.

Přesazování

Při přesazování použijeme substrát pro pokojové rostliny. Myslíme však na to, že je to částečně sukulent, a proto substrát smícháme s větším množstvím perlitu nebo se substrátem pro kaktusy a sukulenty. Plastový nebo terakotový květináč s drenážními otvory na spodku bychom měli zvolit o 1-2 cm větší, než původní. Přesazujeme po odkvětu a následném řezu, ideálně každý rok.

Hnojení

Po insetii hnojíme jinak, než většinu klasických pokojových rostlin. Většina rostlin se hnojí od jara do podzimu, ale po insetii hnojíme od června do zhruba poloviny března. Můžeme použít hnojivo na pokojové rostliny.

Množení

Poinsettie můžeme množit řízky – při řezu, pokud ještě neopadaly všechny listy nebo v březnu, kdy vyrůstají nové výhonky. Řízky můžeme nechat zakořenit v perlitu, případně i přímo v substrátu.

Roční režim a jak docílíme, aby vánoční růže opět kvetla?

Pokud chceme, aby poinsettia vykvetla, od podzimu (října) je to s jejím umístěním trochu složitější. Poinsettia potřebuje 9 hodin co nejsilnějšího světla, ale ne přímého a 15 hodin úplné tmy. Je to proto, že v její domovině je v tomto období velmi krátký den. Můžeme to udělat tak, že ji budeme umisťovat do skříně, nebo pokud nemáme možnost se tomu pravidelně věnovat, nejlepší je použít growlight/růstová světa ve skříni nebo třeba v krabici a zapnout časovač. S tímto bychom měli začít začátkem října. Trvání světla a tmy nemusí být naprosto přesné, měli bychom se alespoň přibližovat poměru 9:15. Během trvání „umělé noci“ by na ni nemělo zasvítit žádné světlo ani umělé.

Také bychom ji měli méně hnojit i zalévat. Přibližně ve druhé polovině listopadu by se její listy měly začít vybarvovat a v průběhu prosince vykvete. V prosinci jí potřebujeme dopřát spoustu nepřímého světla a můžeme ji normálně přihnojovat.

Rostlina začne postupně odkvétat v průběhu ledna a nad barevnými listeny se začnou objevovat výhonky nových listů. Koncem března, nejpozději v dubnu, ji postupně převedeme do odpočinkového režimu tím, že postupně snížíme zálivku až tak, že bude substrát úplně prosychat před každou zálivkou. Postupně začne shazovat listy. V polovině dubna bychom ji měli přesunout na chladnější místo – například na chodbu, do sklepa… V tomto období nebude potřebovat ani moc světla. V polovině května ji seřízneme tak, aby zůstaly jen cca. 10 cm dlouhé stonky. Pokud máme starou rostlinu, jejíž stonky už dřevnatějí, řežeme jen mladé stonky, ne dřevo. Při řezu necháme pouze hlavní stonky, boční odstraníme také. Po seříznutí ji můžeme přesadit podle bodu Přesazování v tomto článku. Nyní ji můžeme probrat pořádnou zálivkou a přemístěním na teplé, světlé místo. Koncem června můžeme začít poinsetii přihnojovat, případně ji můžeme dát letnit do stínu na balkon, terasu či zahradu.

Jsou vánoční růže jedovaté?

Ano, jako všechny euphorbie, i vánoční růže je jedovatá. Avšak jen mírně, nemusíme se jí bát.

Zajímavosti

  • Aztékové nazývali vánoční růži Cuetlaxochitl. Považovali ji za symbol čistoty. Během 14. až 16. století ji používali i pro medicínské účely. Její míza snižuje teplotu. Z jejích listenů získávaly červené barvivo. Ve vysokých nadmořských výškách nelze tuto rostlinu pěstovat, a proto si ji poslední král Aztéků Montezuma nechával donášet z území dnešního Mexico City. Později ji mexickí křesťané začali považovat za symbol Vánoc, jelikož tradiční mexické vánoční ozdoby jsou červené barvy a její květiny jim připomínaly betlémskou hvězdu.
  • O tom, jak se poinsettia stala vánočním symbolem, existuje legenda. V Mexiku žil chlapec, příliš chudý na to, aby dal na Štědrý Večer Kristu dar. Řekli mu, že Bůh přijme i jednoduchý dar, darovaný s láskou. A tak posbíral vedle cesty obyčejnou listnatou rostlinu. Když s ní však vstoupil do chrámu, rostlina okamžitě rozkvetla a objevily se na ní červené listeny. Tak se podle této legendy stala pro Mexičany poinsettia symbolem Vánoc.

Vánoční růže na e-shopu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *