Roztočce na rostlinách a jak se jich zbavit

Listy, ktoré vyzerajú zaprášené a v záhyboch sa začínajú vytvárať drobné pavučinky – aj takto nenápadne môže vyzerať napadnutie rastliny roztočcami. Prečítajte si v tomto článku ako roztočce na rastline rozpoznať a tiež ako sa ich úspešne zbaviť.

V článku sa dozviete:

  • Ako sa prejavuje napadnutie roztočcami
  • Kde na rastlinke roztočce hľadať
  • Návod na úspešné odstránenie tohto škodcu
  • Ako ošetriť oslabenú rastlinu po napadnutí roztočcami

Jak svilušky vypadají, co způsobují a jak je na rostlině najdeme

Roztočce, které můžete znát pod zahraničními názvy Svilušky nebo Spider Mites, patří mezi jedny z nejrozšířenějších škůdců pokojových rostlin.

Jedním z nejčastějších indikátorů jejich výskytu na rostlině jsou drobné, jemňoučké pavučinky na listech či při stoncích .

Při napadení rostliny svilušky zvyknou být listy vybledlé, nažloutlé a někdy vypadají zcela „bez života“. Často se na první pohled dají snadno zaměnit se skvrnami způsobenými spálením od slunce či přelitím.

Většina druhů roztočců je tak malá, že si jich pouhým okem na rostlině nevšimneme. Můžeme si však všimnout jejich drobných výměšků, které vypadají jako prach .

Škůdci svilušky mají v oblibě suché prostředí. Často napadají například břečťany, banánovníky, calathey, maranty či jiné rostliny s jemnějšími listy. Jejich listy se při silnějším napadení mohou začít kroucet.

Existuje několik druhů roztočců a proto se projevy napadení mohou mírně lišit.

Jak se zbavit svilušky

Ihned poté, co odhalíme, že naši rostlinku napadli svilušky bychom ji měli umístit do karantény mimo ostatní rostliny, abychom zabránili rozšíření na další rostliny. Jelikož tyto drobné škůdce jsou velmi lehké, jednoduše je mezi rostlinami v blízkosti umí roznést i závan větru.

Roztočce nejsou hmyz, proto na ně nezabírá insekticid, ale musíme použít akaricid , který je vhodný na pavoukovce.

Z přírodních přípravků na odstranění škůdců pokojových rostlin má akaricidní účinky NeemAzal , takže ten můžeme použít.

Velmi účinný je na roztočce chemický postřik Nissorun . Ten se však může použít pouze jednou za vegetační sezónu, neboť působí tak, že zabíjí vajíčka a larvy a dospělé jedince sterilizuje, takže se nemohou dále rozmnožovat. Pokud by náhodou po jedné aplikaci nezabral, musíme použít jiný přípravek.

Další velmi účinný chemický přípravek, který můžeme proti roztočcům na pokojových rostlinách použít je postřik Ortus .

I při roztočích je možnost biologické ochrany a to v podobě roztoče dravého, který se aplikuje na listy.

Zde najdete všechny přípravky s účinkem proti sviluškam:

Ošetření rostlin oslabených po napadení svilušky

Všechny vybledlé, zežloutlé, uschlé, zkroucené či jinak poškozené listy odstraníme. Dbáme na ideální světelné podmínky a vyšší vzdušnou vlhkost v okolí rostliny, jelikož svilušky se lépe daří v suchém prostředí. Vlhkost můžeme zvýšit například difuzérem.

Oslabené rostliny po skončení procedur přibližně týden po posledním postřiku začneme přihnojovat. Kromě klasického hnojiva lze použít Stimulátor růstu od Rosteto.

Zvolit můžeme také přípravek Atonik pro oslabené rostliny nebo listové hnojivo FloraVita Citro, které zároveň působí i jako přírodní prevence proti opětovnému výskytu škůdců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *