Pokojové rostliny vhodné do ložnice

pexels cottonbro studio 5858228 Plantizia.cz

Patříte spíše mezi milovníky rostlin nebo u vás doma nepřežije ani kaktus? Ať už je s to s vámi jakkoli, určitě se u vás najde alespoň jedna zelená rostlina. Jak je to s rostlinami v ložnici?

Mezi mnoha převládá názor, že rostliny do ložnice prostě nepatří. Opak je ale pravdou. Existují krásné druhy, které ve vaší ložnici dokážou zázraky. Produkují kyslík, čistí vzduch, zmírňují stres a působí pozitivně na mysl a spánek.

Které pokojové rostliny jsou vhodné do ložnice?

Mezi doporučené druhy patří lopatkovec , který ocení především alergici. Nejen, že se jedná o velmi krásnou rostlinu, ale současně čistí a zvlhčuje vzduch a dokonce dokáže zachytávat i toxiny.

I tchyniny jazyky nebo zelenec dokáží detoxikovat vzduch . Mají schopnost absorbovat zejména formaldehyd, uvolněný z nábytku nebo lepených podlah. Tchyniny jazyky produkují kyslík iv noci, čímž prospívají zdravému spánku.

Některé druhy rostlin dokážou být nápomocné i při nespavosti. Jsou to například levandule nebo eukalypt . Jejich jemná vůně působí prostřednictvím aromaterapie a uvolňuje stres. Levandule pomáhá při bolestech hlavy, eukalypt zase pozitivně působí na dýchací cesty. Obě rostliny jsou zároveň silným repelentem. Pokud si do ložnice zvolíte tyto rostliny, pomohou vypudit hmyz a nezvané návštěvníky ložnice.

Přelomové druhy v čištění vzduchu jsou ale Aloe ver a a palma Areka , proto je také doporučujeme do ložnice. Produkují spoustu kyslíku. Aloe vera je také známo svými léčivými vlastnostmi a pozitivními účinky na pokožku.

Do ložnice jsou také vhodné aglaonémy. Mezi jejich výhody patří rychlý růst a schopnost čistit vzduch od škodlivých látek včetně cigaretového kouře i chemikálií uvolňovaných z nábytku, podlah a koberců.

pexels ksenia chernaya 4740531 scaled Plantizia.cz

Jaké rostliny umístit do tmavých ložnic?

Je vaše ložnice orientována na špatnou světovou stranu nebo vám stíní okolní budovy či stromy? Nevadí, i do takových ložnic můžete umístit rostliny, které nemají vysoké nároky na intenzitu světla .

Poslední dobu jsou stále populárnější monstery , ale můžete zvolit i klasický zamioculcas , který je velmi nenáročný na péči a vhodný i pro pěstitele začátečníky. Zkušenější pěstitelé mohou sáhnout i po kapradi Nephrolepis (označované také Nefrolepka) s bohatými listy. Podobný zelený zenový kout vám v ložnici pomůže vytvořit i asparagus .

pexels cottonbro studio 5853028 scaled Plantizia.cz

Co do ložnice rozhodně nepatří?

Pokud věříte na pověry, měli byste se vyhnout kaktusům a pokojovým rostlinám se špičatými listy i, ale prakticky vám tyto druhy nijak neuškodí. Vyhnout byste se měli spíše bohatě kvetoucím aromatickým rostlinám , které svou pronikavou vůní mohou způsobit bolesti hlavy a nespavost. Zároveň jsou lákadlem pro hmyz, který ve své ložnici nechcete.

Do ložnice určitě nedáváme umělé ani sušené rostliny , které jsou lapači prachu a mohou výrazně zkomplikovat spánek, zejména alergikům.

pexels taryn elliott 4112558 scaled Plantizia.cz

Co když mi neroste ani kaktus?

Patříte mezi pěstitele analfabetů, tedy jinými slovy nepřežije vám ani nejodolnější kaktus? Nevěšte hlavu. Rostliny si do ložnice můžete přinést alespoň prostřednictvím rostlinných motivů například i na povlaku na polštáře případně jiných dekoracích.

pexels tim samuel 6697328 scaled Plantizia.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *