Tradescantie

Jste milovníky růžové či fialové barvy? Tradescantie jsou těmi vhodnými rostlinami pro vás, jelikož mnoho z jejich druhů hraje právě těmito barvami. Tradescantie jsou nenáročné rostlinky, vhodné i pro začátečníky. Spousta lidí má zkušenosti, že i když se o ně starali minimálně, spokojeně jim rostly. O jejich nenáročnosti svědčí i to, jak snadno se množí ve vodě stonkovými řízky. Jsou to rozkošné táhlé rostliny, které oživí každou poličku.

V článku se dozvíte:

  • Kam umístit tradescantiu?
  • Je třeba tradescantiu rosit?
  • Jak můžeme tradescantiu rozmnožit?
  • Je tradescantia jedovatá?

Čtěte dál a uvidíte, že tuto rostlinku se nemusíte bát pěstovat a určitě se jí u vás bude dařit. 

Název a původ

Tradescantie pocházejí z Amerického kontinentu a známe je až 75 druhů. Patří do čeledi Commelinaceae, česky podkovité. Do Evropy a celého světa se dostaly jako okrasné a pokojové rostliny již v 17. letech. století. Název dostali po botanicích se jmény John Tradescant the Elder a John Tradescant the Younger. Rostou v mnoha environmentálních podmínkách, většinou v tropických oblastech, v lesích, na polích a loukách. 

Věděli jste, že?

Indiáni používají Tradescantiu virginiana k léčbě nevolnosti. 

Vzhled a rozměry

Tradescantie jsou táhlé rostliny, které se táhnou do výšky nebo vytvářejí koberce. Jsou okrasné hlavně listem, avšak mají také pěkné menší květiny. Ty mohou být bílé, fialové či dokonce modré.

Listy různých kultivarů pěstovaných v domácnostech jsou často zespodu fialové az vrchu mají pruhované panašování. Častokrát s růžovým nádechem jako například Tradescantia quadricolor nebo Tradescantia Nanouk nebo se stříbrnými a fialovými proužky jako Tradescantia zebrina. Některé druhy mají listy zelené s  proužky jako Tradescantia Tiama a  jiné zase čistě zelené, jako například Tradescantia Blushing Bride. Délka stonků může dosáhnout i 60 cm. 

Zajímavost

Tradescantie jsou důležité pro cytogenetiku (obor biologie, který se zabývá buněčnou genetikou), protože během evoluce prošly mnoha změnami ve struktuře a počtu chromozomů. Používají se také jako bioindikátory environmentálních mutagenů a radiace. Barva tyčinek v květech, která je normálně fialová, se po vystavení určitým látkám zbarví do růžova. Z některých druhů se vyrábějí kapky do očí proti únavě a přetížení. 

Jak pěstovat tradescantie?

Umístění

Umístíme tradescantiu na světlé stanoviště bez přímých slunečních paprsků, které by ji mohly spálit. Od jara do podzimu jí velmi prospívá letnění na zastíněném, ale světlém místě na balkoně či zahradě. Pokud ji umístíme na příliš tmavé místo, listy nebudou pěkně zbarveny.

Pěstujeme ji jako táhlou rostlinu, takže je ideální do závěsných květináčů a do macramé či na vysoké police.

Zalévání

Tradescantiu zaléváme přibližně jednou za týden. Vždy ji poléváme zespodu, protože svrchu má listy nahustě a  pokud by se na nich udržovala voda, mohla by rostlinka začít odhnívat. Můžeme ji rosit, ale nepotřebuje to. 

Přesazování

Tradescantiu přesazujeme vždy na jaře. Rychle se rozrůstá, takže ideální je přesazovat ji každý rok. Použijeme substrát na pokojové rostliny, doporučujeme kvalitní substrát Profík. 

Hnojení

Tradescantiu hnojíme od jara do podzimu hnojivem pro pokojové rostliny . Postupujeme podle návodu na daném hnojivu. 

Množení

Tradescantia se množí velmi rychle a vděčně. Stačí, když vezmeme stonkový řízek s pár lístky a dáme ho do vody. Tu měníme alespoň jednou za týden. Po přibližně měsíci, někdy i kratší, se objeví první kořínky. Když dosáhnou alespoň 3 – 4 cm, můžeme mladou rostlinku dát do substrátu.

Řízek tradescantie můžeme sázet i přímo do substrátu. Je velká pravděpodobnost, že se nám uchytí. 

Je tradescantia jedovatá?

Tradescantia je jedovatá a také je silným alergenem. Způsobuje hlavně podráždění citlivé pokožky při doteku. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *