Starček / Senecio: Správná péče, aby se mu dobře dařilo

starcek panasovany senecio rowleyanus variegated pokojove rostliny pokojovky

Starček rowleyho je netradiční táhlý sukulent, který vypadá jako hrášek na šňůrce. Šňůrka z perel či šňůrka z korálků, perlový náhrdelník a zelené perly, to jsou názvy, pod kterými je také znám tento nápadný převislý sukulent s latinským názvem Senecio rowleyanus. Momentálně zažívá velký boom. Díky svému rozkošnému vzhledu jej se stal must-have rostlinkou každého, kdo si své obydlí zútulňuje zelenými společníky.

V článku se dozvíte:

  • Jak vznikl název starček?
  • Proč musíme senecio pěstovat v substrátu pro kaktusy?
  • Kam umístit starčeka, aby se mu dařilo?
  • Jak si můžeme rozmnožit senecio?

Přečtěte si tento článek, kde se dozvíte vše, co Vás zajímá o této roztomilé a oblíbené rostlince.

Název a původ

Starček rowleyho se v latině jmenuje Senecio rowleyanus. Senecio znamená starý muž, od toho je odvozen i název Starček. Druhá část názvu rostlinky je po britském botaniku Gordonu Douglasovi Rowleym, který se věnoval převážně kaktusům a sukulentům.

Senecio patří do čeledi Asteraceae, česky astrovité, který zahrnuje více než 1000 druhů,  toho přibližně 100 je sukulentních. Jejich pojmenování vychází z toho, že některé druhy mají stříbrné listy. To se ovšem netýká Senecia rowleyanus.

Domovem starčeka převislýho jsou suché části Jihozápadní Afriky.

Vzhled, druhy a rozměry

Senecio rowleyanus má nezaměnitelný vzhled. Jeho listy mají tvar zelených kuliček, které vypadají jako hrášek a visí na tenkých stoncích. V přírodě se senecio plazí po zemi a vytváří koberečky, případně převisí z útesů a podobných přírodních útvarů. Každý stonek může měřit až 90 cm. V domácnosti jej můžeme pěstovat jako převislou rostlinku nebo jednotlivé stonky ukládat na půdu a  vytvořit hustý kobereček.

Určitě vás zaujaly kulaté listy tohoto senecia a zajímá vás, jaká je jejich funkce. V přírodě, kde žije, je velmi sucho, a proto si v listech udržuje vodu. Zároveň tvar listů snižuje velikost povrchu, který je vystaven suchému horkému vzduchu a tím snižuje odpařování. 

Věděli jste, že?

Na každém listu průsvitný pásek, který je nazýván také okno a slouží k tomu, aby se světlo dostalo dovnitř listu. Toto usnadňuje fotosyntézu. Je to společná vlastnost mnoha sukulentů, které si vytvořily silnější vrstvu na povrchu, aby je chránila před ostrým slunečním světlem či odpařováním v důsledku přílišného tepla. 

Starček rowleyho si můžeme snadno zmýlit s různými jinými druhy. Mezi nejčastěji pěstované patří Senecio herreanus, známý jako šňůra ze slz. Název napovídá, že listy nemají kulatý tvar, ale tvar kapek – na koncích mají špic. Je znám také pod názvem šňůrka melounů, protože okno nemá jedno, ale více proužků, a proto listy připomínají miniaturně prodloužené melouny. 

Senecio citriformis se zase odlišuje tím, že jeho listy mají tvar malých citrónků, jsou stříbrné a celá rostlinka roste vzhůru, stonky dokonce po čase dřevnatí a vytváří keř. Pěstuje se méně, protože se hůře rozmnožuje. 
Dalším zajímavým seneciem, který zatím v obchodech můžeme najít spíše raritně, je Senecio radicans, který je znám jako šňůrka z banánů, což napovídá, jaký tvar mají jeho listy. 

Prvenství mezi zvláštními stračky si však drží Senecio peregrinus, jehož tučné listy vypadají jako delfíny, proto se mu říká šňůrka z delfínů neboli Strings of dolphins. Je to hybrid mezi S. rowleyanus a S. articulatus (který je také zajímavý, má zhrublý stonek rozdělený na nepravidelné články a listy rostou na koncích stonků).

Existuje podobně vypadající sukulent, Curio “Trident Blue”, jehož listy jsou téměř stejné, ale mají namodralý/stříbrný nádech a tento sukulent není převislý, ale tvoje malé keříčky. Rod Curio vznikl oddělením některých rostlin z rodu Senecio.

senecio variegata starcek sukulent pokojovky pokojova rostlina

Jak pěstovat senecio?

Umístění

Jak jsme již zmínili, v přírodě senecio žije plazíc se po zemi a koberečky vytvořené touto rostlinkou, jsou někdy schovány pod jinými rostlinami. Proto bychom při jeho umístění měli dbát na to, aby na něj nesvítily velmi ostré sluneční paprsky. Nepřímého světla má ovšem rád dostatek.

Neumisťujeme jej do pokojů bez oken nebo do prostor, kde je celý den zataženo. Výborně se hodí do macramé závěsů, či do květináčů s tvářičkou, kde vytváří efekt zelených kudrnatých vlasů. 

Zalévání

Listy sukulentu senecio jsou ve tvaru kuliček kvůli tomu, aby zadržovaly vodu. Díky nim vydrží déle bez vody. Zaléváme ho tak, jako všechny kaktusy a sukulenty a tedy před každou zálivkou počkáme, až jeho substrát úplně proschne. Pokud si nejsme jisti, raději ho nepolijeme a počkáme ještě déle. Nic se nestane, když zůstane déle proschlý, hlavně, není-li moc teplo. Nikdy ho nepoléváme svrchu, jelikož jeho kořenový systém je mělký a tenké kořínky by snadno odhnily. Kaktusy a sukulenty poléváme tak, že do misky nalijeme vody, necháme je napít a přebytečnou vodu po několika minutách vylijeme. V zimě nepoléváme téměř vůbec.

Přesazování

Senecio přesazujeme na jaře, ideálně jednou za rok až dva. Nejlépe se mu daří v mělkých širších květináčích ve tvaru misky, ale můžeme ho zasadit i do obyčejného květináče. Zespodu musí mít dírky kvůli polévání a odtékání přebytečné vody.

Při přesazování použijeme kvalitní substrát na kaktusy. My doporučujeme značku Profík, jelikož je dobře propustný a ideální nejen pro kaktusy, ale i pro sukulenty.

Zajímavé je, že Senecio můžeme pěstovat iv hydroponii a narozdíl od promočeného substrátu, ve vodě mu nezvyknou odhnívat kořeny.

Hnojení

Senecio můžeme hnojit od jara do podzimu tekutým hnojivem na kaktusy podle návodu na obalu. 

Množení

Senecio se jednoduše množí řízky. Jednotlivé výhonky odstřihneme a stačí, když je položíme na substrát (případně je můžeme jemně přidrátovat). Půdu udržujeme vlhkou, dokud nevidíme, že výhonky jsou přichyceny kořínky.

Je senecio jedovaté?

Starček je jedovatý pro lidi i zvířata. Při požití nadměrně velkého množství, může způsobit onemocnění jater.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *