Anthurium clarinervium

Anthurium clarinervium s jeho sametovými listy patří mezi sběratelské kousky, už však není až tak raritní jako před časem. Je příbuzné s klasickými barevnými anthuriemi, které se pěstují v našich končinách již dlouhá léta a jsou stále populární. Na to, jak jsou krásné, jsou opravdu nenáročné.

V článku se dozvíte:

  • Odkud anthuria pocházejí?
  • Jak pečovat o anthurium?
  • Jak pěstovat anthurium a kam jej umístit?
  • Jak se množí anthuria?
  • Jsou anthuria jedovatá?

Pozorně čtěte až do konce a věříme, že vás tyto rostliny přesvědčí o své vyjímečnosti.

Název a původ

Anthurie jsou rostliny z čeledi Araceae (Áronovité). Žijí na Severu Mexika a Argentiny a částečně i na Karibských ostrovech. Některé žijí v zemi, ale většinou jsou to epifyty, které rostou přichycené o stromy nebo skály vzdušnými kořeny. Anthurium clarinervium je endemické pro stát Chiapas v Mexiku. (endemické = přirozeně se vyskytující jen na tomto území)

Vzhled a rozměry

Anthuria mají různý vzhled. My se zaměříme v tomto článku na Anthurium clarinervium a případně i na Anthurium andraeanum, které je méně zajímavé, ale nejčastěji pěstované zejména pro barevné květy, které jsou původně červené, ale vyšlechtěné iv různých jiných barvách, například v růžové, bílé, zelené, zda tmavě fialové (resp. barevné jsou listeny, květiny jsou žluté nebo zelené). Květy anthurií se používají i do kytic. Toto anthurium má lesklé, kožovité listy ve tvaru šípu.

Anthurium clarinervium má nevýrazné, menší květy s růžovým listenem a zeleným květem. Toto anthurium má zajímavé spíše dopisy. Mají srdíčkový tvar, jsou tmavozelené a žilnatina je bílá až stříbrná. Mají sametový povrch. Jsou také kožovité, tvrdé, říká se jim „kartonové“. Existuje mnoho různých anthurií se sametovým povrchem listů. Ve volné přírodě jsou to zejména ty, které nemají přísun velkého množství světla, ale spíše žijí ve stínu. Některé z nich patří do sekce Cardiolonchium, včetně Anthurium clarinervium. Takovým anthuriím, které mají výraznou žilnatinu, se ve španělštině říká Esqueletos. Patří mezi ně i Anthurium crystallinum, na jehož listy když se podíváte přes světlo, uvidíte drobné krystalky nebo hybrid Anthurium „Ace of Spades“, který je vyšlechtěn z Anthurium clarinervium. Co se týče velikostí Anthurií, umí být opravdu obrovské, některé listy mohou mít délku až jeden metr.

Jak pěstovat Anthurium clarinervium?

Umístění

Anthurium clarinervium umístíme do polostínu nebo na rozptýlené světlo, snese i slabé, ranní slunce, na kterém vyniknou jeho lesklé, sametové listy. Silné slunce by mělo za následek ustoupení sametového povrchu listů. V případě umístění na tmavším místě, bude růst pomalu. Anthuria jsou náchylná k průvanu, změně teplot, či umístění při klimatizaci a radiátoru. Pravidelně bychom měli listy čistit od prachu. Anthuria většinů rostou do velkých rozměrů a listy mnoha druhů mohou dorůst do délky kolem metru, proto je vhodné umístit je jako solitéry. Anthurium clarinervium je však menší druh a jeho listy budou mít kolem 25 cm.

Zalévání

Anthurium je vlhkomilné, ale jelikož v přírodě roste jako epifyt, je důležité udržovat vzdušnou vlhkost rosením či zvlhčovačem a kořeny neudržovat v příliš mokré půdě. Substrát poléváme vždy, když proschne, čili přibližně jednou za týden až 10 dní, v létě za vysokých teplot možná trošku častěji. Dáváme si záležet, abychom k zalévání i rosení používali vždy měkkou vodu, jinak se budou na listech tvořit ošklivé, bílé skvrny. Anthuriím se daří iv semi-hydroponii a jsou vhodné i do zelené stěny.

Přesazování

Anthuria přesazujeme jednou za rok, vždy do plastového květináče s drenážními otvory na spodku, který je o 1-2 cm větší než původní. Můžeme použít substrát na orchideje a smíchat jej se substrátem pro pokojové rostliny. Také můžeme použít substrát na pokojové rostliny smíchaný s perlitem. Doporučujeme použít substráty značky Profík. Přesazujeme vždy na jaře.

Hnojení

Anthuria hnojíme od jara do podzimu hnojivem na zelené pokojové rostliny. V případě, že pěstujeme anthurium pro květiny, můžeme toto hnojivo střídat s hnojivem na orchideje. Nikdy však nepoužíváme dvě hnojiva najednou a vždy se řídíme návodem na obalu daného hnojiva.

Množení

Anthurium se může množit zasazením semínek, které vkládáme do rašeliníku. Pravidelně udržujeme rašeliník vlhký rosením, můžeme jej i zakrýt sáčkem nebo pěstovat v mini skleníku. Když jsou vyklíčené rostlinky trošku větší, můžeme je přesadit do půdy.

Pokud se nám v substrátu dospělé rostliny objeví rostlinné miminko, když bude mít alespoň 10 cm, můžeme jej při přesazování opatrně oddělit od mateřské rostliny. Kořeny oddělíme ostrým nožem a zasadíme do samostatných květináčů. Anthuria se dají množit i vrcholovým řízkem, ale nezkušeným pěstitelům to v domácích podmínkách nedoporučujeme. Dělá se to se staršími rostlinami, které mají již vyspělý stonek. Řízky můžeme dávat do perlitu nebo rašeliníku.

Je anthurium clarinervium jedovaté?

Anthuria jsou stejně jako ostatní aroidy, mírně jedovaté. Obsahují oxalátové krystaly, které dráždí kůži a sliznice a mohou způsobovat nevolnost.

Zajímavosti

  • Některá anthuria jsou rheofyty – to znamená, že jejich kořeny jsou přichyceny na dně rychle tekoucích, mělkých pramenů, ale listy mají nad vodu. Některé jsou břehové – žijí ve vlhkých půdách či na kamenech.
  • Pěstitelé anthurií vytvářejí množství různých hybridů – kříženců mezi druhy. Většinou chtějí dosáhnout nějakých konkrétních vlastností, například tvar, velikost či barvu listu, barvu listenů, či častější kvetení. Anthurium andreaenum je v dnešní době nejrozšířenějším anthuriem a je to pro jeho barevné listeny. V přírodě jsou ovšem přirozeně červené a všechny jiné barvy vznikly křížením. Někteří pěstitelé to dělají starým způsobem – opylováním různých druhů navzájem, čímž vznikají semena hybridů, která pak vypěstují. Tento proces však trvá velmi dlouho. Proto se momentálně pěstují tyto rostliny zejména prostřednictvím Tissue culture způsobu, kdy se z mateřské rostliny (která nemusí být dospělá) odeberou menší vzorky, které se pomocí chemických procesů naklonují. Tento druh zažívá ještě jeden druh chemické manipulace. V obchodech se prodávají nádherně rozkvetlá anthuria se spoustou květin. Přidává se do nich hormon kyselina giberelová, která stimuluje kvetení. Může však způsobovat, že květiny či listy budou mít špatný tvar, zdvojené květy, dokonce může způsobit závislost – květ pak neumí přirozeně vykvést bez této kyseliny, případně bude mít květin mnohem méně.

Anthuria dostupná na e-shopu

-18%
Original price was: 1 369 Kč.Current price is: 1 119 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *