Třásněnky – jak tyto škůdce pokojových rostlin poznat a zbavit se jich

Listy vaší rostlinky začínají žloutnout, objevují se na nich stále se rozšiřující hnědé fleky a  vy stále nevíte co děláte špatně i když dodržujete pokyny o  umístění, zalévání i hnojení rostlinky. I takto může vypadat napadení třásněnkami. Podívejte se s  námi v  tomto článku jako třásněnky na rostlině poznat a  jaké přípravky použít, abyste se jich úspěšně zbavili

V článku se dozvíte:

  • Jak se projevuje napadení třásněnkami
  • Kde na rostlince třásněnky hledat
  • Návod na úspěšné odstranění tohoto škůdce
  • Jak ošetřit oslabenou rostlinu po napadení třásněnkami

Jak třásněnky vypadají, co způsobují a  jak je na rostlině najdeme

Třásněnky , které můžete znát pod zahraničními názvy Třásněnky nebo Thrips , patří mezi nejrozšířenější škůdce pokojových rostlin. Často je obtížné je najít, pokud rostlina není silně napadena.

Na rostlině vypadají jako drobné čárky žluté, bílé nebo černé barvy . Na listech si při napadení třásněmi nejčastěji všimneme, že v důsledku vycicování šťáv listy žloutnou . Třásněnky také po sobě zanechávají na listech i stříbrný povlak nebo cestičky v listech . Dospělá stadia třásněnek létají , takže také můžeme u rostliny zahlédnout černé mušky.

Na listech napadených třásněnkami také můžeme najít asymetrické hnědé suché skvrny. Často se na první pohled dají snadno zaměnit se skvrnami způsobenými přelitím nebo přehnojením rostliny.

Můžeme také zpozorovat větší černé tečky na listech, které jsou výkaly těchto škůdců. Takto se napadení často projevuje například na monstěře adansonii či na marantách.

Existuje několik druhů třásněnek a proto se projevy napadení mohou mírně lišit.

Jak se zbavit třásněnek

Ihned poté, co odhalíme, že naši rostlinku napadli třásněnky bychom ji měli umístit do karantény mimo ostatní rostliny, abychom zabránili rozšíření na další rostliny.

Pro úspěšné odstranění třásněnek z rostliny můžeme použít chemický postřik Karate Zeon , Mospilan nebo přírodní alternativu Spintor či NeemAzal .

K boji se střapkami dále můžeme používat nimbový olej.

Jako alternativu při napadení třásněnkami můžeme použít postřik Sanium případně Multirose .

K odchycení dospělých jedinců, které létají nám pomohou modré lepové desky.

K odstranění třásněnek z  pokojových rostlin můžeme také použít parazitické hlístice. 

Zde naleznete všechny přípravky s účinkem proti třásněm:

Ošetření rostlin oslabených po napadení třásněnkami

Všechny zežloutlé, zhnědlé, děravé či jinak poškozené listy odstraníme. Dbáme na ideální světelné podmínky a vyšší vzdušnou vlhkost kolem rostliny.

Oslabenou rostlinu po skončení procedur, přibližně týden po posledním postřiku, začneme přihnojovat. Kromě klasického hnojiva lze použít Stimulátor růstu od Rosteto.

Zvolit můžeme také přípravek Atonik pro oslabené rostliny nebo listové hnojivo FloraVita Citro, které zároveň působí i jako přírodní prevence proti opětovnému výskytu škůdců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *