Přesazování pokojových rostlin a správná volba substrátu – vše co potřebujete vědět

Otepľuje sa a teda začína obdobie, keď sa rastliny preberajú po období odpočinku znova k životu. Okrem toho, že je teplejšie, slnko svieti omnoho dlhšie a preto rastliny rastú rýchlejšie. Toto obdobie je ideálne na to, aby sme skontrolovali, ktorým rastlinám treba vymeniť pôdu. Prečítajte si tento článok a potom môže začať presádzanie izbových rastlín do nových kvetináčov.

V článku sa dozviete:

  • V akom ročnom období je najlepšie presádzať?
  • Aké druhy substrátov existujú a aký substrát zvoliť?
  • Ako správne presádzať izbové rastliny?
  • Načo slúži drenáž?
presadzanie 6 Plantizia.cz

V akom ročnom období je vhodné začať s presádzaním rastlín?

Jar je na presádzanie ideálnym obdobím. V zime by sme presádzať nemali, pretože rastliny majú vegetačný pokoj a v lete nemusí byť presádzanie tak úspešné, pretože substrát rýchlo preschne a na úspešné prijatie novej zeminy sa potrebujú rastliny vo vlhkej pôde zakoreniť. Na jeseň presádzať síce môžeme, ale najlepšie je to spraviť na jar, pretože počas jesene rastlina potrebuje šetriť energiu a zbierať živiny na prežitie zimných mesiacov.

Ako často treba presádzať rastliny?

Väčšinu mladších rastlín by sme mali presadiť každý rok. Väčšie rastliny približne raz za 2 – 3 roky. V prípade veľkých a ťažkých starších rastlín stačí presadiť raz za 3 – 4 roky, prípadne ak to nie je v našich silách, tak im aspoň vymeniť vrchnú vrstvu pôdy.

Niektoré druhy rastlín sa však rady tlačia v kvetináči, najmä zamioculcas a sansevierie, takže časté presádzanie do väčšieho kvetináča pri nich nie je nutné. S presadením zamioculcasu dokonca čakáme až dovtedy, kým mu praskne kvetináč, v ktorom je (pokiaľ je v plastový). Pri týchto rastlinách dbáme na pravidelné dopĺňanie živín hnojivom.

Jak substrát zvolit vhodný substrát pro mou rostlinu?

Při přesazování musíme vědět, jaký druh rostliny máme, abychom věděli, jak často ji musíme prosadit a jaký substrát máme použít .

Existuje několik typů substrátů. Většina rostlin potřebuje substrát namíchaný z různých typů půdy . Substrát si můžeme buď namíchat sami, čímž zajistíme ideální poměr živin, nebo můžeme koupit již hotový substrát.

Každý substrát se skládá z určitých složek, které spolu vytvářejí prostředí s určitým pH a určitými živinami. Tyto složky mají jistý stupeň kyselosti, což je důležitá informace. Také tyto složky různě dlouho udržují vodu a skládají se z různě velkých částic. Zde platí pravidlo, že čím větší jsou částice, tím rychleji substrát proschne.

To, jak správně namíchat substrát , je pro každou rostlinku individuální a je to komplikovanější, proto většina pěstitelů sahá po univerzálnějších substrátech , které se prodávají již namíchané s předním poměrem složek a živin.

Při jejich výběru však musíme vědět, do jaké skupiny rostlin patří naše rostlina, kterou lze prosadit.

Představíme vám nejběžnější substráty, se kterými se můžeme setkat u pokojových rostlin.

presadzanie 10 Plantizia.cz

Jaké substráty existují a pro jaké rostliny jsou vhodné?

Substrát pro pokojové rostliny

Substrát pro pokojové rostliny je vhodný pro většinu pokojových rostlin okrasných listem . Můžeme do nich přesazovat většinu běžných druhů pokojíků jako jsou monstery, pothosy, ficusy, aglaonémy…

Substrátů pro pokojové rostliny je velké množství. Některé obsahují mykorhizu, nebo jsou přepařené – horkou párou zbavené škodlivých zárodků plísní a škůdců.

Nabídku kvalitních substrátů na pokojové rostliny naleznete na našem eshopu . Nejoblíbenější je substrát Profík pro pokojové rostliny:

Substrát vhodný pro zasazení řízků

K zasazení zakořeněných řízků volíme substrát pro výsev a množení . Pokud ho doma nemáme a potřebujeme ho jen malé množství, můžeme jej nahradit substrátem na pokojové rostliny , který obsahuje perlit a je dostatečně vzdušný.

Substrát pro kaktusy a sukulenty

Kaktusy a sukulenty sázíme do speciálního substrátu, který obsahuje spoustu písku, velkých částic a rychle prosychá . Oblíbený je substrát Profík pro kaktusy a sukulenty – speciální substrát určený pro přesazování a pěstování všech suchomilných rostlin. Složení substrátu je vyvinuto přesně podle potřeb těchto rostlin, které potřebují dostatečné provzdušnění kořenového systému , aby se předešlo jeho případnému zahnívání. Substrát je připraven z vybraných druhů rašelín, křemičitého písku, dolomitického vápence, jemné lávy, antuky, perlitu a zeolitu.

Substrát pro kyselomilné rostliny

Některé rostliny jsou kyselomilné a tak mají poněkud jiné nároky na půdu. Z pokojových sem patří zejména masožravky , pokojové azalky či kapradiny. Tyto rostliny se adaptovaly na život v půdě chudé na živiny. Kapradiny nám přežijí jak v kyselejší půdě, tak v obyčejném substrátu na pokojové rostliny, ale azalky a masožravky bychom měli sázet do čisté rašeliny . Speciální rašelinový substrát pro masožravky naleznete také v naší nabídce.

Substrát pro orchideje a bromélie

Pro orchideje a bromélie používáme speciální substrát pro orchideje , který obsahuje pouze kůru, kokosové vlákno a případně rašeliník.

U orchidejí Phalaenopsis dbáme i na výběr správného květináče – musí být průsvitný, protože světlo přijímají i vzdušnými kořeny, jinak se kořeny budou táhnout za světlem a rostlina časem vypadne z květináče. Plastový květináč by měl být zcela průsvitný, zatímco vnější může být i například barevný nebo matnější, ale stále průsvitný. Měl by mít ostrůvek ve středu, abychom orchidej mohli namočit do vody a pak ji nechat odtékat.

Presádzanie izbových rastlín krok za krokom

  1. Pokiaľ sme si už vybrali správny substrát, musíme ešte vybrať vhodný črepník a môžeme sa vrhnúť na sadenie.
    Nový kvetináč pre rastlinu by mal byť o 1 – 2 cm väčší, ako pôvodný.
  2. Ako prvé si pripravíme pôdu.
    Ak máme substrát ktorý obsahuje mikorýzu alebo je preparovaný, môžeme priamo sadiť.
    Ak nemáme pôdu s obsahom látok proti plesniam, môžeme do nej pridať kúsky uhlia, ktoré pôsobí proti plesniam. Tiež môžeme primiešať perlit či zeolit na prevzdušnenie pôdy.
  3. Do nového kvetináča dáme spodnú vrstvu substrátu a utlačíme.
  4. Ak chceme použiť mykorhitické huby a hydrogél, nasypeme ho do stredu kvetináča.
  5. Rastlinku s celým koreňovým balom vytiahneme z pôvodného kvetináča a vložíme do stredu nového.
  6. Okraje zasypeme substrátom, ktorý postupne utláčame. Zasypeme aj vrchnú vrstvu a jemne, ale dostatočne pevne utlačíme.
  7. Po presadené položíme kvetináč na podmisku alebo do ozdobného črepníka a rastlinku polejeme, aby sa korienky usadili v pôde a nevyschli.
  8. Ak chceme pomôcť koreňom rýchlejšie sa zakoreniť do novej pôdy, môžeme použiť Stimulátor rastu.

Približne po 6 týždňoch od presadenia začneme prihnojovať. Keďže množstvo substrátov obsahuje hnojivá a tiež množstvo živín, nehnojíme hneď po presadení, pretože to by bolo na rastlinu príliš veľa živín riskovali by sme jej spálenie.

Co je drenáž a proč je důležitá?

Pojem drenáž znamená odvodnění . Když rostlinu polijeme, vypije jen určité množství vody, nějaké množství vody absorbuje půda a její zbytek odtéká. Pokud tato voda zůstane v květináči, rostlinka ji stále pije, až jí bude příliš, popraská její tkáň v listech a následně dostane infekci – přemnoží se bakterie a rostlinka začne hnít.

Příliš mokrá půda zvyšuje pravděpodobnost houbových onemocnění a také některých škůdců, hlavně mušek smutivek . Proto bychom měli zajistit, aby půda nezůstávala mokrá.

V první řadě je důležité, aby květináč, do kterého sázíme, měl drenážní otvor na spodku, přes který bude přebytečná voda odtékat. Buď využijeme plastový květináč s dírkami na dně, který vložíme do ozdobného květináče bez otvoru, nebo terakotový či keramický květináč s otvorem, který položíme na podmisku.

Z misky nebo ozdobného květináče je důležité vodu po každém polití vylít .

Pokud chceme sázet přímo do květináče bez otvoru, musíme použít drenážní vrstvu . To znamená, že na dno květináče nasypeme keramzit, případně můžeme použít i kamínky, perlit, vermikulit či zeolit ​​s většími frakcemi. Díky drenážní vrstvě půda nebude stále mokrá a bude mít možnost vyschnout. Ale musíme dávat pozor – poléváme jen malým množstvím vody, aby nám hladina odteklé vody nepřesáhla výšku drenáže.

Vše potřebné k přesazování naleznete u nás na stránce:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *