Monstera – 10 nejčastějších problémů a jak je vyřešit

Monstera patří mezi nejpopulárnější pokojové rostliny . Monstery jsou oblíbené kromě jejich vzhledu i proto, že jsou vhodné i na tmavší místa, dobře zvládají horší podmínky a jsou nenáročné na péči . Jejich velké sytě zelené listy ve vaší domácnosti vytvoří pocit zelené džungle. Co však dělat, když jejich listy například hnědnou nebo žloutnou? Přečtěte si tento článek, abyste věděli jak jednoduše vyřešit nejčastější problémy monster.

V článku se dozvíte:

  • Co způsobuje hnědnutí a žloutnutí listů monster?
  • Proč monstery někdy nemají děravé dopisy?
  • Jak zjistit, že monsteru napadli škůdce?
  • Čím jsou způsobeny suché okraje listů?

Odpovědi na tyto otázky a také další cenné informace o pěstování monster se dočtete v tomto článku. Postupně vám představíme 10 nejčastějších problémů, se kterými se monstery potýkají .

monstera deliciosa list

1. Žloutnutí listů

Žloutnutí listů monster bývá většinou způsobeno příliš velkým množstvím vody . Může se jednat o pravidelné zalévání větším množstvím vody, ale monstery však může zežloutnout pár lístků i když měla jen jednou nárazově více vody. Úprava množství zálivky tento problém většinou vyřeší.

Hodně vody v květináči se může držet i pokud jsme hned po zakoupení rostlinku přesadili do velmi velkého květináče . U monster by měl být květináč jen o něco větší, než její kořenový systém. Má-li kolem sebe hodně půdy, ta může zůstávat vlhká a způsobí to žloutnutí listů.

U monster však může být žloutnutí i znamení nedostatku světla . Průvodním jevem jsou tehdy i menší a jakoby slabší listy na rostlině.

Častokrát jsou žluté listy na monsterách i příznakem toho, že ji napadli škůdce .

Nejčastěji se vyskytujícím škůdcům na monsterách jsou třásněnky . Na rostlině vypadají jako drobné čárky žluté, bílé nebo černé barvy . Třásněnky také po sobě zanechávají na listech i stříbrný povlak nebo cestičky v listech . Jak se těchto škůdců úspěšně zbavit si můžete přečíst v našem článku Třásněnky .

Listy mohou žloutnout i při napadení muškami smutivkami , jejichž larvy žijí v půdě a mohou ničit kořeny. Rostliny, které jsou déle napadeny zvyknou mít žluté a povadlé listy . Jak se zbavit mušek vyletujících z půdy se dozvíte v článku Mušky smutivky .

O všech škůdcích, které mohou napadat rostliny se můžete více dočíst v článku Škůdce pokojových rostlin a jak se jich zbavit .

monstera zltnutie listov

2. Kapání z konců listů

Tento jev se odborně nazývá gutace . Kapky na koncích listů také bývají označeny jako slzení monster .

Toto kapání z konců listů je průvodní jev toho, kdy rostliny odstraňují přebytečnou vlhkost přes listy. Může se vytvářet těsně po polití rostliny, ale i později, pokud je substrát velmi vlhký .

Snížením množství zálivky omezíme kapání z konců listů .

monstera kvapkanie z listov gutacia

3. Hnědnutí listů

Pokud jsou hnědé fleky na listech monstery měkké až vodnaté a zvětšují se, jejich nejčastějším důvodem je nadměrná vlhkost . Může to být příliš mnoho zálivky v půdě, ale také časté rosení listů . Jsou-li listy často zvlhčovány a zůstává na nich voda, právě kvůli ní tyto hnědé fleky vznikají.

Stačí tedy snížit množství zálivky a omezit zvlhčování listů . Hnědé listy se už bohužel „neopraví“, takže je jedině můžeme z monsteru odstranit, aby raději svou energii věnovala tvorbě nových zdravých listů.

Pokud by se i poté fleky objevovaly dále, je třeba zkontrolovat kořenový systém.

Podobně jako žloutnutí listů, i hnědnutí může být průvodním jevem napadení škůdci. Doporučujeme tedy dobře zkontrolovat i vrchní i spodní stranu listů monstery.

4. Černé fleky na listech

Černé fleky na listech monster, které v některých případech mívají i žluté okraje, bývají spojeny s nadměrnou vlhkostí, s ní spojeným houbovým onemocněním, nevhodným substrátem nebo chladem . Často to bývá i kombinace těchto faktorů.

Pokud se k pěstování monster používá příliš těžký, nevzdušný substrát a půda je tak nadměrně vlhká, mnohdy monstery podlehnou houbovým onemocněním, která jsou spojena s černými fleky na listech. Jako první záchrana pro rostlinu můžeme udělat to, že ji přesadíme do vzdušného propustného substrátu (takým je například substrát Profík pro pokojové rostliny) a květináče s odtokovými dírkami, případně dostatečně velkou drenážní vrstvou.

Monsteru poléváme menším množstvím vody a vrchní 2-3 cm substrátu necháme mezi zálivkami proschnout .

Aplikujeme také fungicid – přípravek proti houbovým onemocněním. Na naší stránce naleznete přírodní i chemické přípravky proti houbovým i bakteriálním onemocněním. Poškozené listy je dobré odstřihnout celé i se stonkem, aby monstera živiny dopřála novým zdravým listům.

Rostlinu umístíme na místo se spoustou rozptýleného světla a dáváme pozor, aby nebyla v průvanu.

5. Monstere rostou listy bez děr nebo malé listy

Listy bez děr jsou u mladých monster běžné. Děravé listy, odborně listy s fenestrací, se otevírají až v pozdějším věku rostliny. Pokud však dospělá rostlina otevírá jen malé listy , které jsou celé, je to většinou znamení nedostatku světla, případně živin .

Abychom na monstěře podpořili tvorbu velkých děravých listů, dopřejeme jí světlejší stanoviště a pravidelnou dávku hnojiva . Kromě klasických hnojiv můžeme jako doplněk použít i stimulátor růstu .

monstera deliciosa albo variegata panasovana monstera biela plantizia

6. Odhnívání kořenů

Odhnívání kořenů monster se nejčastěji projevuje hnědými a žlutými fleky na listech rostliny. Pokud se hniloba od kořenů přesune výše ke stonkům, můžeme na nich zpozorovat, že jsou také hnědé a měkké. Monsteru vyjmeme ze substrátu a kořeny zkontrolujeme. Ty co jsou hnědé, měkké a případně i zapáchají, odstraníme. Zdravé kořeny by měly být světlé a pevné .

Pokud nám na monstěře zbude jen malé množství zdravých kořenů, můžeme ji nejprve dát zakořenit do vody . K urychlení růstu kořenů použijeme Stimulax , nebo pokud rostlina bude ve vodě déle, můžeme použít Hydroponex . Když má monstera dostatečně velký zdravý kořenový systém, můžeme ji zasadit do nového substrátu .

Dbáme na to, aby byl použit substrát vzdušný. Můžeme použít již předpřipravený substrát, například Profík pro pokojové rostliny , nebo si zamíchat substrát sami – k provzdušnění použijeme perlit a kokosové kousky .

monstera korenovy system

7. Suché okraje listů

Suché okraje listů bývají způsobeny kvůli nízké vzdušné vlhkosti . Děje se to zejména v zimě, kdy je vzduch suchý a teplý kvůli topení, nebo naopak v létě, je-li monstera v blízkosti klimatizace, která také přesouší vzduch.

Vyšší vlhkost můžeme zajistit častým rosením nebo zvlhčovačem vzduchu v okolí monstery.

Dalším důvodem suchých hnědých konců listů u monster může být i reakce na chlór. Děje se to tehdy, pokud vodu, kterou poléváme nenecháme dostatečně dlouho odstát. Před poléváním je dobré vodu alespoň jeden den nechat odstát, aby chlór vyprchal a voda byla pokojové teploty.

monstera suche konce listov 1 Plantizia.cz

8. Pokroucené nebo povadlé listy

Stejně jako suché konce, i pokroucené okraje listů monster bývají známkou nedostatečné vzdušné vlhkosti.

Pokud máme monsteru umístěnou u okna, nebo někde v místnosti, kde je průvan, i toto proudění chladného vzduchu může způsobovat kroucení listů . Něco podobného se může dít iv létě, pokud je rostlině na slunném stanovišti příliš teplo. V tomto případě stačí změnit stanovisko monstery.

Pokud monstera déle nebyla poletá, její listy mohou působit povadlé. Po zálivce se tento problém napraví.

Pokud zvadnutí listů, případně celé rostliny sledujeme po přesazení, nemusíme se bát . Většinou je to jen šok ze změny a po čase se to upraví a rostlinka opět bude pevná. Při přesazování však dáváme pozor, aby nový květináč nebyl mnohem větší a použitá půda byla vzdušná . Sázíme-li do květináče bez odtokových dírek, pod substrátem nejprve vytvoříme drenážní vrstvu, například z keramzitu .

9. Padání monstery na strany

U větších listů a starších rostlin se nám může stát, že se část rostliny nebo dokonce celá naše monstera naklání na stranu a přímo vypadává z květináče. V tomto případě je třeba rostlinu podepřít.

U menších rostlin můžeme použít i menší kovové či dřevěné opory . U větších monster doporučujeme do květináče umístit kokosovou tyč , která je větší a pevnější .

Pokud chceme naší monstěře dopřát luxus navíc, můžeme ji podepřít tyčí vyrobenou z rašeliníku , do které dokáže přerůst vzdušnými kořeny a čerpat z ní vláhu.

Černá
Měděná
Stříbrná
Zlatá
239 289 
Měděná
Stříbrná
Zlatá
239 289 
Měděná
Stříbrná
Zlatá
239 289 
Černá
Měděná
Stříbrná
Zlatá
239 289 
Černá
Měděná
Stříbrná
Zlatá
169 289 

10. Vybledlé listy

Listy monster mohou vyblednout pokud je rostlina umístěna na příliš ostrém slunci .

Pokud na listech uvidíme vybledlé cestičky, je to znamení výskytu škůdců . O všech škůdcích, které mohou napadat monstery se můžete více dočíst v článku Škodce pokojových rostlin a jak se jich zbavit .

Líbí se vám monstery a chtěli byste si nějakou pořídit? Podívejte se na naši aktuální nabídku monster a vyberte si tu svoji:

-29%
Original price was: 3 489 Kč.Current price is: 2 489 Kč.
-28%
Original price was: 1 369 Kč.Current price is: 989 Kč.
-37%
Original price was: 989 Kč.Current price is: 619 Kč.
-10%
Original price was: 489 Kč.Current price is: 439 Kč.
-37%
Original price was: 1 369 Kč.Current price is: 869 Kč.
-8%
Original price was: 239 Kč.Current price is: 219 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *