Zalévat rostlinky zespodu nebo svrchu? Toto je věčné dilema rostlinářů. Obě metody mají své výhody. Pojďte se na ně podívat blíže.
Zalévání rostlin svrchu
Zalévání pokojových rostlin shora přímo na substrát pomáhá vyplavovat soli a minerály z půdy. Může se však u něj stát, že rostlinku přelijeme tím, že zůstane na dně květináče přebytečná voda.
TIP
Přibližně hodinu po zalévání rostlin shora doporučujeme zvednout rostlinu v plastovém květináči z okrasného květináče a vylít přebytečnou vodu, která na dně zůstala. Pokud máme květináč s podmiskou, vylijeme vodu z podmisky.
Zalévání rostlin zespodu
Zalévání pokojových rostlin zespodu má různé výhody. Jednou jeho velkých výhod je, že posiluje kořenový systém. Jak je to možné? Pokud vodu naléváme jen do podmisky nebo do květináče, rostlinka je nucena kořeny nasávat
vodu odspodu, což pomáhá posílit celý kořenový systém.
Zalévání zespodu je skvělou volbou pokud si nejste jisti, kolik vody rostlina potřebuje. Díky zalévání zespodu se vyhnete přelévání. Rostlinku necháte ve vodě stát přibližně půl hodiny až hodinu a ona si vytáhne jen tolik vody, kolik potřebuje a přebytečnou vodu vylijete ven. Pokud za krátký čas uvidíte, že všechna voda z podmisky nebo květináče zmizela, můžete ještě dolít další.
Pro jaké rostliny je zalévání zespodu vhodné
Zalévání zespodu je velmi vhodné například pro sukulenty , jako tučnolisty, stařík , lucerna. Podobně i pro pilei či peperomie. Tyto rostliny nemají rády velmi vlhké listy a zalévání shora, kdy by se mezi listy a stonky dostávala voda by mohlo způsobit jejich odhnívání.
Také je dobré pro masožravky , které vyžadují stále vlhkou půdu, některé druhy dokonce mohou stát neustále ponořené ve vodě. Při zalévání zespodu je snadné sledovat hladinu vody v podmisce a dolít vodu vždy, když je to nutné.
Sledujte nás na Instagramu a Facebooku pro více tipů, inspirace a rad o péči o rostliny! Připojte se k naší zelené komunitě ještě dnes!