Aloe vera

Aloe vera určitě znáte. Je všude kolem nás. V nápojích a doplňcích výživy, v kosmetice, lécích… Známé je jako královna léčivých rostlin, kterou používaly již starověké národy. Pomáhá léčit kožní problémy a při užívání zevnitř je prospěšné pro celé tělo. Zároveň je to rostlina nenáročná na péči, takže si jeho pozitiva můžeme užívat i doma.

Co se v článku dozvíte

  • Odkud aloe vera pochází a jak vypadá?
  • Jak ho rozeznáme od jiných aloe?
  • Jaké léčivé složky obsahuje a kdy jej můžeme použít?
  • Jak jej pěstovat, aby rostlo a mohli jsme používat jeho léčivé listy?

V našem článku se dozvíte vše potřebné o tomto zeleném zázraku.

aloe vera Plantizia.cz

Název a původ

Aloe vera, česky aloa pravá, pochází z Arabského poloostrova, ale rozšířené je již v mnoha tropických oblastech světa – všude, kde půda nepromrzá. Lidstvem je používána jako léčivá rostlina již 5000 let.

Vzhled a rozměry

Aloe má sukulentní listy, které rostou v růžici. Jsou tlusté, masité a barvu mají zeleno-šedou, s bledšími skvrnami na obou stranách. Mají také trny, které se nacházejí pouze po bocích listů, nikdy ne na spodní ani vrchní straně, čímž se odlišuje od jiných druhů.

Uvnitř se nachází průsvitná dužina a někdy také žlutý latex. Umí vyrůst do velkých rozměrů.

V létě kvete, květ je žlutý a objeví se na stvolu vysokém i 90 cm.

Zajímavost

Aloe vera se používá již od pradávna. Má silnou regenerační schopnost – své rány dokáže velmi rychle zahojit, a tato vlastnost působí i na lidskou pokožku. Bohužel neexistuje mnoho studií o účincích této rostliny, ale používá se snad na všechny vnější i vnitřní nemoci.

Použitý list aloe musí být starý 3 – 5 let. Tyto listy obsahují mnohé fytochemické látky vytvářené rostlinou:

  • vitamíny C, E, B12, betakaroten
  • minerály, například hořčík, draslík, vápník a mnohé další
  • enzymy lipázy, které zlepšují trávení
  • mastné kyseliny
  • saponiny (přírodní dezinfekce)
  • lignin, který urychluje vstřebávání
aloe vera Plantizia.cz

Jak pěstovat aloe vera

Umístění

Aloe vera je v přirozeném prostředí vystaveno množství slunce. Proto bychom jej měli pěstovat i doma na světlém místě. Sluneční světlo je ideální ranní a odpolední. Polední letní slunce je většinou pro rostlinky zvyklé na naše podmínky příliš silné.

Pokud má aloe vera slunce příliš, nabývá červenou barvu, nebo se na listech objeví krémové a bílé fleky.

Pokud je celá rostlinka vybledlá, světle zelená až šedá, světla má málo.

Od jara do podzimu můžeme aloe vera letnit venku.

Zalévání

Aloe zaléváme přibližně jednou za 2 týdny až měsíc. Zálivku přizpůsobíme podle ročního období – v létě více, v zimě malinko, teploty a celkových podmínek.

Pravidlem je, že před každou zálivkou musí substrát úplně proschnout.

Vodu lijeme vždy jen substrát, pokud nám zůstane voda na rostlině, měli bychom ji otřít. Aloe také nemá rádo rosení listů.

Věděli jste, že… ?

Aloe obsahuje dva druhy dužniny. Jedna je velmi hustá, má podobu želé a je průsvitná. Toto je dužina, která se konzumuje. Kromě toho aloe obsahuje žlutou šťávu, která je více tekutá, ale také má gelovou strukturu. Tato tekutina má velmi nepříjemný zápach. Je to ale naprosto normální.

Z průsvitné dužiny se vyrábí řada výrobků, jako jsou nápoje, pokrmy a doplňky výživy. Také můžeme najít aloe vera v kosmetice. Používá se zejména v podobě gelu, například k natírání po opalování, působí i na kruhy pod očima a také na regeneraci suchých a zničených vlasů.

Přesazování

Aloe přesazujeme jednou za rok, ideální na jaře. Vždy použijeme květináč jen o 1 cm větší než původní. K jeho přesazování používáme substrát na kaktusy a sukulenty – doporučujeme značku Profík.

Květináč by měl mít na spodku drenážní otvory, aby přebytečná voda mohla odtékat. Z podmisky/ozdobného květináče bychom tuto přebytečnou vodu měli vylít co nejdříve po polití.

Hnojení

Aloe přihnojujeme speciálním hnojivem pro kaktusy a sukulenty od jara do podzimu. Řídíme se návodem na obalu.

Množení

Aleo vera můžeme množit dceřinými výhony. Pokud nemají kořeny, necháme na vzduchu vyschnout 2 – 3 dny a poté vložíme do substrátu a pokud kořeny mají, rovnou je zasadíme a polijeme.

Také můžeme množit aloe listovými řízky, které necháme zaschnout týden a poté je do jedné třetiny ponoříme do substrátu a polijeme.

V obou případech platí, že stejně jako když poléváme dospělou rostlinu, substrát necháme úplně proschnout před každou zálivkou.

Je rostlinka jedovatá?

Slupka z aloe vera je dráždivá pro lidi i zvířata. Při konzumaci je hořká. Aloe je jedovaté při konzumaci velkého množství. Dužinu bychom neměli jíst neupravenou az mladých rostlin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *