Syngonium – jak pečovat o tento zajímavý popínavý pokojíček

Syngonium je nenáročné na péči a má mnoho krásných kultivarů, takže se stalo oblíbenou rostlinou mnoha pěstitelů. Jsou vhodné opravdu pro každého a to i pro začínající pěstitele. Rostou rychle a ocení je tak všichni ti, kteří chtějí rychleji zazelenat svůj domov.

Co se v článku dozvíte:

  • Odkud syngonium pochází?
  • Na jaké místo je třeba jej umístit?
  • Jak často je třeba zalévat syngonium?
  • Jakým způsobem množit syngonium?

Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete právě v tomto článku stejně jako podrobný návod k péči.

Název a původ

Syngonium pochází ze subtropických oblastí Střední a Jižní Ameriky. Roste v různých oblastech, například při cestách, v lesích, u břehů a dokonce ve vodních kanálech (listy nejsou ponořené). Ve většině oblastí je považován za plevel.

Syngonia patří mezi aroidy – Araceae. Jejich název pochází ze starořečtiny a jsou nazvány podle tvaru samičího květu. Nejčastěji se pěstují různé varianty a hybridy druhu Syngonium podophyllum. Podophyllum znamená, že má listy na hrubých stoncích (doslova noholist). Někteří vědci toto Syngonium považují za formu či poddruh Syngonium angustatum.

Vzhled a rozměry

Syngonium je liána, jejíž stonky dřevnatí. Šplhá se po stromech pomocí vzdušných kořenů směrem nahoru. V přírodě jsou listy tmavě zelené a bez panašování, případně s viditelným panašováním bílé či stříbrné barvy, zejména v oblasti žilnatiny.

Jako pokojové rostliny se pěstují mladé rostliny. Dospělé rostliny vypadají jinak – procházejí, tak jako mnoho jiných rostlin (zejména z čeledi Araceae), metamorfózou = mění svůj tvar. U některých rostlin se například prodlužují a zvětšují listy nebo na nich vznikají perforace.

Tvar mladého dopisu je střelovitý. U stopky má dva laloky, které se po metamorfóze mění tak, že dopis vypadá, jako by se skládal ze tří různých listů, resp. částí – původní čepel se také zvětší a list má pak tvar jednoho velkého listu a dvou menších po jeho bocích. Nejstarší listy, vyšplhané na nejvyšší místo, jsou složeny listy a skládají se z 5 – 9 jednotlivých listů. Původní čepel zůstává stále největší a ve středu, počet je vždy lichý.

Co se týče barev, jako pokojové rostliny se pěstují různé kultivary. Je jich kolem 50. Většinou zůstávají v mladé formě, neboť nemají dostatečné podmínky, aby vyrostly do dospělé velikosti. Jsou v různých odstínech zelené, s panašováním, či dokonce červené a růžové.

Jednou z nejznámějších variet je forma Pixie. Listy má tmavozelené s bílým panašováním v oblasti žilnatiny. Je to malá odrůda. Také existuje Mini Pixie, což je velmi malá varieta, vzhledově jako Pixie, ale ještě mnohem menší.

Arrow má panašování ještě výrazněji. White butterfly má bledší odstín a panašování. Variety Holly a Moonlight jsou téměř bílé.

Některé druhy jsou zelené s růžovým odstínem, jako například Regina Red a Pink Pass.

Celorůžové jsou listy odrůd Neon Robusta a mnohé další, liší se intenzitou a odstínem, ale také tvarem a velikostí listů.

Dále existuje kolekce syngnií, které mají název Allusion. Tato série byla vyšlechtěna v různých odstínech. Patří sem mnoho syngonií, všechny zůstávají kompaktnější. Pink allusion a Coral allusion mají listy růžové. Zelené jsou Golden allusion, Mango allusion, Butterfly allusion, Cream allusion, Bold allusion a další. Pink splash allusion je velmi oblíbené, ale zároveň stále poměrně vzácné. Je zelené s růžovým panašováním v podobě náhodných skvrn. Bright allusion a Exotic allusion jsou bledé, téměř bílé. Bob allusion a Bold tetra allusion mají drobné dopisy. Blood allusion je bílá a žilnatina má narůžovělý nádech.

Některá syngenia mají skvrny v podobě malých flíčků. Bílé s růžovými flíčky je Milk confetti, Confetti je zase zelené se stejnými flíčky. Pink flecked má větší růžové skvrny na zeleném podkladu.

Panda je tmvě zelená s bledšími malými fleky a vzácnější, ale velmi oblíbené je Mojito, které má několik odstínů zelené a bílé panašování.

Nejpopulárnější panašovanou formou je Albo Variegata, neboť fleky mají nádhernou čistou bílou barvu.

Syngonium erythrophylum má listy z vrchní strany tmavé zelené a zespodu tmavé červené. List je méně laločnatý.

syngonium podophyllum mottled mojito
syngonium podophyllum neon robusta ruzova izbova rastlina
syngonium podophyllum albo variegata
syngonium podophyllum panda
syngonium milk confetti
syngonium red spot tricolor panasovana izbova rastlina

Zajímavost

Syngonium patří mezi rostliny, které čistí vzduch. Ve feng shuei symbolizuje 5 elementů.

Jak pěstovat syngonium

Umístění

Syngonia mají rády umístění na světlém místě bez přímého slunečního světla. Ranní jemné sluníčko je v pořádku, ale je třeba pamatovat, že panašované a bílé rostlinky jsou více náchylné ke spálení, zároveň však potřebují více světla. Vzácnější panašované druhy mohou v zimě potřebovat přisvícení pomocí grow lights (růstových světel pro rostliny).

Většina syngonií je náchylná k průvanu, změnám teplot, umístění u radiátorů, pokud se topí a také pod zapnutou klimatizací.

Zalévání

Syngonium zaléváme přibližně jednou týdně, ale záleží na velikosti rostliny a květináče a vnějších podmínkách, jako je například světlo a teplo. Zejména baby rostlinky musíme zalévat častěji.

Syngonia mají rády vlhký vzduch, většinou však není nutné jej zvlhčovat, pokud nemáme v bytě moc sucho. Během topné sezóny to doporučujeme, zejména u vzácnějších druhů.

Syngoniím se dobře daří pokud jsou pěstovány v hydroponii, semihydroponii nebo v rašeliníku (v živém mechu).

Věděli jste, že… ?

Občas se může stát, že syngonium najdeme pod názvy Nephtytis, což je podobná rostlinka, se kterou se občas zmýlí a někteří pěstitelé jej pěstují pod tímto názvem. Také je jednoduché si mladé rostliny zmýlit si ho s Caladiem, což je rostlina, která má také laločnaté listy v různých barvách, ale je to keř, lanýž, a pokud si opravdu nejsme jisti, poznáme to tak, že na podzim a v zimě je Caladium schované v zemi – ztratí listy.

Přesazování

Syngonium pěstované v zemině přesazujeme každý rok na jaře. Použijeme substrát na pokojové rostliny, doporučujeme vzdušný substrát Profík. Použijeme-li jiný substrát, je dobré jej smíchat ještě s perlitem nebo kokosovými vlákny.

Zvolíme k přesazení plastový květináč o 1 – 3 cm větší od původního (v závislosti na velikosti rostliny). Dáme si záležet, aby měl drenážní otvory, aby mohla přebytečná voda odtékat. Takový květináč umístíme do ozdobného květináče nebo na podmisku. Po každém polití vyléváme přebytečnou vodu.

Hnojení

Na jaře začneme syngonium přihnojovat hnojivem na pokojové rostliny. Můžeme si zvolit tekuté nebo tyčinkové či listové, které se aplikuje postřikem. Vždy se řídíme návodem na obalu daného hnojiva. V zimě nepřihnojujeme.

Množení

Syngonium se množí stonkovými řízky. Každý řízek musí mít kolínko s růstovým bodem. Řízek můžeme zakořenit ve vodě, v perlitu či přímo v substrátu.

Je rostlinka jedovatá?

Ano, syngonium je jedovaté. Jeho dužina obsahuje oxalátové krystaly, které způsobují podráždění pokožky a sliznic, nevolnost a zažívací potíže.

Aktuálně dostupná syngonia

-34%
Original price was: 669 Kč.Current price is: 439 Kč.
-30%
Original price was: 669 Kč.Current price is: 469 Kč.
-44%
Original price was: 869 Kč.Current price is: 489 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *